Aina sanotaan että yrittäjän kannattaa maksaa suurta yeliä että kun sairastuu niin saa hyvän sairausloma rahan.Tossa laskin laskurilla niin on aivan sama mitä maksaa niin kuukaudessa jää melkein sama summa.Jaa se johtuu siintä että myös sairausloman aikana maksat sitä Yel maksua.
Kokeilkaapas laskurilla jos ette usko.
https://www.ilmarinen.fi/yrittaja/yel-vakuutus/yel-laskuri/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=Haku%20-%20Yritt%C3%A4j%C3%A4t%20-%20YEL&utm_id=1652313052&gad_source=1&gad_campaignid=1652313052&gclid=EAIaIQobChMI1YmT_arMkAMVXRiiAx38tyu_EAAYASAAEgLH2PD_BwE
https://www.lahitapiola.fi/yritys/vakuutukset/henkilovakuutukset/yrittajan-henkiloturva/?msdynmkt_trackingcontext=2f5ef38a-fed4-403a-bf65-cbf2a2280300#subsection-d5e5ab9d-17ed-4f2c-83d8-41b1189704d5/?cmpid=eml-b2b-x-takt-x-cross-all-yr-ht-rakteo-25-S738cea8
Yel maksut
43
628
Vastaukset
- Anonyymi
No kokeileppa mitä laskuri sanoo kun menettää osittain työkyvyn 15 vuotta ennen eläkeikää ja sitten loput työkyvytsä 6v ennen eläkeikää.
Taidat yllättyä.- Anonyymi
Ryyppää sillä työttömyyskorvauksella kuten muutkin työttömät alkoholistit
- Anonyymi
Yrittäjää kustaan silmään joka käänteessä. En suosittele yrittämistä tai edes työntekoa ylipäätänsä tässä maassa
Täällä ei kannata tehdä muuta kun juoda pirkkakaljaa kelan tukirahoilla ja enintään käydä tekemässä pimeitä hommia kun kaljarahat on vähissä - Anonyymi
Onneksi Yel ihanuuden maksu loppuu ensi vioden alusta.
- Anonyymi
Siksi todella puenituloinen yrittäjä on koko ajan lirissä näiden YEL-maksujen kanssa.
Jos olisin toisella työntekijänä ja ansaitsisin bruttona 1900€, niin pärjäisin ihan hyvin. Nyt puolet menee yrityksen kuluihin ja jäljelle jää niin vähän rahaa, että pystyn siitä maksamaan ylihinnoitellun vuokran ja kuukauden ruuat.
Työtilat ovat kotona, joten niistä ei tule ylimääräistä kulua. Silti elän koko ajan kädestä suuhun.
Silti ihmiset, jotka ovat työntekijöitä, valittavat ja ovat kateellisia yrittäjien hyvistä tuloista, tajuamatta lainkaan, että suurin osa saaduista tuloista menee yrityksen pyörittämisestä aiheutuviin kuluihin sekä alv:iin, yel:iin ja veroihin.
Niin, ne muut kulut: henkilövakuutusmaksu, tapaturmavakuutusmaksu, puhelin- ja nettikulut, tietoturva, työvälineet, kotisivun ylläpitämiskulut: tila netissä ha SSL-sertifikaatti. Jäiköhän jotain mainitsematta? Todennäköisesti jäi.
Työntekijä (yli 53-v)maksaa 8,6% eläkemaksua bruttopalkastaan ja hänen työnantajansa maksaa loput.
Yrittäjä maksaa yrittäjäeläkemaksua 25,6% vakuutusyhtiön tuulesta temmatusta summasta, olivatpa tulosi mitä hyvänsä. Kiitos Marinin.
Koska yel-rahoja ei ole rahastoitu, syytetään yrittäjiä liian pienestä ja riittämättömästä vakuuttamisesta.
Jokainen voi itse laskea paljonko sitä fyffeä jäisi omasta palkasta käteen noilla maksumäärillä.
Harmi, että yli 50-vuotiaan on vaikea saada töitä. Ilman muuta olisin mieluummin toisella töissä: ei huolta huomisesta työpäivän jälkeen ja verot ja eläkemaksut vain kolmasosan nykyisistä.- Anonyymi
Pointti on siinä, että jos et yrittäjänä pääse samaan elintasoon, kuin 1900€/kk palkansaajana niin et pärjää myöskään palkkatöissä ja tulisit saamaan potkut. Sillä työnantajallakin on palkan lisäksi maksut maksettavana ja ne pitää tehdä työnantajalle takaisin katteen kanssa. On kuitenkin tosiasia, että osa ”kituuttaa” yrittäjänä koska ei sovellu palkkatyöhön
- Anonyymi
Katsoppa peiliin ja kysy sieltä katsovalta miksi firmasi tuotto on niin huono ettei pysty maksamaan lakisääteisä maksuja ja saamaan itselle kunnollista palkkaa.
