❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️😆😆😆😆😆💟💟💟🚒🚒🚒
Verottaja iski pizzerioihin ja kebabkioskeihin: Karu tulos
Verottajan iskiessä ravintoloihin paljastui rahanpesua, pimeitä palkkoja ja laiminlyötyjä maksuja.
Valvonnassa ilmoittamatta jätettyä tuloa löydettiin yhteensä 18,3 miljoonaa euroa. Kuvituskuva. Anniina Nikander
Angelika Provalskaja
Tänään klo 13:17
Verohallinnon tehovalvonta pizzerioissa, kebabkioskeissa ja kiinalaisissa ravintoloissa paljasti vakavia puutteita. Lähes 200 kohdetta siirrettiin rikostapausharkintaan, selviää Verohallinnon tiedotteesta.
Väärin toimivat yritykset tyypillisesti jättävät tuloja lyömättä kassaan, maksavat palkkoja pimeästi ja laiminlyövät työnantajamaksuja.
Jopa 53 prosentissa kohteista löytyi niin vakavia puutteita, että ne siirrettiin rikostapausharkintaan. Rikostapausharkinnassa Verohallinto selvittää, onko tapauksessa perusteita rikosilmoituksen tekemiselle. Harkintaan siirrettäviä kohteita oli 198.
Lisäksi muille viranomaisille tehtiin yli 450 ilmoitusta muun muassa etuuksien väärinkäytöstä, eläkemaksujen laiminlyönneistä ja rahanpesusta.
Miljoonia euroja ilmoittamatta
Valvonnassa ilmoittamatta jätettyä tuloa löydettiin yhteensä 18,3 miljoonaa euroa. Arvonlisäveroa maksuunpantiin 4,8 miljoonaa euroa, puuttuvia palkkoja todettiin vajaat 2 miljoonaa euroa, ennakkopidätyksiä maksuunpantiin noin miljoonan euron edestä ja peitellystä osingosta maksuunpantiin tuloveroja yhteensä 2,5 miljoonaa euroa.
Verohallinto valvoi tehostetusti pikaruokapaikkoja 2023 alkuvuoden ja vuoden 2025 syksyn välillä. Reilun kahden vuoden aikana tarkastettiin 373 ravintola-alan yritystä, pääasiassa pizza- ja kebabpaikkoja sekä kiinalaisia ravintoloita.
Valvontakohteet valittiin Verohallinnon oman riskianalyysin pohjalta.
– Selvityksemme mukaan veroja kiertävä ravintola on tyypillisesti juuri pieni tai keskikokoinen anniskelu-, kebab- tai pizzeriaravintola, kertoo harmaan talouden torjunnasta vastaava johtaja Tarja Valsi Verohallinnon tiedotteessa.
Valsi toteaa, että tulokset osoittavat kohdevalinnan olleen hyvin onnistunut ja että valvonta on kohdistunut niihin kohteisiin, jotka todennäköisimmin toimivat väärin.
Ei muutosta parempaan
Valvonnan perusteella väärin toimiminen on yleisempää ulkomaalaisten omistamissa ravintoloissa. Valsi toteaa, että kun verrataan tuoreessa valvonnassa tarkastelun alla ollutta kohdejoukkoa suomalaisista ravintola-alan yrityksistä saatuihin vertailutietoihin, voi todeta, että ulkomaalaisomisteisissa yhtiöissä kaiken tyyppinen väärin toimiminen on yleisempää.
– Verot kertyvät suomalaisilta toimijoilta.
Tehovalvonnan tulokset olivat hyvin samantapaiset kuin edellisellä valvontakierroksella vuosina 2015–2016, Valsi kertoo. Tuolloin tarkastuksia kohdennettiin pääasiassa anniskeluravintoloihin. Tällöin valvonnan perusteella pantiin veroja maksuun noin 14,5 miljoonan edestä.
– Näyttää siltä, että kymmenessä vuodessa monikaan asia ei ole muuttunut paremmaksi. Valtaosa ravintola-alan yrityksistä toimii asiallisesti ja oikein, mutta väärin toimiminen on edelleen sangen yleistä.
Velvoitteiden laiminlyöminen antaa kilpailuetua, kun hinnat voidaan pitää reilusti toimivien kilpailijoiden hintoja matalampina. Verohallinnon valvonnan tavoite on, että verot kerätään kaikilta oikeudenmukaisesti, Valsi sanoo tiedotteessa.
Verottaja iski pizzerioihin ja kebabkioskeihin: Karu tulos Verottajan iskiessä rav
Anonyymi-ap
0
58
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1942645Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki482577- 1532411
Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from702242Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276712095Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen402090Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la711542- 1461437
Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä11328Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei241187