13kWh valopaneelien tuotto 30 pv lokakuuta

Anonyymi-ap

Alkaa olla pieni vaikutus enää mutta rahaa se on tuokin kun ei mene siirtomaksuja ei veroja ei itse energian hintaa vaan 100% tuotto ja sehän lämmittää mieltä. Nyt meni akkuun. Tulee kuumat paikat kun vaimo lämmittää vuolukivileivinuunia leipomiset mielessä ja taas pakastimille menee päivän sähkö eli ompa aurinkoenergialle akku mukava hyöty lisä. Harrastus se on tämäkin.

8

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paljonko mahtaa olla voimalan kokonaisteho kWp?

      • Anonyymi

        Toista sataa paneelia ja jokunen mitkä tekee työnsä suoraan käyttöön. Oli niin halpoja nippuja välillä jostain syystä ja paneelin hinta jäi kymppeihin. Ihmeesti ne toimii vaikka ei niin speksejä ole tullut tutkittua. Osa oli vaurioitunut joku terävä päälle mennyt/kaatunut miiä lie ja reikä paneelissa mutta muut täysin ehjiä alla ja koko pinkka hylkyyn ilmeisesti. Yksi oli ehkä trukkipiikki kyljessä painautuma ja ylimmät ja alimmat uusia koskemattomia. Onneksi on korkeat laatukriteerit kuljetuksella ja loput jää jonnekkin hylky varastoon ja könttänä myydään vie hemmettiin hinnalla. 8,5kWh 31 lokakuun saldo mistä saa tiedon. Ei sitä jaksa edes miettiä mutta nyt alkaa vähetä nopeaa tuotto. Itse tyytyväinen vähäänkin tuottoon se kun jotenkin tuntuu mukavalta harrastuksena. Toimii ne joulukuussakin hetken osaa päivässä.


    • Anonyymi

      Harrastuksensa kullakin ja paneelit on meilläkin. Tänään tosin käänsin kytkimen asentoon off. Tuottoa kun ei enää ole ja sitä tulee vasta maaliskuun loppupuolella. Sitten alkaa tullakin ja puolen vuoden tuotto on ollut n. 5000 kWh. Kivasti sillä sähkiksen saa ladattua ja paljon muutakin.

      • Anonyymi

        Just harrastus joka nyt alkaa jäämään tauolle ettei tule hirveästi seurattua edes kun alkaa vuorokauden tuotto pudota kilowatin parin tasoon. Miksi off asentoon ? Urbaani legenda että kuluttaa invertteri sähköä ja en tiedä kuluttaako mutta itsellä on päällä aina. Tulee sitä sähköä kuitenkin edes vähän. Tuumin että pysyy elektrik laitteet paremmin kunnossa kun jotain eloa on. Sähköautoa en varmaan tule koskaan ostamaan itelle kun jokunen vuosi enää töitä ellei terveys ala loppumaan. Muuten akkuja tulee kyllä käytettyä kiitos lifepo4 halpojen isojen akkujen ilmestyttä ja hinnat ihmeen halpoja. Joku 500ah 48v ei hirveästi maksa ja kestää vuosia.


    • Anonyymi

      Mitä on se kun ei hirveesti maksa

      Kielitoimiston sanakirja selittää ilmainen-sanaa kahtalaisesti: ”maksuton, vapaa; ilman vaivannäköä saatu”. Ensin mainittu, paljon tavallisempi merkitys tarkoittaa, että jostakin ei tarvitse maksaa mitään. Sanakirjan esimerkit siitä ovat Ilmainen pääsylippu, matka, lääkärinhoito.Ilmainen: sama kuin maksuton, vai onko sittenkään?
      Vaikka yleensä ilmainen tarkoittaa samaa kuin maksuton, sanat eivät ole täysiä synonyymeja. Ilmainen tarkoittaa myös ’ilman vaivan­näköä saatu’. Lisäksi väitetään usein, että esimerkiksi maksuton koulutus ei ole ilmaista, koska joku (veron­maksaja) sen kuitenkin maksaa. Tässä siis pyritään lähinnä esittämään poliittisia ajatuksia erään­laisella sana­pelillä.

      Kielitoimiston sanakirja selittää ilmainen-sanaa kahtalaisesti: ”maksuton, vapaa; ilman vaivan­näköä saatu”. Ensin mainittu, paljon tavallisempi merkitys tarkoittaa, että jostakin ei tarvitse maksaa mitään. Sana­kirjan esimerkit siitä ovat Ilmainen pääsy­lippu, matka, lääkärin­hoito. Toisesta merkityksestä esimerkkinä on Joukkue sai miltei ilmaisen voiton. Toinen merkitys lienee myöhä­syntyisempi ja selittynee sillä, että siinäkin on kyse maksuttomuudesta, mutta maksuksi ajatellaan vaivan­näkö. Suomen murteiden sana­kirjan kuvaus ilmainen-sanasta esittää useita merkityksiä, mutta useimmille yhteistä on maksuttomuus. Mukana on kyllä myös merkitys ’jotakin vailla tai ilman oleva’, mutta ei merkitystä ’ilman vaivan­näköä saatava’.

