Juuso https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/26f4fc40-ed67-4f93-9095-e6d105f2e640 vaiko Rantanen pakoillessaan toimittajia ?
Kumpi juoksee nopeammin
Anonyymi-ap
44199
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Juuso on yllättävän hyvä piiloutuja. Minun arvaukseni on, etteivät toimittajat löydä häntä tälläkään kertaa.
Kyllä minä annan 10 pistettä ja papukaijamerkin opposition kansanedustajille jotka piiloutuivat mielenosoittajien selän taakse syyttellen edellisten kanssa kilpaa istuvaa hallitusta omaa soteuudistusta rahoituslakeineen edellisessä hallituksessa. Mitä vastaan istuva hallitus äänesti oppositiossa edellisen hallituksen aikana.
Lue ja yritä ap ymmärtää lukemasi edellinen missä opposition käsittämätön röyhkeys esille tuotiin. Sen syyttäessä TAAS istuvaa hallitusta omasta aikaansaannoksestaan edellisessä hallituksesta. Mielenosoittajien ollessa tavantallaajia jotka syytti Marinin hallituksen soteuudistuksesta Juusoa koska oppositio valtamedioiden avustuksella on sellaisen mielikuvan onnistunut saamaan edellisten päihin.
Ei oppositio ole vallassa typerys. Opposition tehtävä on haastaa hallituspolitiikkaa, mutta ei tehdä päätöksiä. Päätösten tekeminen on hallituksen tehtävä ja heitä saa ja pitää voida kritisoida huonoista päätöksistä.
Helsingin sanomien jutun ("Mielenosoittajat menivät ministeriöön – Kaisa Juuso myönsi sote-uudistuksen ongelmat") kommenttiosio katosi sen ensimmäisessä viestissä sen kirjoittajan kysyessä milloin mediat alkaa tuomaan julki sen, että mielenosoittajat syyttää soteleikkauksista ihan väärää hallitusta?
Tarkoitatko ettei hallitus päätä mistään, vaan kaikki päätökset tehdään oppositiosta käsin? Tuollainen väite vaatii todisteita.
onhan se nyt ihan käsittämätöntä että lappilaiset matkustaa helsinkiin asti haukkumaaan Juuson (ps) pystyyn vaatien rahoituslain korjaamista mikä A) on Marinin hallituksen aikaansaannos ja B) hyvinvointialueiden rahoituksesta vastaavan ministerin ollessa Ikonen (kok)?!? Sen vastaavasti ollessa irvokasta että kivittäjien joukossa oli soteuudistuksen ja sen rahoituslain laatijoita edellisessä hallituksessa istuneita nykyisiä opposition edustajia. 🤮
Väitätkö ettei Juuso olekkaan ministeri?
"kivittäjien joukossa oli soteuudistuksen ja sen rahoituslain laatijoita edellisessä hallituksessa istuneita nykyisiä opposition edustajia"
Yksi esim. edellisistä "oman lapsen kieltäjistä" : https://pbs.twimg.com/media/GJVt0mHW0AEGuCZ.jpg
En avaa epämääräisiä linkkejä, mutta viittaatko Halla-ahoon tuolla "oman lapsen kieltäjä" kommentilla. Eikö sinulla ole mitään häpyä? Jätä toisten yksityisasiat rauhaan.
Eikös persut olekaan hallituksessa?
Yksi lehtiartikkeli tullut vastaan missä haastateltava kertoo Ikosen olevan Juuson sijaan se, joka vastaa hyvinvointialueiden rahoituksesta?
Ikonen siis on vaihdettu Juuson tilalle vai?
Mitä huumorinlajia edustaa se, että torstaina eduskunnan kyselytunnilla opposition kysymyksiin hyvinvointialueiden rahoitukseen liittyen vastasi vastuuministeri Ikonen? Perjantaina eduskuntatalon portailla Lappilaisten mielenosoittajien vaatiessa JUUSOA laittamaan rahoituslain uusiksi joka kuuluu em:n Ikosen vastuualueeseen..
