Helmikuussa astuu voimaan persujen seuraavat kiristykset. Jos et hae kokoaikatyötä tai muita etuisuuksia, putoo toimeentulotuki 50%. Kylmää kyytiä mielenterveys ongelmista ym kärsiville. Mutta mitä sanoo tähän EU? Suomihan on saanut jo monta noottia liian alhaisista sosiaalituista. Hirvittää ajatella kaikkia tämän hallituksen vaikutuksia. Ne tulevat näkymään viiveellä. Toki merkkejä on olemassa jo.
Vähäosaisten kannattaa nyt viimeistään pitää piposta kiinni
9
99
Vastaukset
- Anonyymi
Luin kuinka itsetuhoisuus on kasvamaan päin ja poliisi kohtaa näitä ihmisiä päivittäin.Nykyinen politiikka on sitä,että kaikki tukien saajat leimataan ja heitä ei pidetä edes ihmisenä.Todella sairasta meininkiä.Suomesta on tullut kiusaajien paratiisi.Kun itsellä menee hyvin niin halutaan polkea toiset maahan.
- Anonyymi
Leikkaukset ei tee yhtään työpaikkaa lisää.
- AnonyymiUUSI
Sen sijaan leikkaukset saavat ihmiset lopettamaan kulutuksen, jolloin talouskaan ei lähde nousuun.
- AnonyymiUUSI
Ehkä, todennäköisesti eivät. Mutta pienentävät yhteiskunnan menoja. Siis tarvetta ottaa velkaa.
- AnonyymiUUSI
mielisairaille on eläkepaperit jo annettu
- AnonyymiUUSI
eikös maahanmuuton leikkaukset astu voimaan vasta lopuksi ?
- AnonyymiUUSI
Niin, saadun tuen vastineeksi yhteiskunta odottaa, vaatii sinua tekemään edes minimitoimet työllistymiseen. Hakemaan töitä tai opiskelemaan. Ei siis todellakaan kohtuutonta.
- AnonyymiUUSI
Suomi on jo helvetti kansalle.
- AnonyymiUUSI
Viimeiset 20 vuotta ovat olleet velkarahalla taivat, maksun aika koittaa aina ja kaikessa. Nyt on sen aika.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja12914290Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va275918SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1545465Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2984319HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.384077"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste993641Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant23561Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan223528Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan592611Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.931398