Vaikka ihminen kuinka eläisi pitäen huolta taloudestaan, niin julkishallinto pilaa kaiken ottamalla lainaa, jonka maksu lankeaa tunnollisen ihmisen maksettavaksi.
Päättäjät pitää pistää oikeuteen konkursseista ja maksukyvyttömyydestä, joka johtuu kohtuuttomista veroista.
Valtio pilaa oman talouden hallinnan
13
197
Vastaukset
- Anonyymi
Olen täysin samaa mieltä kanssasi. Suomalaiset on verotettu rutiköyhiksi, mutta sekään ei riitä, vaan veroja nostetaan ja uusia veroja keksitään jatkuvasti. Kaikki aikaisemmat hallitukset jo parinkymmenen vuoden ajan ovat jakaneet täysin vastuuttomasti verorahojamme ympäri maailmaa. Sääliksi käy nykynuoria ja tulevia sukupolvia. He joutuvat maksamaan aikaisempien sukupolvien hallitusten välinpitämättömyyden kotimaatansa kohtaan.
- Anonyymi
Kun olisikin vain veroja, mutta kun niiden lisäksi on otettu velkaa niin, etei lapsen lapsetkaan pysty niitä maksamaan pois.
- Anonyymi
Hallitsemattoman hallinnan hallintaa ei voi pilata se on jo pilalla.
- Anonyymi
Suomen julkisen talouden menot ovat 57% suhteessa BKT:hen
Luku on maailman korkein luku !?
Liian suuret julkiset menot ovat seurausta vuosikymmenien aikana eduskunnassa tehdyistä menopäätöksistä lainsäädännön kautta !
Eli, on turha nurista, koska liian suuret julkiset menot aiheuttavat korkean verotuksen ja olemattoman talouskasvun sekä matalat varallisuustasot ! Kuten Suomessa on !?
Siitä huolimatta julkinen velka jatkaa kasvamistaan ja on nyt tasoa 240 miljardia Euroa !
Velka on peräisin ulkomailta !!- Anonyymi
Eu: ssa on useita valtioita joiden velka aste on monin verroin korkeampi kuin Suomen.
Tutustuppa asiaan tarkemmin.
- Anonyymi
Luulis kun köyhille annettaisiin rahaa se tulisi takaisin valtion kirstuun.
Köyhät kuluttaa; ostaa tavaroita, hyödykkeitä, tuokaa sekä palveluita.
He eivät vielä rahojaan ulkomaille eikä "veropakolaisten pankkiin".
Kulutus lisää työllisyyttä. Työllisyys tuo rahaa valtion kassaan veroina.
Miksi köyhiltä leikataan kun päinvastoin heille pitäisi antaa lisää rahaa. - Anonyymi
Orpon hallitus tavoittelee nälkärajaa, jolloin ihmiset pysyvät juuri ja juuri hengissä ja jos hyvin käy tekevät vielä tuottava työtä orpolaisille.
Sosiaaliturvan pienuudesta Suomi on saanut muistutuksia EU:sta, joten sitä ei voi enää pienentää.
Mutta puolustusmenoista voi hyvin karsia ja tyytyä monien muiden EU maiden tasoon Nato-menoissa.
Yltiöpäinen kunnianhimo olla esimerkkinä menojen maksimoinnissa viittaa sotapsykoosiin, mikä näyttää vallanneen viiden suoran.
Tulopuolella osinkotulojen verotuksen uusiminen palkkatulojen kaltaiseksi on välttämätöntä.- Anonyymi
Toimivat vastoin perustuslakia ,syyllistyen ihmisoikeus rikokseen. Eduskunnan jäsenet ja koko eduskunta toimii voimassa olevan perutuslain alaisena hallitusta myöden ja kun rikotaan lakia siitä pitää joutua tuomiolle.
- Anonyymi
Miksi sitten palkoista jää enemmän käteen?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi sitten palkoista jää enemmän käteen?
Orpon hallinnon jälkeen ei taida monella olla sitä työpaikkaa ja monelta menee katto päänpäätä sosiaaliturvan leikkauksien myötä.
https://sininauhasaatio.fi/hallituksen-leikkaukset-asunnottomuusuhka-kohdistuu-nyt-myos-lapsiperheisiin/
https://www.helsinginuutiset.fi/paakirjoitus-mielipide/8396047
https://www.msn.com/fi-fi/talous/uutiset/uusi-leikkaus-osuu-yli-200-000-eläkeläiseen-täysin-kohtuutonta/ar-AA1vgDrQ?ocid=finance-verthp-feeds
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/d04d8270-c0fb-423d-b9e6-0536bccbdd83
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009864887.html
https://ihmisoikeusliitto.fi/toimeentulotuen-uudistus-vaarantaa-perus-ja-ihmisoikeudet/
https://yle.fi/a/74-20125867
https://www.asiakastieto.fi/web/fi/asiakastieto-media/uutiset/vuoden-2025-alussa-on-haettu-konkurssiin-poikkeuksellisen-korkea-maara-yrityksia.html
https://www.hs.fi/talous/art-2000011503919.html
https://yle.fi/a/74-20163136
On siinä aikaansaannosta yhdelle hallitukselle kerrakseen, täytyy myöntää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi sitten palkoista jää enemmän käteen?
Tienaat yli 100000 € vuodessa. Siksi. Niiden verotus laski ja reippaasti laskikin.
- Anonyymi
Tämä hallitus pilaa kaiken hyvän kansalaiselta. Velkaa kun ei väärillä ratkaisuilla vähene vaan lisäntyy. Sanoilla ei niitä pienennetä. Toivolla ei koskaan makseta velkaa.
Tämän hallituksen tarkoitus onkin vain että rikkaat rikastuvat ja muu tuloluokat saavat huono osaisen osan kokoomuksen järjestämästä tulevaisuudesta tässä hallituksesta. Lupaukset kansalle paremmasta olikin suuri bluffi. Tämä hallitus ei korjaa mitään ja tuhot talouselämässä tulevat synkkenemään entisestään. Syy ei ole
kuin hallituksen kusetus kansalaiselle. - Anonyymi
Kiitos ja kumarrus kuuluu Kokoomuksen äänestäjille ,päätöksien seuraamuksista ja nyky Suomen tilanteesta. Toivottavasti ovat nyt tyytyväisiä aikaansaannoksiinsa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään21218073Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903845Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu392165Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2831562Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?711533Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1661456Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1401415Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1221385Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141334- 811121