      Sanakirjassa on myös selitys, jonka mukaan ilmainen esiintyy myös yhdys­sanojen jälki­osana, esimerkkeinä Kuiva-, raskas­ilmainen. Kyse on kuitenkin ilma-sanan johdoksesta, tai oikeammin sellaiseen sana­liittoon kuin kuiva ilma on liitetty johdin -inen ja kokonaisuudesta on tehty yhdys­sana.

      Sanojen ilmainen ja maksuton käytössä on kyllä eroja. Joissakin yhteyksissä voi käyttää kumpaa tahansa, joissakin taas vain toinen saattaa tuntua sopivalta. Ilmainen sisäänpääsy tuntunee useimmista sopivammalta ilmaukselta kuin maksuton sisäänpääsy, kun taas maksuton oikeuden­käynti on laki­kielen termi, joten ilmainen oikeuden­käynti ei tunnu sopivalta. Toisaalta ilmainen koulutus ja maksuton koulutus ovat molemmat käytössä olevia ilmauksia.

      Muun muassa ilmaisesta koulutuksesta tai ilmaisesta joukko­liikenteestä puhumista on kuitenkin paheksuttu. Esimerkiksi Kansallis­gallerian pää­johtajan blogi­kirjoitus Mikään ei ole ilmaista, mutta jokin on maksutonta (7.12.2021) esittää:

      Rahoituksesta käyty keskustelu osoitti kaikille selkeästi sen, että kulttuuri on arvokasta, mutta ei ilmaista. Tämän vuoksi on tärkeää, että kulttuuri­toimijat, Kansallis­galleria niiden mukana, korvaa ”ilmainen” sanan ”maksuttomalla” tilanteissa, joissa asiakas ei suoraan maksa saamastaan palvelusta.
      Tässä viitataan siihen, että palvelut pitää kuitenkin rahoittaa jollakin tavalla, kuten valtion avustuksilla. Halulle kieltää ilmainen-sana voidaan ajatella kahden­laisia motiiveja:

      Koska ilmainen tarkoittaa myös ’ilman vaivan­näköä saatu’, puheen ilmaisista palveluista (tai tuotteista) ajatellaan johtavan harhaan. Palvelut (ja tuotteet) pitää kuitenkin tuottaa, eivätkä ne ole ilmaisia siinä mielessä kuin esimerkiksi ilma ja auringon­paiste.
      Sanan ilmainen voidaan ajatella häivyttävän myös maksamisen kokonaan pois, vaikka todellisuudessa kuitenkin joku maksaa, useimmiten viime kädessä veron­maksaja.
      On kyseenalaista, onko mikään ilmaista siinä ehdottomassa mielessä, että kenenkään ei tarvitse nähdä mitään vaivaa sen tuottamiseksi eikä millään tavoin maksaa siitä mitään. Usein sanotaan, että ilma olisi sellaista, mutta saatetaan tehdä paljonkin työtä, jotta saadaan käyttöön sopivaa ilmaa ilmastoinnilla, puhdistuksella tai muuten. Auringon­paisteesta sinänsä ei tarvitse maksaa, mutta aurinkoon pääseminen voi vaatia ponnistuksia ja rahaakin.

      Suomen etymo­logisen sanakirjan mukaan ilman ja ilmainen ovat sanan ilma johdoksia. Muodostuksen kannalta tämä näyttää ilmeiseltä, mutta merkityksen kannalta asia on epäselvä. Alkujaan ehkä ilman on viitannut jonkin puuttumiseen niin, että tilalla on ilmaa. Sana ilmainen on ehkä merkityksen kannalta ilman-sanaan pikemminkin kuin suoraan ilma-sanaan liittyvä, suunnilleen ’ilman rahaa t. vaivannäköä saatava’.

      Ainakin on selvää, että ihmisten tuottamat tavarat ja palvelut eivät koskaan ole mainitussa ehdottomassa mielessä ilmaisia, vaikka ne voivat hyvinkin olla maksuttomia eli ilmaisia sanan tavallisessa merkityksessä. Siksi sellaiset teesit kuin ”kouluruoka on maksutonta, mutta ei ilmaista” ovat tehoton tapa esittää sellaisia sinänsä oikeita ajatuksia kuin että maksuttomien asioiden tuottaminen vaatii yleensä rahaa ja vaivaa. Koska ilmainen ja maksuton ovat yleis­kielessä aika lailla samaa tarkoittavia, yritys määritellä niille ero ja käyttää tätä eroa argumenttina jollekin tuskin vaikuttaa paljoakaan.

      Kirjoitettu 23.10.2024.
      Tämä sivu kuuluu koosteeseen Kirjoituksia suomen sanoista.

      • Anonyymi

        Mikä oksennus tuo on ? Selitä.


    • Anonyymi

      Auringon säteily ja rad. akt. taustasäteily

      Säteilyteho
      0 W/m2
      0 W/m2
      UV-indeksi
      0
      0.0
      Tausta­säteily
      0.160 μSv/h
      0.155 / 0.164

      • Anonyymi

        1.11.2025 aurinkopaneelien tuotto 5kWh hitusen alle. Jää hyöty alle euroon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      246
      4482
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2929
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2692
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      78
      1669
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      109
      1532
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1251
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1174
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1054
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      1003
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    Aihe