Tekee sen mitä lupaa - sähköisen infran rakentaja

Anonyymi-ap

Käytin pari täyttä päivää ihan huolelliseen omistusteni arviointiin. Halusin nähdä ja ymmärtää sen, missä olen onnistunut tai epäonnistunut ja sen mihin uskon voivani panostaa lisää.
Esiin nousi Enersense, jossa olin epäonnistunut edellisen johdon järjettömän ja hölmön idealistisen seikkailun vuoksi. Totesin uuden johdon onnistuvan määrätietoisessa johtamisessa ja toteutuksessa. Ja kun eurooppalainen sota viestii päivittäin siitä, miten valtavia satsauksia voidaan tarvita energiainfran ylläpitämiseen, totesin, että tulevaisuus on hyvin johdetun Enersensen. Siihen sijoitan harkitulla tilannekohtaisella vauhdilla lisää.
Yleisemmin, päädyin arvostamaan jodenkin pörssiyhtiöitten harkitsevaa ja sivistyneesti tiedoittavaa johtoa. Esimerkkinä Enersensen nykyinen johto.

3

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toimitusjohtaja: Kari Sundbäck aloitti Enersensen toimitusjohtajana 23. syyskuuta 2024, ja häntä ennen vt. toimitusjohtajana toiminut Juha Silvola palasi aikaisempiin tehtäviinsä. Hallituksen puheenjohtaja: Samassa yhteydessä ilmoitettiin hallituksen puheenjohtajan vaihtumisesta.

      Johtovaihdokset liittyvät yhtiön uudistettuun strategiaan, jonka tavoitteena on parantaa kannattavuutta ja omistaja-arvoa energiamurroksen tukemisessa. Uudet johtajat tuovat mukanaan kokemusta, joka tukee yhtiön kasvua ja strategian toteuttamista.

      https://storage.mfn.se/6adbcf1f-70b1-4328-8409-80015a0b1d52/2025-q3-liiketoimintakatsaus.pdf

      Liiketoimintakatsaus Q3 / 2025 kertoo että heinä - syyskuu 2025 tulos on 3,8 miljoonaa euroa kun se vuotta aiemmin oli 6,1 miljoonaa euroa.

      Sama eepos kertoo myös seuraavaa tietoa:

      Liikevaihto oli 81,1 (111,5) miljoonaa euroa, laskua 27,3 %

      Liikevaihto pieneni 27 prosenttia ja tulos 38 prosenttia.

      "Totesin uuden johdon onnistuvan määrätietoisessa johtamisessa ja toteutuksessa. "

      Voi olla että he onnistuvat edellämainituissa, valitettavasti se oleellisin eli tuloksen tekeminen näyttää ontuvan pahasti.

      • Anonyymi

        Ontuu. Totta. Varmaan molemmat tiedämme, että käännös kuluttaa voimavaroja. Voisiko tätä hetkeä kutsua siistimisvaiheeksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ontuu. Totta. Varmaan molemmat tiedämme, että käännös kuluttaa voimavaroja. Voisiko tätä hetkeä kutsua siistimisvaiheeksi.

        Kuka tietää missä vaiheessa olemme.

        Vaikka siellä olisi kuka toimitusjohtajana niin ei se auta jos yrityksen toimintaympäristö on sellainen ettei se kannata. Lama, sota, sähkön hinta, venäjän kauppa, työttömyys, trump, tullit ym ym

        Ja firman sisällä, liian pienellä palkalla liian tiukkoihin aikatauluihin sidotut asentajat joilla motivaatio kadoksissa. Leipiintynyt työnjohto ym ym kyllä te tiedätte miten ihmiset passivoituu.

        Vain aika tulee näyttämään miten tuossa käy. Olen yllättänyt jos tuosta noustaan. Empower yritti 22 vuotta saada toimintaa kannattavaksi ja ehkä se sitä jossain vaiheessa olikin, mutta ainakin kun loppuvuosien touhua katsoi niin ei sillä touhulla ollut mitään mahdollisuuksia pärjätä.

        Mikä on muuttunut?

        Ihan samat tyypit siellä kaapelia vetää, varmaan samat konttorihenkilöt lähettelee laskuja kuin empowerin aikanakin. Työnjohto on sama, ylempi johtokin, todennäköisesti.

        Toimitusjohtaja on vaihtunut.

        Jos yhden miehen vaihto saa laivan kääntymään niin nyt on se hetki kun me nähdään se, tai sitten ei nähdä.

        Itse laitan rahani ennemmin eurojackpottiin kuin enersensen osakkeisiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      222
      4098
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2583
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2315
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1298
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1037
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      903
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      891
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      886
    Aihe