talvella, kun ulkona on pakkasta ja sisällä on kosteutta matkustajista?Lisäkysymykset: Voiko maskisuojan (esim. kasvomaskin) laittaa tuulilasille estämään huurtumista, vai onko se vaarallista?
Toimiiko sadevarjo auton ikkunan suojana parkkeerauksessa, vai imee se kosteutta ja pahentaa tilannetta?
Onko olemassa kotikonsteja, kuten suola tai kissanhiekka ikkunanpielissä, jotka oikeasti toimivat huurtumisen estossa?
Voiko partavaahtoa tai perunaa hieroa ikkunoihin huurtumisen estoksi, vai onko se vain some-höpinää?
Kannattaako tuulilasin sisäpuolelle laittaa sanomalehteä yön ajaksi, vai kerääkö se vain kosteutta ja homehtuu?
Toimiiko kissanhiekka hansikaslokeron laatikossa kosteuden imijänä, vai onko se vaarallista vaihtelevissa lämpötiloissa?
Voiko ilmastointilaitteen suodattimen vaihtaa itse, jos se haisee homeelta ja huurruttaa ikkunoita?
Onko tuulilasin huurtumisenestokalvo (kuten teipin kalvo) oikeasti tehokas, vai pelkkä rahastus?
Voiko etikkaa suihkuttaa tuulilasille sisäpuolelle estämään huurtumista, vai syövyttääkö se lasin pinnoitetta pitkällä aikavälillä?
Toimiiko auton sisätilan kosteusmittari (kuten halpa digimittari hansikaslokerossa) ennakoimaan huurtumista, vai onko se turha vempele?
Kannattaako jääraappa käyttää sisältä lasin puhdistamiseen, jos huurtuma on jo muodostunut, vai naarmuttaako se lasia?
Voiko hiustenkuivaajaa käyttää auton sisällä ikkunoiden kuivaamiseen pakkasella, vai onko se tulipaloriski?
Onko tuulilasin sisäpuolen käsittely astianpesuaineella (ohut kerros) toimiva konsti, vai haihtuuko se heti lämmityksen käynnistyessä?
Toimiiko märkä pyyhe tuuletusaukossa kosteuden poistajana, vai tukkii se ilmastoinnin ja pahentaa ongelmaa?
Voiko auton oven tiivisteitä voidella silikonilla estämään kosteuden pääsy sisään, vai kerääkö se vain pölyä ja likaa?
Onko tuulilasin ulkopuolen vahakäsittely (kuten auton maalille) hyödyllinen, vai valuu vesi vain sisään tuuletusaukoista?
Miten estän auton ikkunoiden huurtumisen
14
454
Vastaukset
- Anonyymi
Skodasta kannattaa ottaa ikkunat pois talveksi, se ei juurikaan vaikuta matkustamon lämpötilaan.
- Anonyymi
Ja muistettava tyhjentää ovien sisään lillumaan jäävä vesi pois!
https://www.youtube.com/watch?v=9DxZwJ1S3ow
skoda rapid - water in doors
- Anonyymi
Voi teitä reppanoita.
- Anonyymi
Miksi tulet tänne pilkkaamaan meitä itäautoilijoita?
Millä itse ajat, jollain vanhalla mersun lintallako? - Anonyymi
Skodakommarit ovat tosiaan hirveitä surkimuksia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi tulet tänne pilkkaamaan meitä itäautoilijoita?
Millä itse ajat, jollain vanhalla mersun lintallako?Sinua minä tarkoitin, eli avaajaa. Eikä sinulla ole mitään järkevää ja älyllistä tehtävää päiviesi iloksi?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Skodakommarit ovat tosiaan hirveitä surkimuksia.
Mitä nuo ovat?
Taidat olla aika nuori ja kehittymätön poju? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä nuo ovat?
Taidat olla aika nuori ja kehittymätön poju?Selaisistahan sinä skodahomo oletkin kiinnostunut.
- Anonyymi
Ikkunathan siinä toki huurtuu, kun skodapedo pelmuaa pikkupoikien kanssa takapenkillä...
- Anonyymi
Mihin sä unohdit kissan hiekan vai eiks somessa ole kukaan viel esitelly sitä. Ajatella, ennen oli Pirkka-niksi, ny Some-niksi. Niin se maailma muuttuu.ja tyhmät kokeilee. Tuli vaan mieleen, kun hetki sitten oli oikein ip-lehdessä Some-vinkki, jonka joku kana-aivo uskoi, kokeili ja pilasi tiskialtaansa. Pikkutaliaivot on niin tyhmiä🤪
- Anonyymi
Tämä ikkunoiden huurtuminen ja talvella jäätyminen paksuun "teräsjäähän" on valitettavasti ominaisuus, ei bugi. Skodaa halpuutettaessa on ilmastointijärjestelmän koko ja teho suunniteltu alimitoitetuksi. Tästä pn paljon havaintoja ja reklamointia ulkomaiIlla skoda palstoilla. Itse käytän erillistä lämpöpuhallinta, joka on raksalle tarkoitettu järeä puhallin, skodan pitämisessä kuivana. Ei siis hyvä talviauto ensinkään.
- Anonyymi
Skoda on suunniteltu idän kylmien arojen olosuhteisiin joissa avtoa ajetaan paksu susiturkki päällä.
- Anonyymi
1960-1970 -lukujen vaihteessa myytiin teipillä takalasiin liimattavia tupla-ikkunoita jotka kyllä toimivatkin, ei tarvinnut raapata jäätä takalasin sisäpuolelta. Olisi simpy cleveriä Skodan tuoda nämä jälleen varustevalikoimaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2723459Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1221816Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2751548- 751457
- 771406
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001130Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531126- 631011
- 22977
IS viikonloppu 16.-17.5.2026
Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.35893