Viisi keinoa joilla vältät pahanpuhumisen ringin:
Poistu tilanteesta
Kerro ettet halua olla pahan puhumisessa mukana
Johdattele puheenaihe toiseen aiheeseen
Ala puhumaan hyvää siitä, josta puhutaan pahaa
Vaikene.
Hyvä ohje kaikille
10
309
Vastaukset
- Anonyymi
paras olis muutta takas mistä tulikin.
- Anonyymi
Olen kyllä aina elänyt Pieksämäellä. Etkä sinä päätä missä kukakin asuu.
- Anonyymi
Onko sillä väliä mitä puhutaan? Haukku ei haavaa tee, jollei vihainen koira puraista saa. Kellokkaita p
ämmiä ja äijiä istuu valtuustossakin😄. - Anonyymi
Minä elän jumalan armosta. Enkä puhu kenestäkään pahaa. Ottakaa siitä oppia samperin rintamakarkurit!
- Anonyymi
Tupakka röyhymään.
- Anonyymi
Narsistin on vaikea toimia ja olla yksin. Koska häneltä puuttuu tervettä narsismia, hän tarvitsee ympärillensä ihmisiä, jotka ovat omien puutteidensa ja heikkouksiensa vuoksi valmiita antamaan hänelle ihailua ja palvontaa.
Omien etujensa ajamiseen muiden kustannuksella hän muodostaa oman joukon hännystelijöitä ja tukijoita. Joukko on elintärkeä narsistille, sillä se vahvistaa narsistia siten, ettei tämä masennu ja varmistaa, että narsisti saa haluamansa.
Narsisti nostaa joka paikassa ihmisten keskuudesta suosikkeja ja syntipukkeja sen mukaan, saako narsisti heiltä ihailua ja tukea vai tarvitseeko hän jonkun syyllisen kantamaan vastuuta narsistin teoista ja ottamaan syyllisyyden kaikesta niskoilleen.- Anonyymi
Kuullostaa tosi tutulta asialta.Sellanen pyörii edelleen meidän ympärillä.En minä mitään mutta muut...
- Anonyymi
kyllä tiedetään kenestäkö puhe.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kyllä tiedetään kenestäkö puhe.
Olisikohan Pete Ikonen kyseessä
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1174898Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1163979Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2223913Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801396- 1371374
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1741374En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531155