Jos selitys on se että töitä liian vähän niin yelhän peilaa juurikin tuota työpanosta ja jos ei ole töitä niin ei silloin ole yelliäkään.
Yellin voi muuttaa erittäin helposti iahn netissä ja perusteluksi riittä vähäinen työmäärä.
Jos taasen teet 40 tuntia viikossa etkä saa maksettua kuin nippanappa lakisääteiset maksut ja itse elät nälissäsi niin joko bisnesideasi on huono tai ammattitaitosi on pirun huono.
Turha on myös itkeä sitä että pienellä paikkakunnalla sillä ainahan voi hakeutua isommalle paikkakunnalle.
Oma firmani työskentelyalue oli sellaiset 600km ja 2 eri maassa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pointti on siinä, että jos et yrittäjänä pääse samaan elintasoon, kuin 1900€/kk palkansaajana niin et pärjää myöskään palkkatöissä ja tulisit saamaan potkut. Sillä työnantajallakin on palkan lisäksi maksut maksettavana ja ne pitää tehdä työnantajalle takaisin katteen kanssa. On kuitenkin tosiasia, että osa ”kituuttaa” yrittäjänä koska ei sovellu palkkatyöhön
Kateellisen puhetta 🤮
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Katsoppa peiliin ja kysy sieltä katsovalta miksi firmasi tuotto on niin huono ettei pysty maksamaan lakisääteisä maksuja ja saamaan itselle kunnollista palkkaa.
Jos selitys on se että töitä liian vähän niin yelhän peilaa juurikin tuota työpanosta ja jos ei ole töitä niin ei silloin ole yelliäkään.
Yellin voi muuttaa erittäin helposti iahn netissä ja perusteluksi riittä vähäinen työmäärä.
Jos taasen teet 40 tuntia viikossa etkä saa maksettua kuin nippanappa lakisääteiset maksut ja itse elät nälissäsi niin joko bisnesideasi on huono tai ammattitaitosi on pirun huono.
Turha on myös itkeä sitä että pienellä paikkakunnalla sillä ainahan voi hakeutua isommalle paikkakunnalle.
Oma firmani työskentelyalue oli sellaiset 600km ja 2 eri maassa.Olet väärässä!
- Anonyymi
Näinhän se taitaa mennä muidenkin vakuutusten osalla. Ei vakuutusmaksut lopu, jos osuu vakuutuksen korvaustapahtuma kohdalle.
- Anonyymi
Toiminimiyrityäjän ei tarvi ottaa vakuutuksia jos ei halua!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toiminimiyrityäjän ei tarvi ottaa vakuutuksia jos ei halua!
Jos on auto, niin joutuu
YEL-vakuutuksen joutuu
Jos on työntekijöitä, niin joutuu
Jos on lainoja, niin joutuu
Lakisääteiset joutu aina ottamaan.
Useimmat ottavat muitakin vakuutuksia, joilla turvaavat omaisuuttaan ja itseään. Ne eivät ole pakollisia… - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos on auto, niin joutuu
YEL-vakuutuksen joutuu
Jos on työntekijöitä, niin joutuu
Jos on lainoja, niin joutuu
Lakisääteiset joutu aina ottamaan.
Useimmat ottavat muitakin vakuutuksia, joilla turvaavat omaisuuttaan ja itseään. Ne eivät ole pakollisia…Juu tietty noi mutta
esim oikeusturvaa olen maksanut 16 vuotta;; nyt lopetin sen. Kun katsoo ehtoja niin eipä siitä olis juuri hyötyä. Omavastuut niin suuria vastuuvakuutuksessa että pienistä vahingoista joutuu kuitenkin itse maksamaan. Riippuu tietysti yrittäjän toiminnasta ja onko työntekijöitä… - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu tietty noi mutta
esim oikeusturvaa olen maksanut 16 vuotta;; nyt lopetin sen. Kun katsoo ehtoja niin eipä siitä olis juuri hyötyä. Omavastuut niin suuria vastuuvakuutuksessa että pienistä vahingoista joutuu kuitenkin itse maksamaan. Riippuu tietysti yrittäjän toiminnasta ja onko työntekijöitä…Ei osakeyhtiössäkään kukaan pakota ottamaan vastuuvakuutusta, yrittäjän tapaturmavakuutusta tai mitään ei lakisääteistä vakuutusta.
Vapaaehtoiset vakuutukset ovat vapaaehtoisia.
- Anonyymi
Eihän sairastuminen ja sairausloma ole yel:n eläketapahtuma. Eikä sairauspäivärahaa makseta yellistä. Niinpä yel-vakuutus on edelleen voimassa.
Sairauspäivärahan perusteena vain käytetään samaa työtuloa, jonka olet ilmoittanut tuloksesi. - Anonyymi
Mitä virkaa on yritystoiminnalla jonka myynnillä ei pysty maksamaan edes yeliä itselleen? Ei se ole yrittäjyyttä vaan itsensä työllistämistä. Minusta varsinaisesta yrittäjästä voi alkaa puhua kun tulos alkaa olla kiinni enemmän muiden toiminnan johtamisesta kuin omasta työstä.
