Johtuuko keskustalaisten ja muiden sirpalepuolueiden miesten naisviha siitä, että

Anonyymi-ap

kokevat olevansa kyvyttömiä ja menettäneet täysin valtansa, koska naisilla on nykyään mahdollisuus häipyä maaseudulta parempaan elämään muualle. Aikoinaan keskustalaiset estivät kotiväkivallan olevan rangaistavaa. Tosin vastustivat myös kotieläimiin kohdistuvan sekaantumisen olevan rangaistavaa. Keskustalinen ajatusmaailma selittää naisten halventamisen. Nykyään naiset on määrätietoisia ja uskaltavat ottaa ohjat elämästään omaan käteensä ja se on hirvittävä takaisku näille "esson baarin machoilijoille".

15

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Keskustassa ja syrjäseuduilla on vielä jäljellä, varsinkin vanhemmissa miehissä, suunnatonta ylimielisyyttä ja typeryyttä. Peltomopoilijat on taas jo sen verran taantuneita, että romuilla ajo riittää täyttämään elämän.

    • Anonyymi

      Johtuu syrjäseudun tuulipukujen sivistymättömyydestä ja kekkoslaisesta suomettuneisuuden perinnöstä.

    • Anonyymi

      Ja Sipilän maahantuomat vei naiset, vaimot ja tyttäret. Meni käsitöiksi täällä maalla.

    • Anonyymi00004

      Naiset ovat maamme suola

    • Anonyymi00005

      Rahanahneus onkin halvennusmyynnissä globaalisti. Tyhmennystäkin sillä saa.

    • Anonyymi00006

      Keput ei ymmärrä, että miksi naiset ei enää innostu leikkuupuimurista tai traktorista.

    • Anonyymi00007

      Kyllä se on PS jonka kannattajista enemmistö kärsii misogyniasta ja ksenofobiasta

    • Anonyymi00008

      Kokoomuksen naisviha vs. Keskustan naisviha:

      Kokoomuksen naispuheenjohtajat: -

      Keskustan naispuheenjohtajat: Anneli Jäätteenmäki, Mari Kiviniemi, Katri Kulmuni, Annika Saarikko

    • >>Nykyään naiset on määrätietoisia ja uskaltavat ottaa ohjat elämästään omaan käteensä ja se on hirvittävä takaisku näille "esson baarin machoilijoille".>>

      Kuolkoot nälkään jos maanviljelijät ärsyttää.

      😅😅😅🤣🤣🤣😂😂😂

    • Anonyymi00009

      Aloittajalla se on varsinainen joulumieli, puhuu perheväkivallasta, eläimiinsekaantumisesta jne.

      Sellainen on joulumieli kun on tarpeeksi sekaisin päästään.

    • Anonyymi00010

      Syrjäseuduilla miehet on menettäneet maatalouden supistumisen myötä miehisyytensä ja aseensa naisia vastaan.

    • Valitettavasti yhteiskunnassa esiintyy suoranaista naisvihaakin. Yleensä kyse on kuitenkin sovinismin eri asteista. Sovinisti näkee maailman miesten valtana. Nainen on sen mukaan vain miestä varten ja miehen alamainen. Siihen lienee vaikuttanut ainakin kaksi asiaa. Syynä tähän on ensinnäki pitkä kultturinen kehitys. Ihmisten elämässä fyysiset ominaisuudet kuten voima korostuivat vuosituhansien ajan. Evoluutio on suosinut fyysisiä ominaisuuksia selvitymiskeinona. Voimaa on tarvittu metsästyksessä, kalastuksessa, rakennusten rakentamisessa, vihollisten torjumisessa yms. Miehisten ominaisuuksien tarve on ollut nykyistä suurempi.

      Toinen syy on patriarkaasiuden vahvistaminen. Tämä on tapahtunut länsimaissa kristinuskon myötä. Uskonnossa mies on asetettu perheen pääksi. Sovinismi on ikään kuin siis myös jumalan tahto.