Joo, Helsinkiin asti piti tulla Lappilaisten istuvaa hallitusta haukkumaan opposition edustajien kanssa joita on kiittäminen siitä, että Lapin sotepalveliut ajetaan alas mielenosoituksesta huolimatta. Keskusta, SDP, vasemmisto jne. puolueiden edustajien toimesta jotka Lapin hyvinvointialueen aluevaltuustoon nämä samaiset Lappilaiset itse äänesti. Aluevaaleissa joiden alla esim. keskusta lupasi pelastaa palvelut. Sama keskusta joka yhtenä Marinin hallituksen puolueista soteuudistuksellaan varmisti sen, että ne palvelut nimenomaan ajetaan alas ilman mahdollisuutta niiden pelastamiselle. Minkä esim. miekkariin osallistunut keskustan kansanedustaja toi jo julki 27.10.2025 IL:n haastattelussa:
"Kun arviointiryhmä on nyt asetettu, ja se tekee esitykset, niin meidän on käytännössä niitä noudatettava tai sitten käynnistyy se yhdistäminen toiseen hyvinvointialueeseen, ja silloinkin ne päätökset viedään maaliin. – Tai sitten jos me emme tee niin kuin arviointiryhmä sanoo, niin sitten valtiovarainministeriö valittaa hallinto-oikeuteen, joka kumoaa meidän päätökset. Meillä on kaksi vaihtoehtoa: joko teemme tai itkemme ja teemme."
Mikä naurettavinta mm. valtamedioiden ja opposition toimesta. Jotka edelleen luo mielikuvaa siitä, kuinka rahoituslaki kuuluisi Juuson vastuualueeseen minne se ei ole koskaan edes kuulunut.
"ministeri Juuso ei vastaa hyvinvointialueiden rahoituksesta ja on joutunut osittain myös ”sijaiskärsijäksi”. Hyvinvointialueiden rahoitus on kunta- ja alueministeri Anna-Kaisa Ikosen (kok) salkussa. – Nyt kaikki tämä huuto ja möykkä kohdistuu ministeri Juusoon, joka vastaa sotessa nimenomaan siitä toiminnan puolesta. Täytyisi muistaa, että rahoitus on toisen ministerin alaisuudessa. Juuso ei istu rahakirstun päällä sotessa."
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/756d8cd2-1527-4137-ab9d-510fe015f4ee
Laitappa ap se korkki kiinni ettet nolaa itseäsi enempää typerillä kysymyksilläsi joilla vain omaa yksinkertaisuuttasi julki tuot.
Mietippä sitä ap tarkoitinko minkä Halla-ahoa kuvalla Lohesta?
ps.
Milloin sinä ap haet apua itsellesi tuohon sinun elämääsi hallitsevaan persupakkomielteeseen sinun nähdessä persuja jopa kuvissa joissa esiintyy kepulainen? Sinun taas nähdessä persuja joka puolella kuten juopot näkee pikku-ukkoja kaikkialla.
Itse väität, ettei Juusolla ole mitään vastuuta, vaikka on ministeri. Perusteluja pöytään!
Heh heh....Jätit sitten ap iltalääkkeet ottamatta kun et taaskaan ymmärrä ensimmäistäkään lukemaasi viestiä? 😁😁
Persut pakoilee aina, kun tilanne on "päällä", vastuukin teille tuntematon käsite, "emme mene hallitukseen, joka leikkaa vähempiosaisilta", no siellä nyt istutte ISOJEN SAKSIEN KANSSA, mites näin pääsi käymään?
Mitä minä esimerkin kautta tarkoitin oli se, että esim. Lapin hyvinvointialue joutui arviointimenettelyyn edellisen hallituksen laatiman soteuudistuksen takia. Lakikirjauksineen kuinka hyvinvointialue joutuu arviointimenettelyyn jos se ei saa talouttaan tasapainotettua Marinin hallituksen maakuntamallin velvoittamalla tavalla. Vaihtoehtona talouden tasapainotuksille arviointimenettelyyn joutumisen jälkeen liitokset toiseen hyvinvointialueeseen edelleen Marinin hallituksen lakikirjausten seurauksena. Minkä jälkeen ne Lapin sotepalvelut ajetaan kuitenkin alas minkä välttääkseen ne ajaa itse ne sotepalvelut alas liitokset välttääkseen.
Minun vuoro esittää kysymys sinun ap saadessa jokaiseen esittämääsi kysymykseen vastauksen.
Kerro miten Lapin sotepalveluille käy jos Orpon hallituksen Juusoineen korvaisi huomenna esim. Lindtmanin hallitus vaikka Lohi soteministerinä?
Mites perseitten leikkaukset köyhiltä/heikompiosaisilta vasten vaalilupauksia: vähempiosaisilta emme leikkaa!!, sakset vaan viuhui riikan käsissä????
Ei ainakaan pitäisi olla, perushoitajan opeilla ei ministeriksi pitäisi päästä ja työkokemusta on mieleterveyshoitajana muutama kuukausi, hyvä on cv . . . . tässä tulos, juuso puhuu mitä sylki suuhun tuo . . . . . 💩💩
Onks hällä-välillä "lehtolapsi?", kuka on antanut . . . . ei voi olla totta!
