Oisko nukkehallitus melko oikea sana hallituksesta ? EK:han hallitus on.
Nukke-Lapasen nukkehallitus toteuttaa EK:n vaatimuksia.
Nukke-Lapasen nukkehallitus toteuttaa EK:n vaatimuksia.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Sehän se vaikuttaa siihen ketä kuunnellaan, jotta millaisia ajatuksia esitetään. Jos ne ovat taloudelle hyväksi, niitä kannattaa kuunnella ja päinvastoin. EK ehkä esittää järkevämpiä ajatuksia kuin vaikkapa ay toimijat, joten EK:n ideat saanevat enemmän huomiota hallituksen parissa. Voisihan ay toimijatkin korjailla ideoitaan suuntaan, joka parantaisi kokonaistalouden kasvua ja kyllä niitä hyviä ideoita kuunneltaisiin.
Miksi hallituspuolueiden kansanedustajat ja ministeri huutavat jatkuvasti oppositiopuolueilta budjettiesityksiä, mutta eivät ne niitä kuitenkaan noudattaisi.
Et sitten ymmärrä mitään, se nyt selvisi tuosta kysymyksestäsi. Kun oppositio moittii hallituksen päätöksiä niin olisihan heillä oltava esittää vastaavaan asiaan oma esityksensä jota sitten voitaisiin vertailla hallituksen päätökseen ja nähdä millaisia vaikutuksia olisi noilla eri esityksillä. Miksi moittia hallitusta, jos ei kykene esittämään paremmin toimivaa mallia hallituksen päätökselle? Ei ole mikään ratkaisu se jonka jostain luin, jotta ensi syksynä kerron miten pitää tehdä. Se kertoo vain sen jottei nykyinen oppositio ole hiukkaakaan selvillä siitä, miten asiat pitäisi hoitaa!
Joko alat hieman tajuamaan?
EK:ta lobbaava uusnatsihallitus ei kuuntele ay-toimijoita:
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/58d6c868-0df2-4767-bc3e-12ec1ae099c7
Uusnatsihallitukselle tärkeintä on, että palkalla ei tule toimeen eikä ostovoimaa ole.
Ainoa tärkeä asia palkassa on, että se ansaitaan! Huomaa tuo sana ANSAITAAN, jos vaan ymmärrät mitä se tarkoittaa!
Kyllä oppositiolla on esittää vaihtoehtoja hallituksen päätöksille. Päävaihtoehto on se sama, jota edellinen oppostio käytti. Se vastusti hallituksen esityksiä esittämättä sen kummempia vaihtoehtoja. Oppositio vastusti Marinin hallituksen aikana vuolaasti kaikkea velkaantumista, mutta silti se kannatti noin 90 prosenttia niistä toimista, joihin velkaa otettiin. VM Annika Saarikko laski nämä tarkoin ja esitti ne eduskunnassa, kun oppositio hyökkäsi hallitusta vastaan. Oppostio siis kannatti pääosin niitä toimia, jota varten velkaa otettiin, mutta räkytti silti velanotosta. Ei silloinen oppositio esittänyt millä keinoin senkin vaatimat menot rahoitettaisiin. Päärahoitustarpeita syntyi silloin koronasta ja siihen liittyvistä yritystuista sekä puolustusmenoista ja muista Venäjän hyökkäyssotaan liittyvistä menoista.
Oppositiot jättävät yleensä omat toimenpidelistansa julkistamisen vaalien alle, jotta ne eivät inflatoituisi matkan varrella. Hallituspuolueet pitää yllättää mahdollisimman lähellä vaaleja. Tätä taktiikkaa käyttävät kaikki puolueet.
Oppositio ei ole esittänyt yhtäkään suunnitelmaa siitä miten pitäisi alkaa hoitamaan velkaa. Luvannut ainoastaan kertovansa sen syksyllä 2026. Ei vasemmistolla ole mitään millä saadaan talouis tasapainoon koska se vaatii ajanmittaan yritysten aseman parantamista ay toimijoihin nähden jotta tänne saadaan uutta yrittäjä joukkoa aikaseksi. Nyt moni investoi ulkomaille koska ei viitsi sijoittaa rahaansa tänne lakkoherkän ay liikkeen vuoksi. Yritykset tuottavat, ay ei tuota joten vallan pitää olla tuottajilla jotta ne tuottavat jopa hyvinvointiakin muun tuotantonsa ohessa!
Huulipunahallituksenkin olisi pitänyt alkaa karsimaan menoja kovalla kädellä, jotta olisi pärjätty pienemmällä velalla.