      Naisten aseman paratuminen on vasta viimeisten vuosisatojen asia. Tämä alkoi valistusaatteesta ja siitä, että tiedon ja järjen asema alkoi huimasti vahvistua. Siirryimme vähitellen tietoyhteiskuntaan, missä fyysisiä ominaisuuksia tärkeämmäksi tuli järki. Siinä miehet ja naiset eivät periaatteessa eronneet toisistaan. Naisten etuna on se, että he havaitsivat mahdollisuuksien olevan siinä järjessä, kun miehillä oli edelleen mukana se fysiikka ja paremmuus siinä. Naiset keskittyivät oikeaan asiaan eli järkeen. Se johti kouluttautumiseen ja usein sellaisiiin ammatteihin, joissa työvoimalle oli kysyntää. Tietoyhteiskunta keksi miesten fyysisille töille korvaajiksi koneita. Nuoret naiset ymmärsivät, että tie omaehtoiseen elämään ja sosiaalisen aseman kohentamiseen on koulutus ja erityisesti korkeakoulutus. Vähitellen tämä johtaa siihen, että erilaiset sukupuolten vähemmistösuojat muuttuvat miesten suojaksi.

      Osa miehistä ei sopeudu muutokseen. Se on johtanut vastareaktiona tiedon vastustamiseen. Yksi osa sitä on ns. elitismin vastaisuus, koska se yhdistyy voimakkaasti tietoyhteiskuntaan. Samat konservatiiviset miesvaltaisen yhteiskunnan puolustajat inhoavat ja vihaavat samalla tavoin naisia ja liberaaleja miehiä sekä esim. sukupuolivähemmistöjä. Ne ovat kaikki merkkejä maailman muutoksista, jotka ovat heikentäneet vanhakantaisten miesten asemaa vauhdilla. Meillä puhutaan huulipunahallituksesta, Stubbia vihataan, koska se edustaa vapaamielisyyttä ja elitismiä. Hän puhuu erittelevästi kolmesta pointista, mikä on akateemisesti koulutetulle ihmisille ominainen tapa analysoida eri asioita. Se koetaan oppimattomissa piireissä nykypäivän munkkilatinana.

      Nuoret naiset lähtivät tosiaan etujoukkona maaseudulta. Tämä johti sukupuolten väliseen epätasapainoon. Kaupungit muuttuivat naisenemmistöisiksi ja maaseutu miesvaltaiseksi. Sukupuolten ammatillinen erityneisyys ja asuinpaikkojen erilaisuus johtivat muun muassa sinkkuelämän kasvuun. Naisilla vapaaehtoisesti, miehillä pakon sanelemana. Naiset eivät enää olleet kaupan ja maailmankuvat alkoivat poiketa toisistaan. Hyvin koulutettu nainen ei enää nähnyt haalareihin pujeutuneessa ja hielle haisevassa miehessä unelmiensa suurta onnea. Mieluummin valinta osui vaikka itsellisyyteen ja elämiseen elämänsä yksin ilman vakinaista parisuhdetta.

      • Anonyymi00011

        On meillä vielä lampaat, ne ei helpolla muuta kaupunkiin tai lähde vieraiden mukaan.


      • Anonyymi00012

        Nykyajan naisista ja mustalaisista löytyy paljon samaa. Esimerkiksi enemmistö pilaa vähemmistön maineen. Ovat myös epärehellisiä, erityisesti itselleen. Kuvasti ihmettelevät miksei arvostusta heru ja samalla esitelmöivät miten bosssladyksi pääsee tatuointiliikkeen ja OnlyFansin kautta. Kuka enää muistaa Sari Baldaufia tai Anne Brunilaa?


    • Anonyymi00013

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      173
      10641
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      85
      10149
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      107
      7082
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      232
      5589
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      182
      5283
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      178
      4416
    7. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      87
      2982
    8. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      171
      2885
    9. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      121
      2870
    10. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      166
      2691
    Aihe