- Anonyymi
Kyllä yrittämistä on sekin että maksaa kaikki lakisääteiset maksut ja tienaa huomattavasti enemmän kuin duunarina ja saa valkata mitä hommia tekee.
Itse olen ollut yli 30v yrittäjänä ja vitutti olla pelkkä johtaja, kuunneella työntekijöiden kitinöitä ja asiakkaiden valituksia työnekijöiden tekemistä virheistä.
Kun itse tein niin ei ollut noita kitinöitä, stressitaso putosi lähes kokonaan pois.
- Anonyymi
> Mitä virkaa on yritystoiminnalla jonka myynnillä ei pysty maksamaan
> edes yeliä itselleen? Ei se ole yrittäjyyttä vaan itsensä työllistämistä.
Aikanaan itse ehdin olla 12 v. kahden yksityisen firman palveluksessa. Sitten tuli suhdannenotko, ja potkut. En enää onnistunut 10 kk yrittämiselläkään saamaan uutta työpaikkaa, vaikka osaamiset ja työhalut oli kunnossa.
Itse aloin yrittäjäksi siksi, kun töitä ei saanut ja kotiinkaan ei halunnut jäädä homehtumaan. Aikamoista talouden kanssa rimpuilua oli monta ensimmäistä vuotta.
Täyttä YEL:iä ei olisi pystynyt niistä katteista maksamaan, ja makseltiin vain minimejä kenties 5 ensimmäistä vuotta. Siihen aikaan se oli mahdollista.
Varsin moneen kertaan mietin ensimmäisen työntekijän palkkaamista, mutta tulot eivät olleet niin vahvat ja säännölliset, että siihen olisi pystynyt.
Kyllä tuollainen "itsensä työllistäminen" on ihan kelvollinen ja hyväksyttävä ratkaisu aika monelle. Monta kertaa järkevämpää, kuin jumittua kotisohvalle. Yksinyrittäjien määrä on jo 230.000 nykyään.- Anonyymi
Olen niin samaa mieltä 👍🏻
Pienenäkin yrittäjänä voit itse tehdä kaikki ratkaisut ja se on mielenterveydenhoitoa eli hyvinvointia.
Kuinka moni on tyytyväinen työssään ?
- Anonyymi
Kyll tämä aika kituuttamista on , ei ole helppo laji. Ei kannata kadehtia.
- Anonyymi00021
Totta se on. Pienituloinen yrittäjä saa aina myös pienimmän eläkkeen.
- Anonyymi00022
Näinhän se on, kun työeläkkeitä tarkoitetaan. Myös pienituloinen palkansaaja saa aina pienen eläkkeen.
Tämä johtuu siitä, että työeläke kertyy niistä ansioista, joista maksetaan myös työeläkevakuutusmaksut. Yrittäjä yelvakuutusmaksun ja palkansaajat tyelvakuutusmaksun.
Työeläkkeen kertymisessä ei ole periaatteessa olennaisia eroja yellin ja tyellin välillä.
Yrittäjillä on mahdollisuus tietyin rajoituksin itse päättää sen minkä kokoisesta ansioista hänen eläkkeensä kertyy ja mistä maksetaan yelvakuutusmaksu. Palkansaajalla tätä valinnanmahdollisuuksia ei ole. - Anonyymi00039
Tuskin on montaa yrittäjää, jolla ei ole taustaa palkkatyöstä ja sieltä kertyvästä eläkkeestä. Maksoin yrittäjäuran minimiä, säästin ja sijoitin, niistä koostuva eläke vastaa n. 4000€/kk eläkettä, jos elän 90v.
- Anonyymi00043
Anonyymi00039 kirjoitti:
Tuskin on montaa yrittäjää, jolla ei ole taustaa palkkatyöstä ja sieltä kertyvästä eläkkeestä. Maksoin yrittäjäuran minimiä, säästin ja sijoitin, niistä koostuva eläke vastaa n. 4000€/kk eläkettä, jos elän 90v.
Mahtavaa sulle.
Oletko tietoinen että suurin osa yrityksistä ajatuu konkurssiin?
Tiedätkö myös että iso osa jäljelle jääneistä yrityksistä omistaja tienaa vähemmän kuin duunari?
Tiedätko että vain muutama prosentti yrityksistä kannatta hyvin?
Minun tavoite oli yrittäjäurallani maksaa asuntolainat ja kustantaa perheelle tietty elintaso.
Lisäksi oli tavoite päästä eläkkeelle 55 vuotiaana.
Tietenkin tavoitteena oli pärjätä ukavasti eläkkeellä.
No kaikki muut tavoitteet täyttyivät paitsi eläkkeelle jäänti, pääsin eläkkelle vasta 67v.
