Ahneuden perikuva

https://youtu.be/Jj8MGpTqnl4?si=wZYzMJ3QYaMMpFtb

Voiko tavaralle ahneenmpaa ihmistä olla edes olemassa?
Toivottavasti tänä jouluna seuraajat muistavat osallistua jo hyvissä ajoin kuluttaja poikansa kulutusjuhliin.
30840
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Aloittajalla flippaa, kukaan ei välitä kun vinkuu vain. Mee urpo valittaa Herleville tuhlailusta.

Äänestä
  • Oikein!!

    Äänestä

Onko synnyinpesänsä muokkaaja koskaan kysynyt miten Otto haluaa elää?
Kaiken "tuunaa" vain omien mielihalujensa ja makujensa mukaiseksi teollisuusruuasta lähtien.
Tulee mieleen käen poikanen.

Äänestä
  • Ilmeisesti vanhukset ovat lapsentasolla eivätkä osaa mitään koska poistettiin.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Ilmeisesti vanhukset ovat lapsentasolla eivätkä osaa mitään koska poistettiin.

    Kovaapa on kollisut kun poisti raukka kaikki itseään koskettavat viestit :_))))
    Kyllä narsku on aina nasku kun ei äly riitä.

    Äänestä

Katsojan ruutukin täyttyy ääriään myöten minä minää.

Äänestä

Onko ihmisen elämäntehtävä tarpeettoman roinan ja krääsän kerääminen ympärilleen?

Äänestä

Luopumisen tuska tarkoittaa vaikeutta päästää irti asioista, kuten tavaroista, suhteista tai ajatuksista, jotka tuottavat henkistä tai fyysistä kärsimystä. Se on tunne, joka voi liittyä esimerkiksi tavaroiden säilyttämiseen "varmuuden vuoksi" tai menneisyyden tunteisiin joista on vaikea luopua.

2Äänestä
  • Mitäs teillä onkaan muuta kuin kelalluukku, ei siinä tavaraa tarvita kun pihalle potkitaan.

    Äänestä

"Aloittajalla flippaa, kukaan ei välitä kun vinkuu vain. Mee urpo valittaa Herleville tuhlailusta."

Ketä Herleviä tyhmä tarkoitat?

Äänestä
  • En tiedä kuin kokin.

    Äänestä

Kieltää uskonsa mutta kuitenkin heittäytyy jouluna peräkamarin sänkyyn makaamaan ja odottaa palvojiltaan kultaa ja mirhamia.

Kakki kelpaa ainokaiselle pojalle paitsi punakaalit, niitä älköön hänelle lähetettäkö

2Äänestä

Hauskoja nämä kateellisten valitukset 😂

Äänestä
  • Kateellisia ei suinkaan vaan ihan terveellä järjellä varustettu jotka huomioivat tälläisen ihan juurikin omaan pienisieluisten ja turhuuksien joukkoon

    1Äänestä

  • Nää vinkujien kommentit on ihan parhautta, miten pohjalla ne voikaan olla :))

    Äänestä

Peter Pan siellä rellestää. Tavaraa kertyy pihaan ja pirtiin, kun luonne ailahtelee. Kaikkea pitää olla kun poika kyllästyy äkkiä, joten se mikä on tänään jees, on huomenna jo unohdettu.

Äänestä
  • Ja se on sinun asiasi tai jotenkin kuuluu sinulle? HOMMAA URPO ELÄMÄ.

    Äänestä

Näitä romu-ukkoja on joka kylällä,kun ei ole mitään järkevää tekemistä niin aletaan romu-ukoksi,ja vieläpä maksetaan niistä ravaroista. Hupinsa kelläkin,niin pitkään se on ok kun ne romut pysyy omalla tontilla ja vähän näkymättömissä naapureilta.

Äänestä
  • "Näitä romu-ukkoja on joka kylällä,kun ei ole mitään järkevää tekemistä niin aletaan romu-ukoksi,ja vieläpä maksetaan niistä tavaroista. Hupinsa kelläkin,niin pitkään se on ok kun ne romut pysyy omalla tontilla ja vähän näkymättömissä naapureilta."

    Juuri noin, jos ihminen alkaa naapureiden ikkunoiden alle dinosauruksiaan pystyttelemään ja rojujaan kasaamaan niin sellaista ei tarvitse kenenkään hyväksyä.
    Viekööt rojunsa alueille joissa kaikki ovat roinan kerääjiä.

    Äänestä

  • Eipäs noilla juililla ole naapureita lähimailla.

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    "Näitä romu-ukkoja on joka kylällä,kun ei ole mitään järkevää tekemistä niin aletaan romu-ukoksi,ja vieläpä maksetaan niistä tavaroista. Hupinsa kelläkin,niin pitkään se on ok kun ne romut pysyy omalla tontilla ja vähän näkymättömissä naapureilta."

    Juuri noin, jos ihminen alkaa naapureiden ikkunoiden alle dinosauruksiaan pystyttelemään ja rojujaan kasaamaan niin sellaista ei tarvitse kenenkään hyväksyä.
    Viekööt rojunsa alueille joissa kaikki ovat roinan kerääjiä.

    Vajaalla ei ole niin sehän se kadettaa.

    Äänestä

Millonka telkussa ensi-ilta.

Äänestä
  • "Millonka telkussa ensi-ilta."

    Eikö Youtubessa tule jatkuvana virtana ensi-aamuja, ensi-päiviä ja ensi-iltoja?
    Mikään ei muutu koska tv-sarjojen tekijät eivät kysy vaan myötäilevät massoja tienatakseen rahaa.

    Äänestä

Muutenkin suomalainen maaseutu näivettyy kun ihmiset ikääntyvät eikä ole rahaa korjata ja kunnostaa ränsistyviä rakennuksia.
Joku metsämökkiin muuttava huhhendaali ei maaseutua pelasta, eivätkä "tubettavat konemiehet"

Äänestä
  • So what? Niinhän se on ollut kautta-aikojen. Seuraava nälänhätä ja jo kelpaa asua.

    Äänestä

Tarpeeksi ajoissa kun pitää joulunaikaa esillä voi auttaa tasaisen tavara ja rojuvirran saannin. Ei tule yhessä rysäyksessä kaikki syliin.

Äänestä

Seuraajat mehtä manille laittaneet vaikka mitä vaatepuolta. Ja saanu firmoilta. Villapaitaa ja ties mitä, mut käyttääkö? Ei. Runtussa jossain komerossa koiperhosia oottaen. Kun ei näy olevan mitään tolkkua vaatteiden viikkaamisessa tms. Myttyyn vuan.

Äänestä
  • Ja se on miten ihmeessä sun ongelma? Tekeekö mieli sinne akaks viikkaamaan?

    Äänestä

"Eipäs noilla juililla ole naapureita lähimailla."

Ei ole naapureita näkemässä ja siinä syy roinan esittelemiseen internetin sontaluukuissa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://youtu.be/Jj8MGpTqnl4?si=wZYzMJ3QYaMMpFtb

Voiko tavaralle ahneenmpaa ihmistä olla edes olemassa?
Toivottavasti tänä jouluna seuraajat muistavat osallistua jo hyvissä ajoin kuluttaja poikansa kulutusjuhliin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu