Miksi Kaasilan Valintaa ei pureta?

Anonyymi-ap

Kaasilan Valinta on ollut pitkään romahduspisteessä. Miksi sitä ei pureta pois vaikka kaupunki sanoi tekevänsä niin?

32

1783

    Vastaukset 32

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rahaa ei kaupungilla olevinaan ole. Vahinko ilmeisimmin pitäisi sattua jollekulle sitten ehkä purku alkaisi..

      • Anonyymi

        Ei rahan puute ole peruste. EU:lta vaan tukia hakemaan. Onhan mekin maksettu Italialaisten talojen energiaremontit ja luotijunat


    • Anonyymi

      kuulemma vinokuilu aukaistaan kaupan alta ensin

      • Anonyymi

        Ei kun kauppa puretaan ensin ja vinokuilu avataan sitten


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kun kauppa puretaan ensin ja vinokuilu avataan sitten

        Eiks sen pitänyt olla pystykuilu? 🫡


    • Anonyymi

      Eiks siinä vielä toimi kauppa? 😬

      • Anonyymi

        Se suljettiin vuosi sitten


    • Anonyymi

      Outokumpulaiset menettivät yhden kaupoistaan kun Kaasilan Valinta lopetti alkuvuodesta 2022 kauppiaan kuoltua.

      Nyt huolenaiheeksi on muodostunut tyhjän, kerrostaloalueen keskellä olevan rakennuksen kunto, Outokummun Seutu kirjoittaa.

      Rakennuksen katto on romahtanut ja seinät notkollaan. Rakennuksen ympärille onkin vedetty varoitusnauhaa ja ikkunaan kirjoitettu varoitus sortumisvaarasta. Rakennuksen omistaa kauppiaan kuolinpesä.

      – Omistaja on hakenut rakennukselle purkulupaa ja se on myönnetty, rakennustarkastaja Janne Korpela kaupungin rakennusvalvonnasta sanoo.

      Hän lisää, että ensi viikolla on rakennus- ja ympäristöjaoston kokous ja vaikka Kaasilan Valinnan rakennus ei ole kokouspykälänä, on kokouksessa tarkoitus käydä keskustelua siitä, olisiko rakennuksen purkua syytä hoputtaa.

      – Kun rakennus alkaa olla turvallisuusriski, on kynnys puuttua periaatteessa ylittynyt. Silti luotetaan edelleen siihen, että jos lupa on haettu, niin rakennus on todella aikomus purkaa.

    • Anonyymi

      Voisko siihen avata Teboilin? Tulis vähän hintakilpailua bensasta

    • Anonyymi

      jos joku ulukomualaanen ostas sen ja katois niin sit kaupunki purkaisi sen omalla kustannuksellaan. niinhä kävi asemakadullakin. turheempaanki kaupunki rahoja laittaa. purkaa vaan pois ja pääsee ihmiset elämään eteenpäin. on sitä yrittäjiä muutenkin tuettu nii mikä ettei nyt.

      • Anonyymi

        Loistava idea 🤔


    • Anonyymi

      Luulen että tässäkin hidasteena on byrokratia. Yhtä hyvin voisi kysyä palaneen Maskun talon ulkorakennuksesta, jotta miksi sitä kammottavaa, romahtamispisteessä olevaa hökötystä ei pureta?

      • Anonyymi

        Miksi pitäisi purkaa? Aika hoitaa, kaatuhan se itsestään 🤨


      • Anonyymi

        Ehkä joku oligarkki tai galiorkki ostais sen...


    • Anonyymi

      Toivottavasti ei sama purkaja tule joka GTK oolla purkaa. Menisi puol vuotta ja maksas miljoonan . On kuin hidastetussa filmissä kaivinkoneen käyttö.

      • Anonyymi

        Ne purkaa urakalla, ei tuntityönä. Silloin saa tehdä niin kauan kuin huvittaa jos aikarajaa ei ole asetettu.
        T. Pentti Eräreikä


    • Anonyymi

      Kaasilan väki, kenellä sopivan ikäisiä kakaroita antakaa heille tulentekovälineet ja lupa sytyttää kauppa tuleen. Siis notski nurkalle vähän bensaa ja siitä pääsee eroon...

      Hyvin paloi Pasasen rakennuskin ja loppu purettiin pois mikä tulipalolta säästyi. Pasasen rötiskö olisi vielä tänäkin päivänä rumentamassa maisemaa ellei olisi palanut..

      • Anonyymi

        Vielä kun joku uskaltaisi sen ulkorakennuksenkin tuikata tuleen, olisi se nopeasti pois päiväjärjestyksestä! Ei varmaan menisi montakaan minuuttia, kun olisi kivijalassa. Sen verran on kuivaa ja ohutta puuta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vielä kun joku uskaltaisi sen ulkorakennuksenkin tuikata tuleen, olisi se nopeasti pois päiväjärjestyksestä! Ei varmaan menisi montakaan minuuttia, kun olisi kivijalassa. Sen verran on kuivaa ja ohutta puuta.

        Sinusta lähti sähköinen rikosilmoitus tänään klo 17.06. Syy: vahingontekoon yllyttäminen. Tiedän ettei tämä johda tuomioon mutta esitutkinta täytyy kuitenkin tehdä ja joudut vastaamaan muutamaan kysymykseen. Tsemppiä.

        Heikki S


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinusta lähti sähköinen rikosilmoitus tänään klo 17.06. Syy: vahingontekoon yllyttäminen. Tiedän ettei tämä johda tuomioon mutta esitutkinta täytyy kuitenkin tehdä ja joudut vastaamaan muutamaan kysymykseen. Tsemppiä.

        Heikki S

        Kiitos tsempeistä...

        Tiedät ilmeisimmin kuka ja mistä kaukaa olen jos olen...


      • Anonyymi

        Tuliko palokunta paikalle 2 ukolla😂


    • Anonyymi

      Fabiti is therms

    • Anonyymi

      Kyllä purkaminen itse asiassa on aloitettu. Kapan vierustalle on ilmestynyt 2 kpl roskalavoja,alue on eristetty nauhoin ja seinän vierukset on kaivettu auki. Eiköhän tuo lähiviikkoina hävinne katukuvasta.

    • Anonyymi

      Puretaan kun kaikkiluvat kunnossa.
      Asbesti ja muut sekä tiesti konkurssi hallinto.
      Hyvä kun varaa hoitaa.

    • Anonyymi

      On siellä jo kaivinkone

    • Anonyymi

      Toivottavasti purku kilpailutetaan.

      • Anonyymi

        Tulitikulla halvin purku........ hih hih hih.


    • Anonyymi

      Puretaan kaupungin suojatyönä kunhan keretään lumitöiltä.

    • Anonyymi

      Onko se karhun ampuja päässy purku hommiin

    • Anonyymi

      Eihän karhulupia ole tänne myönnetty, eihän....

    • Anonyymi

      Eikä maksa veronmaksajalle kun 50 000 euroo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      217
      1322
    2. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      231
      846
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      89
      836
    4. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      742
    5. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      54
      684
    6. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      47
      661
    7. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      601
    8. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      24
      595
    9. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      106
      570
    10. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      569
    11. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      49
      568
    12. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      65
      564
    13. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      295
      551
    14. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

      Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
      Ikävä
      76
      548
    15. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      45
      536
    16. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      533
    17. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      33
      519
    18. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      47
      514
    19. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      509
    20. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      91
      473
    Aihe