Rollaattorihenkilö pahoinpiteli bussikuskin Joensuussa kun tämä kysyi matkalippua.
https://www.karjalainen.fi/paikalliset/8957856
Ohje on päästää rollaattorin kanssa kulkijat matkustamaan bussissa ilmaiseksi ja tämä on johtanut siihen että muutamat venkulat "lainaavat" jostakin rollaattorin saadakseen ilmaisen matkan, vaikka jalka nouseekin kevyesti.
Tämä on kuulemma pussikaljapiireissä ihan yleistä, joten eipä ihme jos kuskille tuli kiusaus tehdä pistokoe ja oikeaanpa taisikin osua.
Rollaattori bussissa
24
387
Vastaukset
- Anonyymi
Wanha kettu.kaikki kujeet pitää käyttää
- Anonyymi
Kovasti on sitten rollaattorin käyttäjä invalidi ja vammainen ollut..ainakin humeetikopastaan.
- Anonyymi
Bullaattori rossissa
- Anonyymi
Todistettavasti alkoholisoituneilla ihmisillä pitäisi olla ilmaiset bussikyydit.
Muuten trokarit vie eläkkeen tai toimeentulotuen kokonaan eikä ruokaan rahaa löydy.
Keneltä se muka on pois?
Pazkantärkeeltä bussikuskiltako?- Anonyymi
Voithan sinä hankkia ihan ikioman bussin ja nimittää sen vaikka "Pulilinja Oy" millä kuljettelet tenuseipäitä. Normaalit ihmiset maksaa matkansa niissä busseissa mitä käyttävät.
Sattuiko asia miten lähelle omaa itseäsi kun noin puolustelet? Ei tietystikään.
- Anonyymi
Minulla on sellainen mielikuva rollaattoria käyttävästä henkilöstä, että ei ole ihan ensimmäisenä käymässä lajitoverin päälle. Työnantaja ei ole koskaan kuljettajan puolella, vaan aina ensimmäisenä pahoitellaan heidän käytöstään. Normaali ihminen ei suutu lipun kysymisestä tuolla tavoin.
- Anonyymi
Harvemmin on uutisia näkynyt missä kerrottaisiin rollaattorilla liikkuvan hyökänneen yks`kaks yllättäen ihmisten päälle.
- Anonyymi
oliko rollaattorissa Audi logo?
- Anonyymi
ei vaan bmw
- Anonyymi
Kovaa oli rollaattoriukko juossut karkuun kun ei poliisikaan tavoittanut... 😂🤣😂
Yritys hyvä, on ne velikultia... - Anonyymi
On nopeat jalat tarvittaessa.ei poliisit pysy perässä.
- Anonyymi
Taiteltava rollaattori muovikassissa bussilippuna, toisessa kassissa kaljaa...
- Anonyymi
Kesällä seurasin kun pultsaripariskunta riskisti liikkui rollaattorien kanssa..tuli epäilys joka nyt vahvistui. Näille maksetaa eläminen yhteiskunnan varoilla, pitäis viedä korpeen asumaan, tulkoot vaikka kontaten viinan perässä kylille.
- Anonyymi
Eräs lainaa tutultaan rollaattorin että pääsee ilmaiseksi bussilla, aika pihiä jos ei edes bussilippua halua maksaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eräs lainaa tutultaan rollaattorin että pääsee ilmaiseksi bussilla, aika pihiä jos ei edes bussilippua halua maksaa.
Saahan niilläkin rahoilla tenua mikä menisi bussilippuihin.
- Anonyymi
Kymmenen kilometriä korpitietä edestakaisin kävellen , etenkin talvella auraamattomana, kohottaisi kummasti kuntoa. Jaksaisi sitten paremmin "pulikoida" eli viettää pulin elämää.
- Anonyymi
Kyllä kunnon doku alkaa olla sukupuuttoon kuolemassa aperita Sorbus tenu tarvittaessa tolu käy.kunnioitetaan heitä jotka ovat vielä elossa.kyllä huume hörhöjä riittää
- Anonyymi
Pitää paikkansa pressan linnaan itsenäisyyspäivän vastaanotolle eka kätelly vuoro.arvomerkki kultainen kossupullo hammparim kera.kunnia velka.
- Anonyymi
Eikö kullitettu tenupullo kävisi?
- Anonyymi
Joensuun poliisilla kesti tulla paikalle taas yli 20 min kaupunkialueella. Siinä ajassa kerkiää karkuun vaikka rollaattorillakin. Kysysivät joskus lippuja kiskobusseissa niitä ei ole kellään.
- Anonyymi
Sinulla, yhtenä palstan kaikkien asioiden ylimmäisenä tietäjänä, on varmasti myös tieto siitä miksi tuo aika (mahdollisesti) kulunut? Varmastikin ihan tahallaan viivyttelivät että syylliset ennättivät paeta paikalta kun olivat poliisien tuttavia. Yhtä varmasti kaikki partiot olivat Pykäläkuja 1 poliisiasemalla kahvittelemassa ihan munkkipossun kanssa, eivätkä kehdanneet lähteä ennen kuin vasta kolmannen kupillisen ja neljännen munkkipossun jälkeen paikalle. Eikö vain?
- Anonyymi
Se on hyvä että kaltaisiasi ajanottajia on, sillä muutenhan ei olisi selitettävissä; "poliisilla kesti tulla paikalle taas yli 20 min kaupunkialueella" Paino sanalle "taas"
Oletko kyylännyt jo kuinka monta vuosikymmentä? Laita nyt ihmeessä edes tämän vuotinen tilastosi muidenkin nähtäväksi!
- Anonyymi
Se oli tunnettu narkki noljakasta,40 kymppinen elämänkoululainen..Ei mikään vanhus.Yritti pummilla mennä..
- Anonyymi
Olen ollut ymmärtäväni ettei ko. herra ole ainoa lajinsa edustaja Noljakassa. Muistaakseni alueella on tapahtunut myös paljon muutakin ja huomattavasti ikävämpää, mistä en sen enempää kirjoittele.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322309Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant759522Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297500Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va816340SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825990Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344986HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084646Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014396Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo882088Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k801377