Kalevan keskustelujen ja juttukommenttien ennakkosensuuri, tai moderointi, niin kuin he itse sitä kutsuvat, ei täytä EU:n digipalveluasetusta:
"Uudella sääntelyllä pyritään myös turvaamaan digipalveluiden sisällöntuottajien oikeuksia, olivat he sitten yksityishenkilöitä, yrityksiä tai muita yhteisöjä. Sisällöntuottamiseksi lasketaan esimerkiksi kaikenlaiset julkaisut sosiaalisessa mediassa ja keskustelufoorumeilla tai myynti-ilmoitukset verkon markkinapaikoilla.
Jos palvelun tarjoaja rajoittaa sisällöntuottajan toimintaa tai sisältöjä palvelussa, sen pitää antaa rajoituksista ilmoitus ja perustelut. Rajoittaminen voi tarkoittaa esimerkiksi sitä, että palveluntarjoaja poistaa käyttäjän sisältöjä, sulkee hänen tilinsä, estää palvelun käytön tai keskeyttää rahasuoritukset. Perusteluissa on myös kerrottava, miten sisällöntuottaja voi hakea päätökseen muutosta."
Esmes Yle kertoo jokaisesta hylkäävästä moderointipäätöksistään asiakkaille suoraan EU:n digipalveluasetuksen mukaisesti.
Onhan tunnettua että Kalevan bännilistalle joutuu tosi helposti ja bänniä kestää muutaman päivän. Sensoribotin lisäksi on ilmeisesti joitain nuoria opiskelijatyttösiä ja -poikasia joiden maailmankatsomus ja yleissivistys on kohtalaisen ankea ja kapea. Sensuroidun kommentin kun laittaa seuraavana päivänä eri nimimerkillä ja eri ip-osoitteesta, se menee läpi.
Kaleva ei noudata EU:n digipalveluasetusta
5
147
Vastaukset
- Anonyymi
Varma kommentti sensuroitavaksi, kritisoi jollakin tavalla Kalevan itsessään kirjoittamaa, esim. faktasisällön virheellisyyden perusteella.
- Anonyymi
ip-osoitteen perustella bännäävät heti jos tohtii jotain firmaa tai kaupunkin virka miestä arvostella, toimittelijasta puhumattakaan, bänni kestää monta päivää
- Anonyymi
KIrjoitat asiaa - aika heppoisesti sensuroivat aivan asiallistakin asiaa, kun kritiikin kohde ei ole mieluisa. Onko siellä nuoria tyttjä ja poikia näissä hommissa?
- Anonyymi
Tuskin mikään yritys kohtelee vakioasiakkaitaan, siis kesto tilaajia, niin huonosti kuin Kaleva. Asiallisetkin kommentit sensuroidaan. Onneksi tilaus on kohta katkolla.
- Anonyymi
Suomen kuvalehti tai Yleisradion MOT toimitus voisivat joskus ottaa tämän Kalevan ennakko sensuurikäytännön ohjelman aiheeksi. Maan härskintä toimintaa. Hyvä esimerkki siitä miten lehdistöllä on sanan vapaus mutta kansalaisen sanan vapauden määrittää ja rajoittaa lehti, tässä tapauksesa puoolen Suomen monopoli lehti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1124697Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1744433Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.961813- 4031681
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331443Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3621142Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann61139- 611030
- 711012
- 92968