tuliliskoni ei syö :(...

manu

Elikkä eilen ja toissapäivänä huomasin että oli jätetty syömättä, sillä ruokaa oli siellä melkeimpä se määrä mitä niille annoin...:/
naaras kyllä oli siinä silloin ja ehkä jonkin verran söi...mutten sitten seuraillu söikö uros mitn...
Ja sen lisäksi ne molemmat paljon piilottelee sellaisen lasilevyn alla, rannan alla...kun työnsin sellaisen sillon sinne hiekkaan jotta rannasta saisi hieman leveämmän, ja sen alle jäi jonkilainen aukko. Ennen ne eivät ole siellä kuin käväiseet...eilen sitten kun laitoin kylmempää vettä ne tuli ulos, ja peräti tänä aamunakin oli lehdillä. Voisiko se siis johtua veden kuumuudesta, kun se on ollut jo ainakin 2 vk 25-27 asteista...vaiko voisiko ruoka olla jo huonoa olen ostanut sen nimittäin toukokuussa? verimadot siis, kauan ne säilyy?

vastailkaa pian!!

3

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joonas @ Sammakkolampi.net

      Helle on hyvä arvaus. Salamanteri ei pidä kuumuudesta ja jättää siksi syömättä ja käyttätyvät erikoisesti.

      Pakasteiden pitäisi olla kunnossa jos ne eivät ole tuon vanhempia, ja ovat pysyneet jäässä koko ajan. Jos kuitenkin olet asiasta epävarma, voithan kokeilla tarjota salamantereille jotain aivan muuta, vaikka pieniä kastematoja. Tai ostaa varmasti tuoreita pakasteita. Ruokavalion monipuolistaminen kastemadoilla ja vastaavilla on muutenkin hyvä juttu, joten kokeilepa tarjota niitä joka tapauksessa!

      • manu

        Onneksi ei siis sen vakavempaa:)
        Siitä voisin vielä kysyä, että riittääkö nämä kotilot mitä sinne aina itsestään syntyy syömään sitä levää/likaa ja pientä ruuan tähteitä sieltä pois? kun ei ole ollut koko aikana sitä suodatinta, ja aluksihan pesin akvan 1 kerran viikossa, nyt pesen 2 viikon välein. Sitten on 2 paastopäivää viikossa.

        Juuh, olen myös tosiaan noita katkarapuja syöttänyt ainakin kerran viikossa, mutta voisin niitä kastematoja vielä kokeilla. Olisiko eläinkaupassa mitn muuta mitä voisi niille syöttää?


      • Joonas @ Sammakkolampi.net
        manu kirjoitti:

        Onneksi ei siis sen vakavempaa:)
        Siitä voisin vielä kysyä, että riittääkö nämä kotilot mitä sinne aina itsestään syntyy syömään sitä levää/likaa ja pientä ruuan tähteitä sieltä pois? kun ei ole ollut koko aikana sitä suodatinta, ja aluksihan pesin akvan 1 kerran viikossa, nyt pesen 2 viikon välein. Sitten on 2 paastopäivää viikossa.

        Juuh, olen myös tosiaan noita katkarapuja syöttänyt ainakin kerran viikossa, mutta voisin niitä kastematoja vielä kokeilla. Olisiko eläinkaupassa mitn muuta mitä voisi niille syöttää?

        Ei altaaseen tarvitse välttämättä mitään kotiloita tai muita isompia otuksia syömään leviä tai muutakaan. Jos suodatinta ei ole, pitää allasta putsata useammin. Mutta kyllä sillä hyödyllinen mikrobikanta elää joka tapauksessa, ja niistä se suurin ilo on puhtaana pitämisessä. Levää ne eivät juurikaan syö, mutta kaikkea muuta kyllä.

        Näin kesäaikaan luonnosta löytää paljon erilaisia ötököitä: kärpäsiä, hämähäkkejä, tuokkia, pieniä etenoita ja kastematoja jne. Kaikkia otuksia jotka eivät ole myrkyllisiä (kuten vaikka ampiaiset) tai kovakuorisia (koppakuoriaiset) kannattaa tarjota. Yleensä salamanterit syövät niitä innolla. Eli eläinkaupaan asti ei ole pakko mennä.

        Talvella eläinkaupasta voi ostaa erilaisia eläviä hyönteisiä (lähinnä jauhomatoja ja sirkkoja) joita voi syöttää kunhan ne ovat tarpeeksi pieniä. Ja jos kaupasta saa muita pakastettuja tai jopa eläviä vesiselkärangattomia, niitäkin voi tarjota.

        Tuliliskot syövät hyvin monipuolista ruokaa, kunhan sitä niille vain tarjotaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      191
      1980
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      123
      1081
    3. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1063
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      21
      785
    5. 58
      776
    6. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      33
      690
    7. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      618
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      175
      574
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      538
    10. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      9
      512
    Aihe