Ilmaisjakelun mukana taas "lemmikkejä"

Anonyymi-ap

Meillä oli ilmaisjakelussa jokin tauko, eli useampaan viikkoon ei tullut mitään ilmaisjakelua. Tämä eräällä esikaupunkialueella keskustan lähellä. Nyt taas on lehtiset tippuneet. Mm "Kaupunkiuutiset Nro 38" on tämä erä, jonka mukana tuli tämä ötökkä.

Eli harmina on uudet tulokkaat lehtien mukana. Nyt kaksi kertaa on lehtien mukana tullut ötökkä. Tällä kertaa lehtisen sisältä lattialle tuli 1,5cm pittainen sokeritoukka (Silverfish). Näitä ei ole koskaan meidän asunnossa ollut, eikä tule toivottavasti jatkossakaan olemaan.
Ilmeisesti lehtiä lajittelevan kotona on näitä ja paljon ja lehtien mukana ne saattavat kulkeutua jokaiseen talouteen. Joskus kuukausia takaperin tuli lehtisen sisältä turkiskuoriainen. Nuohan syövät vaatteisiin reikiä.

Asumme kerrostalossa. Ja keinona on merkitä oveen "Ei ilmaisjakelua", tai asettaa tiivistettyy muovinen laatikko oven postiaukon asunnon puolelle, josta voi aina seuloa postit ja tappaa mahdolliset tulokkaan ennen invaasiota.

Tämä kaikille alueella asuville tiedoksi, jos ihmettelette mistä teille uusia tulokkaita on yhtäkkiä mahdollisesti ilmestynyt.

17

426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se on paperitoukka ei sokeritoukka. Lajittelijan kotona se ei välttämättä asu vaan jo ihan painotaloissa. Pahvilaatikoista tykkää eniten.

      • Anonyymi

        Turkiskuoriainen ei tule lehtien välissä vaan asuu teillä jo jossain. Kävellyt vaan lehden väliin.


      • Anonyymi00014

        Ötökkä oli juuri sokeritoukka. Pituutta noin 15 millimetriä. Väri hopeisen harmaa.


    • Anonyymi

      Ei noi oo vaarallisia mitä välii?

    • Anonyymi

      Aloittaja varoittaa kaikkia alueella asuvia. Kannattaisi mainita että mikä alue.

      • Anonyymi00013

        Alue: Ojoinen/Puistonmäki


    • Anonyymi

      Myrkkyä vaan, ei ole vaarallista ihmiselle, ihminen kun on vieraantunut muusta luomakunnasta, tai tullut ulkoavaruudesta, eli solut eri laiset.

      • Anonyymi

        Lukekaa vaan kaikki myrkkyselosteet, ei ole vaarallista kuin imettäjille ja imeväisille ja sekä parhaan ihmiskondikset ulkopuolella oleville. Niin se oli zyclon-B:kin kanssa.


    • Anonyymi

      Tänne ei tule kaupunkiuutisia, ei ole siis ongelmaakaan.

      Mutta postilaatikkosi, minkälainen lienee. Onko lahonneessa tai puolilahonneessa puukehikossa. Ennen oli täällä samanlainen ja laatikkoon tuli joskus tuhatjalkaisia. Ongelma poistui kun uusi kehikon. Muovilaatikot on kylläkin niin umpinaisia, ettei sinne mitään pääse, mutta metallisiin laatikoihin voi raosta päästä.

      • Anonyymi

        Ei ne ole tuhatjalkaisia ne on pihtihäntiä. Eivät diggaa sisälläolosta joten ei haittaa vaikka kantaisit ötökät kotiisi. Täällä joku valittaa ihmisen vieraantumisesta luonnosta, mutta ei ole kuitenkaan mitään käsitystä edes kaikkein yleisimmistä hyönteisistä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ne ole tuhatjalkaisia ne on pihtihäntiä. Eivät diggaa sisälläolosta joten ei haittaa vaikka kantaisit ötökät kotiisi. Täällä joku valittaa ihmisen vieraantumisesta luonnosta, mutta ei ole kuitenkaan mitään käsitystä edes kaikkein yleisimmistä hyönteisistä.

        En minä ole mistään vieraantumisesta valitellut. Mutta joo, googlasin. Olet ihan oikeassa. Pihtihäntiä olivat. Mutta miksi noin kielteinen sävy sinulla?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En minä ole mistään vieraantumisesta valitellut. Mutta joo, googlasin. Olet ihan oikeassa. Pihtihäntiä olivat. Mutta miksi noin kielteinen sävy sinulla?

        Olen erittäin vihainen perusluonteeltani.


    • Anonyymi

      Jos kotona on ötököitä niin mieli yrittää kieltää ne tai vääntää ne muiden syyksi kuten tässä nyt syytetään mainostenjakajaa mikä on täysin naurettavaa. Siivoa useammin ötökät viihtyvät liassa.

      • Anonyymi

        Postinkantaja toi luteet. Niinpäniin.


    • Anonyymi00015

      Taas uusi asukas saapui viimeisen paperinipun mukana, jossa mm lehti: LIDL to 1.1. - su 4.1.
      Ötökkä oli taas 1,5cm pitkä, eli googlailun mukaan taas täysikasvuinen yksilö.
      Tämä oli varmaan tällainen "hyvää uutta vuotta" postinjakajalta. :(
      Nyt saa loppua ilmaisjakelut tästä taloudesta.
      t. Anonyymi-ap

    • Anonyymi00016

      Kiitos varoituksesta, olkoon vaaraton öttiäinen, en silti sitä kotiini halua. Hyvä että varoitit

      • Anonyymi00017

        Otukset eivät selviä pakkasessa joten ne asuvat teillä jo.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      202
      7364
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      130
      3310
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      116
      1954
    4. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      61
      1922
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      61
      1867
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1819
    7. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      84
      1807
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      6
      1685
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1561
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      73
      1449
    Aihe