Uskonto ja sananvapaus

Anonyymi-ap

Räsänen on taas tapetilla, mutta aihe on vanha.

Onko vihapuhe sallittua, jos oikein vahvasti uskoo siihen?

On nimittäin niin, että lähes kaikki uskonnot sisältävät muun uskoisten tai uskonnottomien parjaamista ja jopa kehotuksia niiden tappamiseen, jos eivät suostu kääntymään toiseen uskoon.

Seksuaalisuus ja sen kontrollointi kuuluu myös uskontojen työkalupakkeihin usein niin, että uskonto määrää kenen kanssa saa olla ja millä tavalla.

Pohdin sitä, että jos raamatun homovastaisuus todetaan vihapuheeksi, niin Pandoran lipas avataan. Siinä, missä homojen arvostelu on sivujuonne raamatussa, on uskontoja, jotka perustuvat siihen, että muut ovat alempiarvoisia.

Kyse ei ole myöskään vain virallisista uskonnoista vaan kaikista uskonnoista koska ei voi mitenkään rationaalisesti perustella, miksi vaikkapa satanismin siteeraaminen on vihapuhetta, mutta raamatun ei.

5

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä niin sanottujen uskovaistenkin tulee noudattaa Raamatun kymmentä käskyä, jotka kaikki tiedämme. Käskyistä ei voi valita itselle sopivimpia. Käskyt: ÄLÄ TAPA ja RAKASTA LÄHIMMÄISTÄSI NIINKUIN ITSEÄSI, näyttävät erityisesti sodanlietsojilta ja sosiaaliturvan leikkaajilta unohtuneen.
      "Rauhaa ja rakkautta" pitäisi jokaisen ymmärtää korostaa kaikissa toimissa, siitä se IHMISYYS alkaa ja hyviä ihmisiä me kaikki haluaisimme olla, kun olemme ihmisyyden ja inhimillisyyden lahjan saaneet. Arvomaailmamme pitäisi rakentua ihmisyyteen ja inhimillisyyteen itsekkyyden ja vihamielisyyden sijaan.

      • Anonyymi

        Raamatusta voi poimia melkein mitä vaan, joka tukee omaa ajatusmaailmaa.

        Nyt se on muutettu, mutta aikaisemmin löytyi sanalaskuista "Tyhmyys on nainen, levoton ja yksinkertainen, eikä hän mistään mitään tiedä".

        En tietenkään allekirjoita tuota sanalaskua. Poimin sen osoituksena siitä, että kaikkea löytyy, jos halua on.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Raamatusta voi poimia melkein mitä vaan, joka tukee omaa ajatusmaailmaa.

        Nyt se on muutettu, mutta aikaisemmin löytyi sanalaskuista "Tyhmyys on nainen, levoton ja yksinkertainen, eikä hän mistään mitään tiedä".

        En tietenkään allekirjoita tuota sanalaskua. Poimin sen osoituksena siitä, että kaikkea löytyy, jos halua on.

        Mitä mieltä olet raamatun kymmenestä käskystä?
        Onko se mielestäsi "mitä vain". Ehkä ihmisten kannattaisi poimia ihmisyyttä ja inhimillisyyttä merkitsevät tekstit. Erittäin mielenkiintoista olisi osata lukea Raamatun kirjoitukset alkuperäiskielellä - oliko se hebrea - nythän luemme käännettyjä kirjoituksia eri aikakausilta.


    • Anonyymi

      Räsäsen puheista ei ole vielä löydetty vihapuhetta oikeudessa. Oletko lukenut aiheesta otsikoita pidemmälle?

    • Anonyymi

      Uskovaiset saavat uskoa uskonvapauden perusteella.

      Homot saavat olla pappeja ja avioliitossa yhdenvertaisuuslain perusteella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      329
      3883
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3580
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      5
      2292
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1704
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1608
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1339
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      961
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      101
      919
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      865
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      781
    Aihe