Kun kokee vääryyttä, pitää kyseenalaistaa hallituksen puuhailut, esim. valtion tukiosalla orpo "junalle", saataisiin soterahoitus kuntoon!, kumpi on tärkeämpi, turkkulaisten junamatkan n. 15min noputtaminen, vai soten rahoitus, että saadaan sote kuntoon ja ihmisille inhimillisesti hoitoa, ilman 100 - 300km kuljetuksia hoitoon päästäkseen????
Tietysti, eikö "hyvän hallitusohjelman" ole perseetkin hyväksyneet?, nyt syyttävät omasta mokastaan HALLITUSKUPPAAJA KOKOOMUSTA!!!!, luitteko orpon paperin, kun hallitukseen lähditte?, no hillotolpalla on kiva olla, rahaa riittää hyväosaisten/yritysten kassaan jaettavaksi miljardi tolkulla, myös ministereitten palkankorotuksiin/ verohelpotuksiin jne. jne., mutta esim. köyhiltä/työttömiltä/ maahanmuuttajilta/pieneläkeläisiltä/ opiskelijoilta/ aikuiskoulutuksesta/koulutuksesta/vanhustenhuollosta/ terveyspalveluista yms. perustarpeista RIITTÄÄ LEIKATTAVAA!!!
Jos jokin meni väärin niin se, että lappilaisten kyyneliä oli pyyhkimässä opposition edustajia joita edellisen hallituksen jäseninä on kiittäminen siitä, että lapin sotepalvelut ajetaan alas. Mistä nämä samat opposition edustajat syytti istuvaa hallitusta joka äänesti soteuudistusta vastaan Marinin hallituksen aikana oppositiossa.
N kun persut on perseestä, kusettavia huijareita ja takinkääntäjiä, missä on vaalilupausten toteuttaminen???, paskan möivät ja takin käänsivät, "saatanan tunarit" UKK: n sanoin!!!
Lohi yhtenä esimerkkinä oli eduskuntatalon portailla syyttämässä istuvaa hallitusta edellisen hallituksen soteuudistuksesta. Kyseessä ollessa sama ihminen joka hyppi aikaisemmin samaisilla portailla sitä, että kepujen soteuudistus meni Marinin hallituksessa läpi. https://pbs.twimg.com/media/GJVt0mHW0AEGuCZ.jpg
Sinä ap itkit vaalien alla vuoron perään kuinka ps myy nahkansa hillotolpista ja kuinka ps yhteistyökyvyttömänä pakenee hallitusvastuita oppositioon. Sinun syyttäessä Purraa Orpon leikkauksista (joita olet vuosia vailla ollut ja joihin kiristyksiä vailla olet) ennen kuin Orpo ennätti edes aloittamaan hall.neuvotteluita persujen kanssa. Sinun vaatiessa päivittäin oikeistohallitusta nurin persuineen. Sinun itkiessä sen jälkeen persujen perään koska ne ovat oppositossa hallituksen sijaan josta sinä niitä ulos vaadit päivittäin. Hällä väliä siitä, ette ne ajaa hallituksessa tasan tarkkaan politiikkaa mitä sinä itsekkin ajat ja kannatat. Erona vain se, ettei ne julista rotuoppia äälioikeistolaisten tavalla miksi ne persuista pihalle lensi. Lopputuloksella missä sinä ap olet siitä asti persuja vainonnut ja maalittanut suomi24 palstoilla 18-22h/365 vrk vuodessa oli arki tai pyhä, joulu tai juhannus.
Jatketaan keskustelua aiheesta vttuileva luotsi ap lisää sen jälkeen kun sinulla on esittää minun kirjoittama viesti missä minä väitän ettei Juusolla ole vastuita ministerinä?
Toisena vaihtoehtona on se, että minä suljen tietokoneen jos sinä et kykene tuottamaan muuta ääntä kuin mitä aikaiseksi saat perseposkia taputtelemalla housut laskettuasi. Korjaan nostettuasi hameesi ylös ja pikkarit alas. Minä kun en aikaani haaskaa noin heikkotasoiseen trolliin. Tee valintasi.
"Varsinaisen harhaluuloisuushäiriön tärkein oire on pysyvä harhaluulo, joka muistuttaa lähinnä päähänpinttymää eli pakkomiellettä.
Häiriö on psykoottinen tila, koska mitkään vastakkaiset todistelut eivät voi horjuttaa uskoa harhaluuloon, ja havainnot tulkitaan aina tukemaan harhaluuloa.
