suokki "lemmikkinä"

miss vanity

Elikkäs pärjääkö suomenhevonen ns. kotihevosena, jolla ratsastetaan silloin tällöin, silloin kun itsellä mieli tekee?
Tykkään hevosista muuten, hoidella, juoksuttaa ja näin pois päin, mutta ratsastus ei ole minulle kovinkaan tärkeää, toki sitäkin on mukava harrastaa silloin tällöin :)
Hevosella olisi kyllä isohko laidun, yhdessä lampaiden kanssa, eli ei tarvitse tylsistyä tallissa

4

669

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tenessee

      En suosittele. Suomenhevonen kuten mikä tahansa muukin hevonen tarvitsee enemmän liikuntaa kuin "silloin tällöin ratsastelua, kun itsellä mieli tekee". Kannattaa ainakin vähän miettiä, ennekuin otat hevosen. Jos et halua ratsastaa, niin löytyykö joku muu ratsastamaan sitä? Kannattaako ylipäätään ottaa hevosta? No, kuitenkin, tämä oli vain MINUN mielipiteeni enkä voi tietenkään päättää, mitä sinä teet asian kanssa.

    • Nimetön

      mielestäni pärjää. Hanki vanhempi suomenhevonen, yli 10 vuotias. Hevosella on siihen ikään nähden jo paljon kokemusta ja mielellään viettää jo vähän rennompaa elämää. mutta harkitse tarkkaan haluatko todella hevosen!!!
      Mutta jos hankit hevosen, niin muista suhtauttaa ruoka ja liikunta yksiin. Ja hevosen perushoitoon menee päivässä aikaa, joten mieti mitä haluat vai olisikohan viisainta hankkia hoitohevonen tai kokeilla hevosen pitoa ensin vuokralla? Itselläni on ravihevonen joka vaatii paljon päivässä aikaa liikunnan ja hoidon suhteen, mutta nautin joka hetkestä, vaikka se sitoo sinua todella paljon. Joten suosittelen jokaista hevosen ostajaa harkitsemaan, harkitsemaan ja vielä harkitsemaan.

    • se...

      Ainakin minun mielestäni. =)
      Itselläni on lämminverinen lemmikkinä, ja hyvin pärjää ja hyvässä kunnossa on. =)

    • Kiiski

      Olen joskus kuullut, että sh:t tulevat aggressiivisemmiksi kuin esimerkiksi lv:t, jos niitä pidetään lemmikkinä, eikä liikuteta säännnöllisesti. En nyt tiedä onko tuo aggressiivisuus oikea sana, mutta ehkä ärhäkämpi olisi sopivampi.
      Tämän kertoi minulle vanha hevosmies silloin kun omaa hevosta etsin. Päädyin loppujen lopuksi lämminveriseen. Alkuun ratsastin säännöllisesti monen vuoden ajan, mutta pari vuotta se oli vähemmällä liikutuksella. Ihan selväpäinen se silti oli. Meillä oli hehtaarin kokoinen laidun, jossa sai päästellä enimpiä höyryjä. Jouduin luopumaan hevosesta ja seuraavassa paikassa pieni laidun ja tod. epäsäännöllisistä ratsastusta. He eivät pärjänneet hevoselle, koska oli kuulemma liian raju, heillä oli aina ollut suokkeja, jotka olivat olleet rauhallisempia. Nyt hepo hyvässä eläkeläiskodissa, onneksi. Johan tuli tarina....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2677
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      199
      1947
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1696
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1411
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      74
      1078
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      944
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      67
      911
    Aihe