Analyysi: Pääministeri lietsoo toivoa vaikka väkisin, selvitimme mikä onaushistorian t

Anonyymi-ap

Analyysi: Pääministeri lietsoo toivoa vaikka väkisin, selvitimme mikä on tuorein ”mittaushistorian toiseksi paras tulos”
Kuluttajat eivät usko talouden käänteeseen, vaikka Orpon hengennostatus on jatkunut elokuusta saakka. Uusin Orpon löytämä valonpilkahdus on lyhyen mittaushistorian yrittäjäkysely.

Kuvassa Orpo puhuu Eduskunnassa. Kuvaan on lisätty talouskäyrä.

Avaa kuvien katselu
Pääministeri Petteri Orpon (kok.) mukaan on oikein nostaa Suomen taloudesta esiin valopilkkuja, jotta ihmisille annetaan toivoa paremmasta. Kuva: Silja Viitala / Yle, kuvankäsittely: Eetu Pietarinen / Yle
Ylen Politiikka ja talous -toimituksen toimittaja Petri Raivio.
Petri Raivio
toimittaja
6:39

Kuuntele juttu 5:41
Petteri Orpo (kok.) on päättänyt nostaa Suomen talouden ylös suosta puhumalla. Lauantaina pääministeri hehkutti talouden paranevia näkymiä kokoomuksen puoluevaltuuston kokouksessa: jäänmurtajia ja risteilijöitä rakennetaan, datakeskuksia ja puolustusalan teollisuutta nousee.

Sunnuntaina hän kertasi nousukäänteen merkkejä Yle Radio Suomen Pääministerin haastattelutunnilla: myös työllisyysluvuissa näkyy kohentumista. Työttömyysasteen trendi oli syyskuussa laskenut 0,1 prosenttiyksikköä.

– Nyt näyttää tämä käänne tapahtuneen, Orpo sanoi.

Edellisen kerran Orpo tarttui toivoon kesällä, kun hän valitsi kaikkien ennustelaitosten ennusteista positiivisimman eli Osuuspankin ennusteen, ja toisti sitä kuin mantraa kaikkialla.

– Kyllä näitä hyviä viestejä kannattaa tuoda, koska lähden siitä, että Suomella on asiat suhteellisen hyvin, Orpo sanoi haastattelutunnilla.

Esikatselukuva
0:22
Pääministeri Orpo puhui kokoomuksen puoluevaltuuston kokouksessa lauantaina 25.10.2025.
Maanantaina tunnelman pilasi kuitenkin Tilastokeskus, jonka uusin kuluttajien luottamusmittaus kertoo, että pääministerin elokuusta saakka viljelemä toivorikas viesti ei ole tarttunut suomalaisiin.

Kuluttajista 39 prosenttia arvioi, että Suomen talous taantuu seuraavan vuoden aikana. Vain 22 prosenttia uskoi, että taloustilanne paranee. 59 prosenttia arvioi, että työttömyys lisääntyy jatkossa edelleen. Liki joka kolmas vastasi, että oma työpaikka on uhattuna.

Useampi kuin joka kolmas suomalainen ilmoitti aikovansa vähentää rahankäyttöä kestokulutushyödykkeisiin seuraavan vuoden aikana. Vain joka kymmenes aikoo laittaa kulutukseen lisää rahaa.

Tilastokeskuksen tieto vahvistaa valtiovarainministeriön syyskuista viestiä: talouskasvun jarruna on suomalainen kuluttaja, joka ei uskalla kuluttaa.

Tätä käsitystä tukee myös Elinkeinoelämän keskusliiton maanantaina julkaisema suhdannebarometri, jonka mukaan kuluttajista riippuvaisen palvelualan näkymät ovat edelleen vaisut: henkilöstön määrä laskee ja kannattavuus heikkenee. Teollisuudessa ja rakentamisessa tilanne on jo hieman aiempaa valoisampi.

Mihin Orpon optimismi sitten nojaa?

Pääministeri viittasi sekä lauantaina että sunnuntaina yrittäjien etujärjestön kyselyyn.

– Suomen Yrittäjien barometrissa on mittaushistorian toiseksi paras suhdannenäkymä pk-yrityksillä, Orpo sanoi puoluevaltuustolle.

– Piti Kirsi Höltältä (Orpon erityisavustaja) oikein varmistaa, että onko tämä nyt totta mitä minun paperissani lukee. Kyllä se on. Mittaushistorian toiseksi paras suhdannenäkymä, hän toisti.

– Olen nähnyt pk-yritysten barometrin, jossa on mittaushistorian toiseksi parhaat luvut, Orpo jatkoi sunnuntaina radiohaastattelussa.

Orpo viittasi Suomen Yrittäjien perjantaina julkaisemaan yrittäjägallupiin. Gallup-vastausten perusteella pienten ja keskisuurten yritysten näkymät ovatkin parantuneet: 34 prosenttia vastanneista arvioi yrityksensä tilanteen paranevan vähintään jonkin verran seuraavan vuoden aikana. Heikkenemistä ennakoi 15 prosenttia vastaajista.


Tutkimusyhtiö Verianin tekemään kyselyyn vastasi 1175 pk-yritysten edustajaa. Tulos todella on yrittäjägallupin historian toiseksi paras, kuten Orpo sanoo. Vastausten keskiarvo asteikolla 1–5 on 3,21, mikä on 0,01 yksikköä parempi kuin elokuun luku, joka oli edellinen mittaushistorian toiseksi paras. Muutos on siis minimaalinen.