Saan eläkettä 2300€ joka on se perustuloni, nyt saan myös vapaaehtoista eläkettä 1100€ ja sijoitukset tuottaa tällä hetkellä 700€.
Myöhemmin vapaaehtoinen eläke loppuu mutta sijoituksissani pääsen tilanteeseen ettei ole lainoja päällä jolloin tuotto nousee 1500€.
Eli kun katson niin pelasin varman päälle ja varmistin istelle sen peruseläkkeen ja siinä sivussa sitten muut tulonlähteet, jos hommat olisi mennyt hänekseen niin minulla olisi ollut kuitenkin se perustulo 2300€.
En tiedä mikä sinun työeläkkeesi on, olisitko elänyt sillä normaalia elämääs jos bisneksesi olisi mennyt vituilleen?
Olisiko sinun sijoitukset kestänyt 12v sairastelun ja osatyökyvyttömyyden?
Minun toiminta kesti tuollaisen sairastelun, sairastelu ei syönyt sijoituksiani vaan kykenin sijoittamaan edelleen ihan normaalisti.
Kun joskus kuolla kupsahdan (isäni elää edelleen 92v) niin lapsilleni jää sijoitukseni (400 000€ nykyarvo) sekä taloni (200 000€ nykyarvo).
Minun eläketurvani riittää vaikka 200 vuotiaaksi saakka, mites sinun?
Saako lapsesi mitään kuoltuasi?
- Anonyymi00023
>>Yrittäjillä on mahdollisuus tietyin rajoituksin itse päättää sen minkä kokoisesta ansioista hänen eläkkeensä kertyy ja mistä maksetaan yelvakuutusmaksu. >>
Se nyt vaan ei ole noin vaan päätettävissä oleva asia yrittäjillä. Kun firman kassassa on näinä vaikeina talousaikoina vaan muutama tonni rahaa. Siitä pitäisi maksaa itsellensä jonkinlaista vuosipalkkaakin ja lisäksi 15.000 € YEL-maksu.
OIkeasti noiden YEL-eläkemaksujen maksu on aloittaville yrityksille valtavankin suuren kokoinen menoerä.
>>Palkansaajalla tätä valinnanmahdollisuuksia ei ole.>>
Ihan kaikilla palkansaajillakin on mahdollisuus maksaa ylimääräistä omaan eläkerahastoonsa. Sillä kartuttaa omaa vanhuuseläkkeen aikaista eläkettänsä.- Anonyymi00024
Jos töitä ei ole niin silloin pitää pienentää yelliä, niin helppoa se on.
Vai istutko työmaalla "kuittaamassa" tunteja jollei töitä ole vai missä mättää.
Jos taasen olet lähtenyt sille pöljälle tielle että pudotat hintoja laman takia niin olet tuhon tiellä.
Meinaan että kun asiakkaat tottuvat halpaan hintaa et voi sitä nostaa paremmaksi kun talous elpyy, menee todella pitkään että pääset taasen kiinni siihen oikeaan hintataoon. - Anonyymi00025
"Jos taasen olet lähtenyt sille pöljälle tielle että pudotat hintoja
laman takia niin olet tuhon tiellä."
Etpä taida itse olla yrittäjä? Tai sitten olet jo kymmeniä vuosia alalle vakiintuneessa firmassa.
Riippuu paljon troimialasta. Jos toimialalla tehdään ja saadaan toimeksiantoja paljolti tarjouspyyntöjen perusteella, niin kyllä siinä joutuu hintojensa kanssa tarkkana ja nuukana olemaan, että saa kauppaa kotiin. - Anonyymi00026
” Ihan kaikilla palkansaajillakin on mahdollisuus maksaa ylimääräistä omaan eläkerahastoonsa. Sillä kartuttaa omaa vanhuuseläkkeen aikaista eläkettänsä.”
Vapaaehtoisia eläkevakuutuksia tietysti voi ihan jokainen ottaa, myös yrittäjät.
Se on eri asia kuin lakisääteinen TyEL. Ne ovat huomattavasti kalliimpia kuin lakisääteiset TyEL ja Yel, jos haluaisi ottaa vastaavaa turva tarjoavan vapaaehtoisen eläkevakuutuksen. Ja Luulenpa , ettei mikään vakuutusyhtiö edes myönnä sellaisia. Ei, vaan määräaikaisia, yleensä 5 vuotta ja maksavat eläkkeen jos ovat vielä olemassa, kun maksun aika tulee.
Tyelin vakuutusmaksuun palkansaaja ei voi omin keinoin vaikuttaa muuta kuin hankkimalla lisää ansiotuloja tai vähentää ansiotuloja.
Yel:n työtuloa yrittäjä voi tietyn rajoituksin pienentää tai kasvattaa ja näin vaikuttaa omaan tulevaan eläkkeeseensä. - Anonyymi00027
Anonyymi00025 kirjoitti:
"Jos taasen olet lähtenyt sille pöljälle tielle että pudotat hintoja
laman takia niin olet tuhon tiellä."
