Kaupunki kehottaa jättämään lintujen talviruokinnan

Anonyymi-ap

Joensuun kaupungin ympäristönsuojelu ei suosittele lintujen ruokintaa rotta- ja hiiriongelman ennaltaehkäisemiseksi. Lisäksi kaupunki muistuttaa tiedotteessa, että huonosti hoidetut ruokintapaikat voivat myös lisätä tautiriskiä.

– Jos silti päätyy ruokkimaan lintuja niin lintujen ruokinnasta ei saa aiheutua haittaa naapureille tai lähiympäristölle, tiedote muistuttaa.

Lintujen talviruokinta on hoidettava asianmukaisesti. Linnuille ei esimerkiksi koskaan saa laittaa ruokaa tarjolle suoraan maahan, koska se lisää tautiriskiä ja houkuttelee alueelle haittaeläimiä.

Talviruokintaan on kaupungin mukaan hyvä käyttää ruokinta-automaattia, jonka säiliöstä ruoka valuu alareunassa oleviin kapeisiin kouruihin ruoan kulutuksen mukaan. Linnut istuvat kourun reunalla, jonka päällä oleva lippa räystäineen estää ruokaa kastumasta.

Ruokintalaitteet ja ruokintapaikan alle kerääntyvät syömättä jääneet auringonkukansiemenet, maapähkinät, kaura ja tali tulee siivota säännöllisesti.

Ruokintapaikan puhtaanapito on tärkeää tautien leviämisen ja haittaeläinongelman estämiseksi.

Lisäksi lintujen ruokintaan pitää aina kysyä maanomistajan suostumus. Taloyhtiö voi myös kieltää tai rajoittaa lintujen ruokintaa.

0

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

        10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
        Maailman menoa
        262
        9819
      2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

        vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
        Maailman menoa
        179
        5557
      3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

        Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
        Maailman menoa
        156
        5169
      4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

        * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
        Maailman menoa
        71
        4838
      5. Ootko sä nainen suuttunut

        jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
        Ikävä
        212
        2409
      6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

        Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
        Ikävä
        12
        2249
      7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

        Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
        Maailman menoa
        305
        1893
      8. Minkälainen auto

        Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
        Ikävä
        90
        1577
      9. Menen nyt koisimaan

        Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
        Ikävä
        21
        1531
      10. Kuinka rakastunut olet

        Ja kehen?
        Ikävä
        41
        1133
      Aihe