Kyseisen kyselyn mittaushistoria on varsin lyhyt. Ensimmäinen yrittäjägallup tehtiin syyskuussa 2022, puolisen vuotta sen jälkeen kun Venäjä oli hyökännyt Ukrainaan. Tällä ajanjaksolla pk-yrittäjien näkymien huippuhetki nähtiin maaliskuussa 2023.

Orpon hehkuttama mittaushistorian toiseksi paras tulos asettuu uuteen valoon kun sitä vertaa toiseen kyselytutkimukseen, jossa Suomen Yrittäjät on mukana. Kahdesti vuodessa tehtävän Pk-yritysbarometrin mittaushistoria ulottuu pitkälle menneisyyteen. Tuoreimmat tulokset julkaistiin syyskuussa.

Barometrin pidemmässä aikasarjassa pk-yritysten tämän syksyn suhdannenäkymät ovat 15 viime vuoden mittaushistorian keskiarvon alapuolella. Saldoluku on nyt kolme, kun keskiarvo vuodesta 2010 on 11. Barometriin vastasi 4 200 pk-yritystä.


Pk-yritysbarometrin ja yrittäjägallupin suhdannekysymysten muotoilu ei ole sama, eli kyselyiden tuloksia ei voi verrata yksi yhteen toisiinsa. Mutta ”mittaushistorian toi

6

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei tule talouteen nousua
      Koska valtion yritystuet käytetään rikkaiden rikastuutamiseen ei työllistömiseen

      Kansan rahat kerätty rikkaille niin ei kansalla varaa ostaa ja elättää yrittäjiin


      Muutos noihin saadaan talous nosusuun

      • Voisit hieman perustella tuota väittämääsi: "Koska valtion yritystuet käytetään rikkaiden rikastuutamiseen ei työllistömiseen"!

        Kun yritystuet maksetaan yritysten tilille niin ne ovat siellä käytettävissä yrityksen menoihin kuten muutkin varat joita sinne kertyy ja ilman niitä varoja yritysten tileillä ei se pyöri ja työpaikat katoavat sen osalta tyystin. Tämähän on se totuus, eikä siinä ole mitään esittämääsi komuloisten kuvitelmaa!


      • Anonyymi
        Extyökkäri kirjoitti:

        Voisit hieman perustella tuota väittämääsi: "Koska valtion yritystuet käytetään rikkaiden rikastuutamiseen ei työllistömiseen"!

        Kun yritystuet maksetaan yritysten tilille niin ne ovat siellä käytettävissä yrityksen menoihin kuten muutkin varat joita sinne kertyy ja ilman niitä varoja yritysten tileillä ei se pyöri ja työpaikat katoavat sen osalta tyystin. Tämähän on se totuus, eikä siinä ole mitään esittämääsi komuloisten kuvitelmaa!

        "Kun yritystuet maksetaan yritysten tilille niin ne ovat siellä käytettävissä yrityksen menoihin"

        Kuten osinkojen jakamiseen.


      • Anonyymi
        Extyökkäri kirjoitti:

        Voisit hieman perustella tuota väittämääsi: "Koska valtion yritystuet käytetään rikkaiden rikastuutamiseen ei työllistömiseen"!

        Kun yritystuet maksetaan yritysten tilille niin ne ovat siellä käytettävissä yrityksen menoihin kuten muutkin varat joita sinne kertyy ja ilman niitä varoja yritysten tileillä ei se pyöri ja työpaikat katoavat sen osalta tyystin. Tämähän on se totuus, eikä siinä ole mitään esittämääsi komuloisten kuvitelmaa!

        Miksi yritys joka ei maksa verojaan, saa yritystukea??🤔


    • Anonyymi

      Yritystukiin rikkaiden sosiaalietuutta , mutta kokoomus ja Persut ei hyväksy köyhälle sosiaalietuutta edes ruokaan


      Yritystuet ja rikkaiden veroedut ovat kommunismia ja sosiaalietuutta

    • Anonyymi

      Orpon talousparannukset pelkkää tulonsiirtoa rikkaille

      Siksi opposition ehdotukset Suomen talouden nostamiseksi ei kiinnosta Orpoa, sillä ne todella kehittäisi taloutta, mutta jättäisi osakkeiden omistajat pienemmille voitoille.
      Eli Orpoa ja kokoomusta kiinnostaa vain nostaa muutaman prosentin omaisuuden arvoa kaikkien muiden hyvinvoinnin kustannuksella.

      Kokoomuksesta kolmasosa jättäisi kanssaihmiset kerjäläisiksi, paljastaa E2-tutkimus. Ja hyvinvointia olisi vain rikkaimmalla osalla kansaa.

      Työn teosta maksettaisiin paljon vähemmän, koska työntekijät kilpailisivat työpaikoista myös palkan suuruudella, jolloin palkat pienenisivät jopa puoleen, tai vielä pienemmäksi. Siksi ammattiyhdistykset ovat työväestön ainoa puolustaja työehtorintamalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      176
      11078
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      114
      6262
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      175
      5625
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      103
      5564
    5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      180
      4538
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      78
      4392
    7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4003
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3890
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      30
      3538
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      89
      3144
    Aihe