Etpä taida itse olla yrittäjä? Tai sitten olet jo kymmeniä vuosia alalle vakiintuneessa firmassa.
Riippuu paljon troimialasta. Jos toimialalla tehdään ja saadaan toimeksiantoja paljolti tarjouspyyntöjen perusteella, niin kyllä siinä joutuu hintojensa kanssa tarkkana ja nuukana olemaan, että saa kauppaa kotiin.Juu, olen vielä statuksella yrittäjä ollut jo 34 vuotta, tosin nykyään myös eläkeläinen.
-90 luvun lamassa jotkut yrittäjät pudottivat hintoja ja kertoivat että meni vuosituhannen jälkeen ennenkuin saivat katteet taasen kohdilleen.
Kun keskustelee vanhojen konkareiden kanssa niin saa tärkeitä vinkkejä ja olen ottanut muiden neuvoista opiksi.
Kun kilpailu kovenee niin satsataan laatuun, asiakaspalveluun, tehokkuuteen, tehdään vähän extraa, luodaan asiakkaalle mielyttävä kokemus.
Se hinnalla polkeminen on tuhon tie sillä silloin usein pudotetaan myös laatua alas.
Mutta jos ei ymmrretä yrittämisestä mitään niin silloin tehdään tuo hintatöppäys.
- Anonyymi00028
Työeläkevakuuttaja Tela suoritti 2026 tammikuussa tarkistuksen yli 60.000 yrittäjän YEL-maksuihin. Npin puolella tarkastetuista Tela määräsi YEL-eläkemaksun korotettavaksi.
https://yle.fi/a/74-20205223
Tällaiselle YEL-maksun pakkonostolle on lainsäädännössä asetettu 1.020 € suuruinen vuosimaksun noston yläraja. Kuukautta kohti YEL-maksu nousi siis 85 euroa.- Anonyymi00029
"Yrittäjän työtulon tulee vastata vuosipalkkaa, joka maksettaisiin samasta työstä yhtä ammattitaitoiselle henkilölle."
Ja tämä on se, miksi tässäkin mennään perse edellä puuhun. - Anonyymi00030
Anonyymi00029 kirjoitti:
"Yrittäjän työtulon tulee vastata vuosipalkkaa, joka maksettaisiin samasta työstä yhtä ammattitaitoiselle henkilölle."
Ja tämä on se, miksi tässäkin mennään perse edellä puuhun.Miten niin?
Jos hommia on vähän niin tunteja on myös vähän ja jos verrataan nitä vähiä tunteja vastaavilla tunneilla työntekijän palkkaan niin saadaan oikea vuositulo.
Jos hommia ei ole ollenkaan niin silloin ilmeoitetaan ettei ole hommia ja yel nolliin.
Jos taasen on niin pöljä että tekee hommia ns. halvemmalla kuin työntekijä niin sehän on oma vika.
Itse olen pitkänlinjan yrittäjä ja lasken aina hommat siten kun sen tekisi työntekijä ja sen päälle yritykselle kate.
Laskenta perustuu siihen että jos en kykene itse tekemään hommaa niin voin sen tetättää 100% työntekijällä ja silti homma on kannattava. - Anonyymi00031
Anonyymi00030 kirjoitti:
Miten niin?
Jos hommia on vähän niin tunteja on myös vähän ja jos verrataan nitä vähiä tunteja vastaavilla tunneilla työntekijän palkkaan niin saadaan oikea vuositulo.
Jos hommia ei ole ollenkaan niin silloin ilmeoitetaan ettei ole hommia ja yel nolliin.
Jos taasen on niin pöljä että tekee hommia ns. halvemmalla kuin työntekijä niin sehän on oma vika.
Itse olen pitkänlinjan yrittäjä ja lasken aina hommat siten kun sen tekisi työntekijä ja sen päälle yritykselle kate.
Laskenta perustuu siihen että jos en kykene itse tekemään hommaa niin voin sen tetättää 100% työntekijällä ja silti homma on kannattava.Yeliähän ei voi noin vain katkaista, jos työtilanne muuttuu huonoksi tilikauden aikana.
Lisäksi yrityksiä ja työntekijöiden ammattinimikkeitä on paljon.
Esim. meidän alalla samaa työtä voi tehdä parilla kolmella eri nimityksellä ja niiden työtulojen ero yel-laskurissa on jopa 20 000€ vuodessa. Toinen arvotettiin 40 000-65 000€ väliin, toinen 25 000- 40 000€ väliin.
Lisäksi jos puhutaan kasvuun tähtäävästä yrityksestä, joutuu yrittäjä kituuttamaan ilman palkkaa vuosia. Itsellä meni 5 vuotta, että pääsin edes hyvänä kuukautena samaan, kuin työntekijänä.
