Pöyryn pato

Anonyymi-ap

Kuulin huhun, että hörhöt yrittävät saada Siikajoessa olevan Pöyryn padon hävitettyä. Kuulemma alkaisi kalaa nousta jokeen ja oikein vauhdilla ja paljon!
Mitenpä uskottavasti tuo on perusteltu? Paljonko kalakilon hinnaksi tulisi vaikka 10 v ajalta, kun mukaan lasketaan padon purku ja saamatta jääneen sähkön hinta?
Eihän se pato ole vielä edes sataa vuotta vanha. Ja vaikka sen sähköntuotantokaan ei liene kovin kummoinen, niin Suomen sähköistyksen museona se pitäisi ehdottomasti säilyttää. Tuhoamisen jälkeen kuitenkin aletaan itkeä ihmisten tyhmyyttä!Rahansäästökin olisi melkoinen! Ja rahahan se päättäjille on se tärkein, tarkoitin omaan taskuun tuleva raha.
Joku epäili, että kyseesä olisi Brüsselin direktiivi. Ei siis käsky vaan ohje. Ja vaikka olisi käskykin, niin mikä se Brüssel on määräämilemään itsenäisiä valtioita? Vai emmekö olekaan itsenäisiä, onko meidän sisäiset vihollisemme myyneet itsenäisyytemme pois? Ja rahat omaan taskuun?
Mitenpä olisi, jos me lupautuisimme tekemään tämän sen jälkeen, kun Brüssel ensin näyttää itse mallia? Kaupungin läpihän ennen virtasi joki. Nyt se on katettu betonilla kauttaaltaan ja siihen johdetaan Brüsselin jätevedet puhdistamattomina ja sitten Pohjanmereen. Uskaltaako Suomaan notkeaselkäiset sisäiset vihollisemme vaatimaan edes tätä, että Brüssel näyttäisi mallia? Eli ottaisi kuvaannollisesti ensin hirren pois silmästään ja vasta sitten vaatisi meitä ottamaan roskan omasta silmästämme?

0

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Lataus pakkaskelissä

        En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
        Hybridi- ja sähköautot
        168
        6559
      2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

        Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
        Maailman menoa
        103
        3064
      3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

        Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
        Maailman menoa
        103
        1851
      4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

        Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
        Maailman menoa
        50
        1575
      5. Tiedän ettei

        Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
        Ikävä
        16
        1297
      6. Kyllä mä suren

        Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
        Ikävä
        11
        1290
      7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

        Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
        Maailman menoa
        13
        1185
      8. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

        Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
        Ikävä
        31
        1165
      9. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

        kuka rakastaa ja ketä ?
        Ikävä
        56
        1140
      10. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

        Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
        Pyhäjärvi
        75
        1083
      Aihe