Harhaluuloisuushäiriöstä kärsivällä on alttius tulkita ympäristön tapahtumat ja ihmisten eleet tavalla, joka tukee heidän uskojaan. Tuloksena ovat riitaisat väittelyt ja kaikkien osapuolten ärtyneisyys."
taisi lohi mennä möläyttämään ettei orpon hallitus kykenisi edes aikaansaamaan ajan puolesta lakimuutoksia jotka pelastaisi lapin sotepalveluiden alasajon? Vaikka sen haluaisivat tehdä
Noloja maalin siirtoja sen jälkeen kun et kykene esittämään ensimmäistäkään vasta-argumenttia omien väittämien tueksi. Yksi tavaramerkeistäsi ap.
Ei puhu siinähän se ongelma todellisen ongelman ollessa siinä, että Juuson yritykset tuoda faktoja julki vesitettiin aika nerokkaasti tekemällä Juusosta tarinan pahis opposition ja valtamedioiden toimesta. Kaava minkä ovat aikaisemminkin toteuttaneet rasisti- ja natsikortin heilutteluilla aiheen siirtämiseksi toisaalle siitä, mistä todellisuudessa oli kyse. Opposition syyttäessä valtamedioiden avustuksella jo 2½ vuotta istuvaa hallitusta Marinin hallituksen soteuudistuksesta. Mistä tänään saatiin tuorein esimerkki opposition ja valtamedioiden toimesta. Tarina jota mielenosoittajatkin toisteli oppostion ja valtamedioiden sitä tarinaa heille toitottaessa jo 2½ vuotta. Ilman että meno tulee edes muuttumaan miksikään Orpon hallituksen aikana. Esim. keskustan toimesta joka luikki hallitusvastuita pakoon oppositioon vaatien nyt istuvaa hallitusta kantamaan vastuunsa heidän soteuudistukestaan edellisessä hallituksessa. 🤣🤣
Mieti sitä ap joka siitä satoja avauksia olet jo kirjoittanut lisää tullessa...
Siksi oppositio keksi juuri että me olemme vaatineet jo kauan hallitusta korjaamaan rahoituslain. Että pääsevät syyttämään Orpon hallitusta siitä, että Lapin sotepalvelut esim. ajetaan alas päin vttua tehdyn rahoituslain takia. Asialla he itse. Vaikka se ei ole mikään ongelma osalle maakuntia.
Helppo maali "Juusolain" takia jota ao. "hiukan" kuutamolla ollessan tuli vastustaneeksi jne.
No onhan se nyt ihan käsittämätöntä kuinka yhdestä ihmisestä tehdään syypää kaikkeen muiden juostessa vastuitaan pakoon.
Noin juuri. Heti kun alat jäädä alakynteen pakenet... vähän kuin Juuso pakenee lappilaisia.
Persun harmitus saa päivä päivältä suuremmat mittasuhteet : )
Persut Tynkkynen jaWigelius voisivat opettaa kuinka se tehdään.
Anonyymi
2025-11-07 18:58:33
UUSI
Anonyymi kirjoitti:
Ei oppositio ole vallassa typerys. Opposition tehtävä on haastaa hallituspolitiikkaa, mutta ei tehdä päätöksiä. Päätösten tekeminen on hallituksen tehtävä ja heitä saa ja pitää voida kritisoida huonoista päätöksistä.
Lue lisää
"Ei oppositio ole vallassa typerys"
- Itse olet typerys koska et kykene asialliseen keskusteluun mielipiteen vaihtoineen aiheesta ilman syyllistymättä muiden keskustelijoiden nimittelyyn.
"Opposition tehtävä on haastaa hallituspolitiikkaa, mutta ei tehdä päätöksiä."
- Minkälaisesta hallituspolitiikasta on kyse opposition haastaessa istuvaa hallitusta edellisen hallituksen soteuudistuksesta joka on opposition oma luomus edellisessä hallituksessa mitä vastaan istuva hallitus äänesti oppositiossa ollessaan?
"Päätösten tekeminen on hallituksen tehtävä ja heitä saa ja pitää voida kritisoida huonoista päätöksistä."
- Miksi sitten oppositio esim. eduskunnan kyselytunnilla vetää A I N A hiekat vginaan hallituksen edustajien kertoessa että oppositio syyttää heitä edellisen hallituksen soteuudistuksesta jota vastaan he silloin oppositiossa vastusti? Nolon "mutta kun edellinen hallitus" kortin heilutteluineen..