https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/yle-itaraja-ylitetty-laittomasti-ilomantsissa-kaksi-kiinniotettua/9245822
https://www.karjalainen.fi/paikalliset/8950560
On se kumma kun sanomalla taikasanat "asylum, asylum" = turvapaikanhakija, saat laittomana rajanylittäjänä Suomessa oikeudet sosiaalietuuksiin ja yhteiskuntaan, vaikka tulit juuri maahan Venäjältä laittomasti.
Ei voi kun ihmetellä!!! Suomi on syvällä suossa
25.10.2025 laiton rajanylitys Ilomantsissa
18
1155
Vastaukset
- Anonyymi
Kovasti tarpeeseehan nuo tuli, mutta ovat pikkuisen myöhässä. Älykkö, ellei peräti nero Jyrki Katainen vakuutti jo vuonna 2008, että Suomeen tarvitaan 1,8 miljoonaa maahanmuuttajaa 2020 mennessä!
- Anonyymi
Eikös Katainen ehdottanut, että suomalaiset voisivat ottaa omia mamukummeja. Heitä vois viedä kahville tai torille ja tehdä kivoja juttuja!
Hyi hitto mikä idea! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös Katainen ehdottanut, että suomalaiset voisivat ottaa omia mamukummeja. Heitä vois viedä kahville tai torille ja tehdä kivoja juttuja!
Hyi hitto mikä idea!Kaiken kattavan rehellisyytensä ja vilpittömyytensä lisäksi Katainren on selvästi nero, mutta nämä asiat on jo varmasti muutenkin tiedossa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös Katainen ehdottanut, että suomalaiset voisivat ottaa omia mamukummeja. Heitä vois viedä kahville tai torille ja tehdä kivoja juttuja!
Hyi hitto mikä idea!Veisi itse heitä torille!
- Anonyymi
Hirviporukoille töitä....
- Anonyymi
Olikohan nämä miehiä vai naisia
- Anonyymi
antaa vain tulla, tarviivat telakalle jäänmurtajan rakennukseen paljon lisää porukkaa,suomalaisista ei enää ole niihin hommiin nämä lähtivät hyvissä ajoin että kerkiivät.
- Anonyymi
Tarvitaan paikkaamaan työvoimapulaa Ilomantsissa. Paikalliset työttömät ei suostu töihin.
- Anonyymi
Eikös se ole niin että "kyllähä mie mielelläin töihi lähtisin ja kova työmies oonki, mutta kun on nii helevetin huonot palakat. En käy ilimaseks tekemää enkä orjana olemaa! 😆
- Anonyymi
Ei kai täällä oikeita työpaikkoja ole enää. Kunnan ja valtion sääli paikkoja. Lehti haravan tai namupaperi ottimen kanssa torin laitaan kansan huviksi seisomaan.
- Anonyymi
😞😢😢
- Anonyymi
Vagner taistelija palautettiin tänään Niiralasta kotimaahansa. Menneekö Ukrainaan taistelemaan kun sen alan miehiä on ???
- Anonyymi
Eilen Lappeenrannassa tullut taas yksi rajan yli, viimeviikolla myös tuli yksi
- Anonyymi
Toissa päivänä rajan yli tullut on hakenut turvapaikkaa.
Helsingin ja Vantaan aluella yli 40% koko väestöstä on ulkomaalaistaustaisia. 😞🤬
Noin 3-5 vuotta vielä, ja suomalaiset ovat vähemmistö.
Jos veteraanit olisivat näkemässä tämän, he eivät olisi uskoa lukuja todeksi ja vaatisivat muutosta tähän valtioon….- Anonyymi
Olen käynyt noin 35 eri maassa, voin sanoa että vietävästi harmittaa, nähdä Eurooppa kunnossa jossa se on. Minulla asuu ystäviä Ranskassa, Italiassa ja Saksassa, kaikki maat ovat menossa samaan suuntaan, eli kantaväestö on vähemmistö. 😥
- Anonyymi
Da da Pjotr
- Anonyymi
Ilomantsissa raja ylitetään iloisesti
- Anonyymi
Pierastiin nokkaan ja heitettiin kot muahan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3815520Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit151522- 106961
- 78841
- 50832
- 41813
Asentajako putosi radiomastosta
https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss44812Haikeaa miten kaikki meni
Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.56807- 56794
- 39779