Taas puolueellista tutkimusta yliopistossa

Anonyymi-ap

Jälleen kerran neittaanmäki on yliopiston puitteissa tutkimassa terveysalan koulutusta täällä Jyväskylässä. Huonosti hoidettu hyvaks (jota aluevaltuutettuna neittaanmäki edustaa) on Suomen huonoiten hoidettu sotealue. Siksi alue on joutunut arviointimenettelyyn ja tulevaisuudessa voidaan joutua hyvaks yhdistämään muihin alueisiin. Hän jatkaa, että arviointiryhmä on pienentämässä hyvaksin tutkimus ja koulutustoimintaa. Arviointiryhmähän etsii juuri soteen turhaan liittyviä ja maksettavia toimintoja ja tutkimus ja koulutustoiminnan näin jättimäisissä laajuudessa onkin turhaa. On hyvä, että tällaiset parinkymmenen ttki- ryhmän toiminnot tuleekin rajoittaa nollaan. Neittaanmäki itse on tutkimus- ja koulutustoimikunnan hyvaksissa, joten on oma lehmä ojassa. Samalla hän toimii näiden asioiden tutkijana yliopistossa, mikä on kahdella pallilla istumista ja hyvaksin johdattelua omiin toimintoihinsa. Tällainen toiminto on vähintäänkin moraalitonta ellei väärin.

5

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Emme kaipaa tänne kallista tkki-toimintaa. Annetaan paremminkin muiden yliopistojen ja yliopistollisten sairaaloiden tehdä nuo hommat, kun osaavat ne. Otetaan me vain sitten opit tänne. Ei pelata tänne kenenkään yliopistolaisille lapselle lääketieteen dekaanin paikkaa, kun meillä tällä alueella ei ole rakeita, koska sote on tehty kansalaisia varten. Meillä on yliopistosairaalat erikseen.

    • Anonyymi

      Neittis voisi ottaa vuoden irtioton ja mennä vaikka metsuriksi UPM:lle! Se opettaisi turhakkeelle vähän elämää.

      • Anonyymi

        Hyvin sanottu.


    • Anonyymi

      Eikö koulutus ja tutkimus kuulu yliopistolle, ei sotealueelle. Yliopisto saa niistä omat rahat. Sote rahat on tarkoitettu hyvinvointialueelle. Kaksi täysin erilaista "laitosta". Ei ihme että sote rahat jatkuvasti ylittyvät, kun tällainen tutkimus ja koulutustoimikunnan toiminta maksetaan soterahoista. Toiminta ei mitenkään kuulu sovelletaan. Loppu tälle hommalle, ja arviointimenettelyssä onkin tähän kiinnitetty huomiota. Onkohan niin, että nyt on valtuutetulla mennyt soten ja yliopiston rahat sekaisin? Ottakaa opiksi muista sotealueista. Tutkimuksen paikka.

    • Anonyymi

      Nyt sai edellisen ystävä tollet lähteä, seuraavaksi kepulainen aula. Kuka sitten.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      86
      5371
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      74
      4709
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      131
      4670
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      370
      2114
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      95
      1733
    6. 99
      1617
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      257
      1507
    8. 351
      1206
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      58
      1034
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      1021
    Aihe