Yrityksen alussa on keskitettävä kaikki mahdollinen pääoma kasvuun. Pankkien lainatarjoukset on aivan älyttömiä alkavalle firmalle ja kalusto maksaa 6-numeroisia lukuja.
Siihen kun lätkäistään päälle yel työtekijän työtulon mukaan, niin voi joku jo miettiä, että olikohan tässä järkeä.
Muutoksia YELiin toki saa, mutta perusteluksi ei kelpaa, että ei ole varaa nostaa palkkaa. Pitäisi olla 1-2 tilikauden numerot tiedossa ja todentaa niillä oikeat luvut.
On se ihme, ettei tuota voi tehdä maksetun palkan mukaan. - Anonyymi00032
Anonyymi00031 kirjoitti:
Yeliähän ei voi noin vain katkaista, jos työtilanne muuttuu huonoksi tilikauden aikana.
Lisäksi yrityksiä ja työntekijöiden ammattinimikkeitä on paljon.
Esim. meidän alalla samaa työtä voi tehdä parilla kolmella eri nimityksellä ja niiden työtulojen ero yel-laskurissa on jopa 20 000€ vuodessa. Toinen arvotettiin 40 000-65 000€ väliin, toinen 25 000- 40 000€ väliin.
Lisäksi jos puhutaan kasvuun tähtäävästä yrityksestä, joutuu yrittäjä kituuttamaan ilman palkkaa vuosia. Itsellä meni 5 vuotta, että pääsin edes hyvänä kuukautena samaan, kuin työntekijänä.
Yrityksen alussa on keskitettävä kaikki mahdollinen pääoma kasvuun. Pankkien lainatarjoukset on aivan älyttömiä alkavalle firmalle ja kalusto maksaa 6-numeroisia lukuja.
Siihen kun lätkäistään päälle yel työtekijän työtulon mukaan, niin voi joku jo miettiä, että olikohan tässä järkeä.
Muutoksia YELiin toki saa, mutta perusteluksi ei kelpaa, että ei ole varaa nostaa palkkaa. Pitäisi olla 1-2 tilikauden numerot tiedossa ja todentaa niillä oikeat luvut.
On se ihme, ettei tuota voi tehdä maksetun palkan mukaan.Totta hitossa voi ja niin minä tein.
Avaat eläkeyhtiösi sivun ja kirjaudut sinne.
Sen jälkeen katsot sieltä kohdan yel ja vuositulo.
Muutat sen vuositulon alle sen minimirajan ja perusteluksi vähäisen työmäärän.
Homma on hoidettu.
Kun tilanne taasen paranee niin menet ja kirjaudut uudelleen ja muutat vuositulon totuutta vastaavaksi.
Mulle tuli eläkeyhtiöstä puhelu vuotta myöhemmin ja tieustelivat että miksi ei ole yellin työtuloa ja kun kerroin ettei ole keikkoja niin sanoi vain että ok.
Se vain että suomalaiset ovat niin tolloja etteivät ilmoittele etukäteen tai oikea-aikaisesti mitään ja sitten itkevät myöhemmin kun perittiin liikaa.
Minulla ei ole ollut tapana maksaa edes veroja liikaa, reagoin aina tulojen muutoksiin muuttamalla verokorttia mahdollisimman pian, sama juttu ennakkoperinnässä, muutokset heti kun tietää ettei ne pidä kutinsa. - Anonyymi00033
Anonyymi00032 kirjoitti:
Totta hitossa voi ja niin minä tein.
Avaat eläkeyhtiösi sivun ja kirjaudut sinne.
Sen jälkeen katsot sieltä kohdan yel ja vuositulo.
Muutat sen vuositulon alle sen minimirajan ja perusteluksi vähäisen työmäärän.
Homma on hoidettu.
Kun tilanne taasen paranee niin menet ja kirjaudut uudelleen ja muutat vuositulon totuutta vastaavaksi.
Mulle tuli eläkeyhtiöstä puhelu vuotta myöhemmin ja tieustelivat että miksi ei ole yellin työtuloa ja kun kerroin ettei ole keikkoja niin sanoi vain että ok.
Se vain että suomalaiset ovat niin tolloja etteivät ilmoittele etukäteen tai oikea-aikaisesti mitään ja sitten itkevät myöhemmin kun perittiin liikaa.
Minulla ei ole ollut tapana maksaa edes veroja liikaa, reagoin aina tulojen muutoksiin muuttamalla verokorttia mahdollisimman pian, sama juttu ennakkoperinnässä, muutokset heti kun tietää ettei ne pidä kutinsa.Kylläpä kyllä, eli et olekkaan kokoaika yrittäjä ja touhumiehiä/naisia
- Anonyymi00035
Anonyymi00033 kirjoitti:
Kylläpä kyllä, eli et olekkaan kokoaika yrittäjä ja touhumiehiä/naisia
Olen kokoaikayrittäjä ollut yli 30 vuotta.
