Vähäosaisten kannattaa nyt viimeistään pitää piposta kiinni

Anonyymi-ap

Helmikuussa astuu voimaan persujen seuraavat kiristykset. Jos et hae kokoaikatyötä tai muita etuisuuksia, putoo toimeentulotuki 50%. Kylmää kyytiä mielenterveys ongelmista ym kärsiville. Mutta mitä sanoo tähän EU? Suomihan on saanut jo monta noottia liian alhaisista sosiaalituista. Hirvittää ajatella kaikkia tämän hallituksen vaikutuksia. Ne tulevat näkymään viiveellä. Toki merkkejä on olemassa jo.

9

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Luin kuinka itsetuhoisuus on kasvamaan päin ja poliisi kohtaa näitä ihmisiä päivittäin.Nykyinen politiikka on sitä,että kaikki tukien saajat leimataan ja heitä ei pidetä edes ihmisenä.Todella sairasta meininkiä.Suomesta on tullut kiusaajien paratiisi.Kun itsellä menee hyvin niin halutaan polkea toiset maahan.

    • Anonyymi

      Leikkaukset ei tee yhtään työpaikkaa lisää.

      • Anonyymi
        UUSI

        Sen sijaan leikkaukset saavat ihmiset lopettamaan kulutuksen, jolloin talouskaan ei lähde nousuun.


      • Anonyymi
        UUSI

        Ehkä, todennäköisesti eivät. Mutta pienentävät yhteiskunnan menoja. Siis tarvetta ottaa velkaa.


    • Anonyymi
      UUSI

      mielisairaille on eläkepaperit jo annettu

    • Anonyymi
      UUSI

      eikös maahanmuuton leikkaukset astu voimaan vasta lopuksi ?

    • Anonyymi
      UUSI

      Niin, saadun tuen vastineeksi yhteiskunta odottaa, vaatii sinua tekemään edes minimitoimet työllistymiseen. Hakemaan töitä tai opiskelemaan. Ei siis todellakaan kohtuutonta.

    • Anonyymi
      UUSI

      Suomi on jo helvetti kansalle.

      • Anonyymi
        UUSI

        Viimeiset 20 vuotta ovat olleet velkarahalla taivat, maksun aika koittaa aina ja kaikessa. Nyt on sen aika.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      129
      14290
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      27
      5918
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      154
      5465
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      298
      4319
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      38
      4077
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      99
      3641
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      2
      3561
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      22
      3528
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      59
      2611
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      93
      1398
    Aihe