Kansion sisällön listaus hyperlinkeiksi

Hämmentynyt

Käytössä on suuri lähiverkko, ja lähiverkon palvelimelta pitäisi pystyä listaamaan erään kansion sisältö hyperlinkeiksi. Siis niin, että kaikki pystyisivät koneiltaan kätevästi kansioon pääsemään otettuaan kopioin linkkisivusta omille koneilleen. Kansion sisältö saisi mieluusti tulla aakkosjärjestyksessä.

Miten tälläinen onnistuisi? Minulla on todella vähän kokemusta VBscriptistä, joten perusteelliset ohjeet, kiitos. Koodi saisi olla VBscriptiä. Haluaisin myös tietää, täytyykö koneelle asentaa mitään java-softaa, jotta Internet explorer toistaisi Java-scriptin ongelmitta. Jos mitään ei tarvitse, voisi koodi olla myös java-scriptiä.

8

642

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • as-keetti

      eikös homma mene helpoimmin niin, että
      jokainen raahaa ko. palvelimen kansion
      pikakuvakkeeksi työpöydälleen. Sen kun
      sitten näpäyttää auki niin siinähän se
      luettelo on.

      Vai käsitinkö ongelman jotenkin väärin?

      • Hämmentynyt

        Tokihan tuo voisi noinkin mennä, mutta kätevämpää olisi, jos olisi html-sivu, joka aukaisee kansiot uudessa ikkunassa.

        Sisällön listaus pitäisi mahdollisesti lisätä myös muihin kansioihin. Käytössä on myös joitakin kämmentietokoneita, joilla mahdollisesti sivu pitäisi saada auki. Kämmentietokoneella navigointi helpottuisi huomattavasti, jos olisi olemassa html-sivu, josta käsin saisi kansiot auki.


    • tumppu1st

      ...pystyyn ja kyseinen kansio sisältöineen jaettavaksi. Niin minä tuon toteuttaisin.

      -T

    • Tämä toimii

      Tässä apua Hämmentyneelle.

      Laitoin Netikan forumille apuja php llä toimivaan tiedostolistaukseen ja sillä saat suuretkin määrät tiedostoja listattua.

      Toimii paremmin kaikilla selaimilla kuin VBscriptillä tehty !

      Käy tutkimassa esimerkkiä ja hakemassa valmis koodi itsellesi ja ihan ilmaiseksi vaikkei ehkä pitäisi ;=)

      http://www.netikka.fi/forums/fin/topic.asp?TOPIC_ID=1050

      • kojonkra

        Jos homman piti toimia niin että lähiverkon käyttäjät kopsaavat sen linkkisivun omille koneilleen niin tuo ylläoleva php-hässäkkä ei pelitä ilman, että joka koneelle asennetaan joku webbiservo php-tuella (esim. iis).

        Ja noilla scripteilläkin (vb ja js) se on käsittääkseni mahdollista ainoastaan käyttämällä FileSystemObject - tyyppistä activeX-objektia. Se taas saa aikaiseksi sen, että selain kysyy aina käyttäjältä sopiiko, että sellaista käytetään.


      • toma täimii
        kojonkra kirjoitti:

        Jos homman piti toimia niin että lähiverkon käyttäjät kopsaavat sen linkkisivun omille koneilleen niin tuo ylläoleva php-hässäkkä ei pelitä ilman, että joka koneelle asennetaan joku webbiservo php-tuella (esim. iis).

        Ja noilla scripteilläkin (vb ja js) se on käsittääkseni mahdollista ainoastaan käyttämällä FileSystemObject - tyyppistä activeX-objektia. Se taas saa aikaiseksi sen, että selain kysyy aina käyttäjältä sopiiko, että sellaista käytetään.

        No ottihan viimein joku kantaa.

        lainaus Hämmentyneeltä:
        "ja lähiverkon palvelimelta pitäisi pystyä listaamaan erään kansion sisältö hyperlinkeiksi. Siis niin, että kaikki pystyisivät koneiltaan kätevästi kansioon pääsemään otettuaan kopioin linkkisivusta omille koneilleen...."

        Ei tosiaan mainostamani ja hyvin toimiva php koodi omilta koneilta toimikkaan koska kyse on palvelinpuolen skriptistä ja php lle ominaisella tavalla kopiointi ei kotikonstein onnistu vaan pitää hakea lyhyehkö koodi tuolta.

        http://www.netikka.fi/forums/fin/topic.asp?TOPIC_ID=1050


        Mutta, mutta ... kotikoneilla on myös monenlaisia ja merkkisiä selaimia joita ajatellen php-koodi voisi olla parempi kuin esim vb pätkä.

        Itselläni ei koneella tällä hetkellä ole php-serveriä aiemmin kyllä, mutta totesin sen turhaksi koska palvelimilta kyllä saa todennettua toimiiko koodit vai ei.

        Foorumi on tosin Java ja Visualbasic forum mutta JavaScripti stä en osaa sanoa enkä pidä todennäköisenä saisiko sillä pyydettyä palvelinpuolen härpäkettä kevyesti tehtyä koska kyseessä on selaimen ohjaus ohjelmointi kieli. Vb taasen soveltuu parhaiten suurten ja pienten kone sovellusten ohjelmointiin ja exe n tekoon.

        Paras varmaan olisi Javalla ja/tai Mysql llä tehty tietokanta ohjelma (raskas ja isokoinen) jota ohjattaisiin palvelinpuolen php scriptillä....

        Kannattaa tutustua ensin hiukan myös Symbian ohjelmointiin jos kännykkään listauksen halajaa....

        Olisko suuri vaiva jos selain kyselisi: Haluatko varmasti ;=) ehkä....

        Näiden puutteessa kevyt ja hyvin toimiva php pätkä ajanee saman asian.... .. ..

        Ei tule nyt mieleen muuta neuvoa kuin katsella ja kuulostella olisiko muita scriptejä tulossa kuin antamani.

        Oletan hämmentyneen ottaneen pätkän vastaan ja hyödyntäneen sen ?


    • hyvin huomaa ettei suurimmalla osalla ole hajuakaan siitä mitä puhuvat... :D lol




      Dim fs, folder, file, item, url
      Set fs = CreateObject("Scripting.FileSystemObject")
      Set folder = fs.GetFolder("c:\windows")
      'Display the target folder and info.
      Response.Write("" & folder.Name & " - " & folder.Files.Count & " files, ")
      If folder.SubFolders.Count > 0 Then
      Response.Write(folder.SubFolders.Count & " directories, ")
      End If
      Response.Write(Round(folder.Size / 1024) & " KB total." & "" & vbCrLf)
      Response.Write("" & vbCrLf)
      'Display a list of sub folders.
      For Each item In folder.SubFolders
      ListFolderContents(item.Path)
      Next
      'Display a list of files.
      For Each item In folder.Files
      url = MapURL(item.path)
      Response.Write("" _
      & item.Name & " - " _
      & item.Size & " bytes, " _
      & "last modified on " & item.DateLastModified & "." _
      & "" & vbCrLf)
      Next
      Response.Write("" & vbCrLf)

      • tää vois tiätty auttaa kans vähän ;)



        Function MapURL(path)
           Dim rootPath, url
           rootPath = Server.MapPath("/")
           url = Right(path, Len(path) - Len(rootPath))
           MapURL = Replace(url, "\", "/")
        End Function


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      240
      3666
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      57
      3413
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      91
      2863
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      48
      2656
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      118
      2411
    6. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2042
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      101
      2001
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      42
      1875
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      105
      1804
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      71
      1159
    Aihe