Jos ette koe lestadiolaisia suuntia omaksenne, tai joku lestadiolainen ei hyväksy uudistuneita ajatuksianne, haluan ilolla kertoa, että on myös muita vaihtoehtoja olla uskovainen!
Itse kuulun efesouskovaisiin.
Meitä on sellaiset 15 efesouskovaista pohjoissuomessa metsän keskellä, jota me efesouskovaiset kutsumme "metsäsuomeksi".
Meidän herätysliikettä ei ole rekisteröity, Jeesus on kuitenkin tietoinen liikkeemme olemassa olosta.
Vaikka meitä efesouskovia onkin vähän, on meillä silti kaksi puhujaa.
Vietämme tilaisuuksia kodeissamme sekä näin kesäiseen aikaan myös metsässä.
Emme ilmoittele menoistamme. Mutta jos satut metsäretkellä törmäämään meihin, ilomielin otamme teidät vastaan. Efesouskoon on helppo tulla. Ei tarvitse, kuin uskoa Jeesukseen. Emme vaadi mitään maksuja emmekä vaadi kirkon jäsenyyttä.
Kasteellakaan ei ole mitään merkitystä.
Ja meidän puhujat eivät saa puhumisesta palkkaa.
Puhujamme puvuvat vapaaehtoisesti.
Ja emme vaadi ihmisiä edes kuulumaan efesouskoon.
Tärkeintä on, että löytää Jeesuksen ja sen kautta sisäisen rauhan!
Etsikäät, niin te löydätte!
Ehkä löydätte Jeesuksen jostain helluntaiseurakunnasta, kirkosta tai kristillisiltä musiikkifestareilta.
Etsikää Jeesusta sieltä, missä hänen nimeänsä huudetaan!
Ehkä löydätte Jeesuksen myös meidän kautta!
Tärkeintä on, että löydätte!
Siunausta!
T:EfeSofia
(efesouskovainen
Etsittekö seurakuntaa
EfeSofia
2
575
Vastaukset
- vai sellaisia
Heh, heh, sellaisia metsäsuomalaisia, juu
- Vesa
Joo mä etsin kokoajan mutta en löydä, kauankohan menee. Kauan muilla on kestäny. Jos mä oon etsinyt 12 vuotiaasta eli 24 vuotta, niin mitä veikkaat alkaako tuntuu turhauttavalta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p325012Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2374838Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1574796Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1204593Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil173705Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192374Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32158- 661697
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill241624- 2011335