Aamulla kun kävin kaupassa katsoin että nyt on jo monissa huoneissa valot
Eli asukkaita oli jo tullut ja tänään sit lisää. Ois kiva nähdä kun huone on kalustettu niin minkä kokoinen se sit on.
Mahtoiks kartanonmäen hoitajat ja Alastaron hoitajat sit siirtyä tähän kans että asukkailla on tutut hoitajat.
Kiva juttu asukkaille ,pääsevät helposti ulos ja voivat seurata ikkunoista esim koululaisten touhuja
Eli asukkaita oli jo tullut ja tänään sit lisää. Ois kiva nähdä kun huone on kalustettu niin minkä kokoinen se sit on.
Mahtoiks kartanonmäen hoitajat ja Alastaron hoitajat sit siirtyä tähän kans että asukkailla on tutut hoitajat.
Kiva juttu asukkaille ,pääsevät helposti ulos ja voivat seurata ikkunoista esim koululaisten touhuja
Vastaukset 6
Vanhimmat
On meilläkin uusi komia vanhus"palarsi", valmistu juuri. Sinänsä harmi, kun se hieno kallis "palatsi" ei hoida niitä vanhuksia, kun paska on vallassa.
Rakennus kertoo Varhan toimintojen ja päättäjien tyhmyydestä, välinpitämättömyydestä ja lieveilmiöistä, joita syntyy kun valtio kippaa lainaksi otettua ja verovaroja hyvinvointialueille. Tietenkin kyse voi olla myös poliitikkojen vaaliavustusrahojen sopimisesta erilaisin hankkein. Sehän on maan tapa.
Suomen Hoiva ja Asunto Oy:n omistaa palvelutalon ja vuokralaisena on Varsinais-Suomen hyvinvointialue. Hyvä muistomerkki verovarojen käyttämisen typeryydestä.
Luin just netistä että hoitomaksut voi 4500€-6000€ ja sen lisäksi vuokra ja sähkö ym.
Eihän tollasia rahoja kellään oo.
Ja että maksut on 85% nettotuloista ja 182€ jää itselle..
Eihän kaikilla ole tollasia nettotulos kuka sen lopun sit maksaa
Varha on vuokralla hoitokodissa. Veronmaksajat maksavat koko roskan, kiinteistön vuokrat, ylläpidon ja henkilökunnan kulut. Kertoo hyvin Varhan johdon tyhmyydestä. Tiloja olisi ollut Loimaalla tarjolla vaikka kuinka paljon. Edullista olisi ollut ostaa vaikka kerrostalo torin laidalta, sellaisen olisi saanut samalla summalla kuin vuoden vuokra.
Mikä vika kartanonmäessä ja Alastaron Ilola kodeissa mahtoi olla kun vanhukset siirrettiin tähän uuteen.
Tää on attendon hoitokoti jonka pääpaikka on Helsingissä sekä päättäjät
Närpiössä laskutetaan yhteisten tilojen käytöstä ja astioistakin. Turussa laskutettiin myös yhteisten tilojen käytöstä kun veljeni oli siellä. Ilmeisesti sen vanhuksen pitäs olla sit vaan omassa huoneessaan,mutta miks tekevät yhteisiä tiloja
Mikä tää? Ilola on Varhan, joka on lakkautettu. Mariian Kartanon Hoivakoti on Attendon. Kuukanpelto on uusi Loimaan keskustassa sijaitseva Varhan hoivakoti.