Rakennusalalla saattaa tulla täydellisiä pysähdyksiä ettei mitään ole tarjolla talvisin ja jos jotain pientä niin niillä ei saa yeltuloa niin ylös että yelliä pitää maksaa.
Jos taasen itse painat töitä etkä saa siitä palkkaa niin sehän on sinun ongelma.
Sesonkialalla on tyypillistä että panetaan hommia silloin kun niitä on ja silloin kun ei niin pidetään vapaata ja nautitaan elämästä, silloin on järkevää ilmoittaa ettei juri silloon ole toimintaa ja yel nollille.
Yrittäjän ei tarvitse olla pöljä.
- Anonyymi00034
Purran ja Orpon hallitus ei muka meinaa millään saada uutta lainsäädäntöä tehtyä YEL-maksujen suhteen.
Orpolla ja Grahn-Laasosella on joku ihme kokoomuslainen fetissi siitä, että ainakaan hyvin menestyviltä firmoilta ei voida YEL-eläkemaksuja yhtään korottaa. Jos euronkin korotetaan, niin sitten ollaan rikottu hallitusohjelman pyhiä linjauksia.
Kyllä niitä vaan voidaan jonkin verran korottaa. Menestyvällä firmalla tuollainen raha on promillen kymmenesosien luokkaa. Heikoilla olevilla, eli yleensä aloittavilla firmoilla voi koko toiminta kyykähtää 2000....5000 € ylimääräiseen YEL-maksuun.
Alkaville, tai tietyn liikevaihdon alittaville firmoille pitää antaa mahdollisuus maksaa YEL-maksuja vain yrittäjälle toteutuneen vuosittaisen palkanmaksun mukaan.- Anonyymi00036
Jotta tajuaisit ongelman niin vinkkinä, henkilöyhtiössä ei omistajalle makseta palkkaa.
Yhtiön (tm, ay, ky) tulos on omistajan / omistajien vuositiesti.
Ongelmaksi muodostuu myös se että joillakin on sijoitustuotoa johon ei kohdisteta minkäänlaista työtä.
Eli jos palkan maksu on kriteeri niin henkilöyhtiöiden omistajille maksama palkka on aina 0€, vuositulossa voi sitten olla mukana muitakin tuloja kuin työstä saatava korvaus..
Nykyinen systeemi kiertää nuo ongelmat ja nykyisessä keskitytään työpanokseen.
Työpanoksen perusteella laskemisessa on tietenkin myös ne ongelmansa mutta ei se ole vaihtoehto että vain virallisesti maksetut palkat lasketaan. - Anonyymi00037
Kyllä verottajalla on selkeät ja ajantasaiset tiedot myös toiminimiyrittäjien vuosittaisista tuloista (palkka) ja osingonmaksuista ja muista sivutuloista. Kaikki nuo pitää verottajalle verovelvollisten raportoida.
Kun kaikki nuo rahamääräiset tulot ovat tiedossa, ei pitäisi olla ylivoimaisen vaikeata laittaa jokaiselle tulonmuodostuksen osalle kerroin, jonka perusteella YEL-maksu määräytyy.
Jotenkin tästä nyt halutaan tehdä vielä monta kertaa todellisuutta vaikeampi ongelma. Ei muka millään leikkaa kenelläkään, kuinka olemassa olevien tulo/vero-järjestelmien tietoja hyväksi käyttäen saataisiin aikaan ehdotus YEL-maksuihin tehtävästä muutoksesta.
Vähintään kohtalaisesti menestyvät Oy:t ja Toiminimet selviävät kyllä lievästä YEL-maksujen korotuksista. Nurinaa voi olla, mutta ei mitään suurta kapinaa.
Alkaville yrittäjille ja yrityksille sen sijaan pitää tehdä riittävän selkeät laskurit ja ohjeet, etteivät YEL-maksut kaada heitä heti alkuunsa. - Anonyymi00038
Anonyymi00037 kirjoitti:
Kyllä verottajalla on selkeät ja ajantasaiset tiedot myös toiminimiyrittäjien vuosittaisista tuloista (palkka) ja osingonmaksuista ja muista sivutuloista. Kaikki nuo pitää verottajalle verovelvollisten raportoida.
Kun kaikki nuo rahamääräiset tulot ovat tiedossa, ei pitäisi olla ylivoimaisen vaikeata laittaa jokaiselle tulonmuodostuksen osalle kerroin, jonka perusteella YEL-maksu määräytyy.
Jotenkin tästä nyt halutaan tehdä vielä monta kertaa todellisuutta vaikeampi ongelma. Ei muka millään leikkaa kenelläkään, kuinka olemassa olevien tulo/vero-järjestelmien tietoja hyväksi käyttäen saataisiin aikaan ehdotus YEL-maksuihin tehtävästä muutoksesta.
Vähintään kohtalaisesti menestyvät Oy:t ja Toiminimet selviävät kyllä lievästä YEL-maksujen korotuksista. Nurinaa voi olla, mutta ei mitään suurta kapinaa.
Alkaville yrittäjille ja yrityksille sen sijaan pitää tehdä riittävän selkeät laskurit ja ohjeet, etteivät YEL-maksut kaada heitä heti alkuunsa.Juu kyllähän sen verottaja saa tietää mutta ongelma on se että verotuskausi päätty vasta seuraavan vuoden syksyllä, eli tiedot ovat silloin pahimmillaan 1,5 vuotta myöhässä.
Yrittäjä on voinut tehdä jo konkurssin joten rahat jää saamatta.
Nyt sitten pitäisi luoda ennakkosysteemi ja tasaussysteemi, nykyäänkin yel peritään ennakkoon, ei 1,5 vuotta jälkikäteen.
Muuten olen samaa mieltä yel maksuista, ei ne oikeasti ole mikään ongelma mutta se että yrittäjän palkkaa ei voi realiajassa todeta muussa kuin osakeyhtiössä jossa palkka maksetaan ihan samoin kuin työntekijän palkka.
Tai no, olen itsekkin maksanut toisinaan palkat lähes vuoden myöhässä, eli yhdellä kertaa lähes vuoden palkat.
Itse en enään maksa yelliä vaan nautin työkyvyttömyyseläkkeestä, eläkekarttuma on reilu 2300€/kk
- Anonyymi00040
>> Juu kyllähän sen verottaja saa tietää mutta ongelma on se että verotuskausi päätty vasta seuraavan vuoden syksyllä, eli tiedot ovat silloin pahimmillaan 1,5 vuotta myöhässä.
Yrittäjä on voinut tehdä jo konkurssin joten rahat jää saamatta.
Nyt sitten pitäisi luoda ennakkosysteemi ja tasaussysteemi, nykyäänkin yel peritään ennakkoon, ei 1,5 vuotta jälkikäteen.>>
Tunnen Oy-puolen verotukset ja muut paremmin kuin toiminimien tuloksen maksamisen venkurat.
En kuitenkaan usko että toiminimien konkurssien takia saamatta jääneet rahat olisivat eläkejärjestelmälle kestävyydelle mikään isompi huoli tai katastrofi.
Silloin oma vanhuuseläke noilta vaan aikanaan alenee, kun on jäänyt YEL-maksuja saamatta.
Voihan tuossa olla verottajan antamat kaksi eri vaihtoehtoa, miten noiden sekalaisempien toiminimien vuosittaiset YEL-maksut lasketaan ja maksetaan.- Anonyymi00041
Hyvin nopeasti se menisi siihen että toiminimiyrittäjien yellit määrättäisiin ennakkoon samoin kuin ennakkoverot.
Eli silloinkaan ei yel olisi todellisuuspohjaista vaan ennakkoon arveltu.
Henkilöyhtiöiden omistajille määrätään veroissakin ennakot ja ne on ihan normi käytäntö.
Aikoinaan oli myös työntekijöiden eläkemaksut ennakkoluonteiset, eli arvioitiin vuoden palkat ja eläkemaksut muodostui sen mukaan.
Sama työntekijöiden tapaturmavakuutusket, ne ennakoitiin.
Nykyään on siirrytty realiaikaiseen laskutukseen ja se perustuu siihen että 5vrk sisällä palkan maksuista on tehtävä palkkailmoitus.
Eli pyrokratia lisääntyy kun ensin peritään ennakkomaksut ja sitten joskus reilu vuosi myöhemmin täsmäytykset.
Oma yritykseni oli 14v kommandiittiyhtiö ja nyt on ollut 21v oy.
Tosin suunnittelen tm perustamista ja Oy myymistä tai yksinkertaisesti lopettamista.
- Anonyymi00042
>Hyvin nopeasti se menisi siihen että toiminimiyrittäjien yellit määrättäisiin
> ennakkoon samoin kuin ennakkoverot.
No YEL:it määrätään etukäteen jo nytkin, kun YEL-maksun perusteena käytetään “alalla maksettavaa keskimääräistä palkkaa”.
Oy-yritykset joutuvat maksamaan liikevoiton ennakkoverot etukäteen jo tälläkin hetkellä. Perusteena on edellisen vuoden liikevoitto.
> Eli pyrokratia lisääntyy kun ensin peritään ennakkomaksut ja sitten joskus
> reilu vuosi myöhemmin täsmäytykset.
Pitää löytää ne pari erilaista YEL-maksun laskemisen vaihtoehtoa, jotka noille käniseville Toiminimi / Ky-yritysmuodoille annetaan tarjolle. Kukin valitkoon siitä itselleen paremmin sopivan maksamis- ja tilitystavan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a586035Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,464407Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?
Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�1594249Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K913670Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii712899Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1062527Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut512170Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan561846Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii2421724Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä361514