Olen käynyt nykyisin isoissa marketeissa päiväaikaan kun itsekin olen nyt eläkkeelle siirtynyt.
Joinain kertoina olen ahdistunut siitä että jotkut iäkkäät jäävät tuijottamaan pitkään tai seuraavat pitkin kauppaa, mitä ostan ja laitan koriin. Joku aviopari saattaa jäädä tuijottamaan kun erehdyn seisahtumaan vaikka intiimituotteiden hyllyjen keskelle. Viimeksikin täysin seksittömän näköinen asiallinen vanhapari kiinnostui. Rouvan silmät ja ilme olivat näkemisen arvoinen. Todennäköisesti he kuitenkin harrastaneet seksiä ja hankkineet lapsiakin, sekä rouva tarvinnut kuukautissiteitäkin, siis aiemmin.
Olihan siellä niissä pitkissä hyllyissä kaikkea mahdollista, myös lukematon määrä intiimisuojia ja tamponeja. Ostavatko muut lainkaan noita suojia ihan normaaleista kaupunkimarketeista? Kauheaa, jos kaupoista ei ihmiset uskalla ostaa hygieniatuotteita vaikka tarjontaa on.
Itse olen käyttänyt nuoresta lähtien pikkuhousunsuojia ja on vaikea jättää pois vanhanakaan. Tätä ei kaikki ole voineet ymmärtää. Toisilla ei olisi edes rahaa tällaisiin ylimääräisiin tuotteisiin. Tosin en ole kärsinyt yhtään pidätysvaikeuksista ja kuukautiskiertokin oli kellon tarkkuudella täsmällistä kunnes kuukautiset kerrasta loppuivat. Haluan olla siisti ja vaihdan alushousut päivittäin. Vaihdan myös muutkin vaatteet päivittäin, jopa päällystakin lähes viikoittain.
En osaa keksiä, miksi tuijotetaan? Olenko liian vanha ostamaan mitään? Osaisiko joku kertoa syyn?
MIksi toisen ostokset kaupassa kiinnostaa?
29
169
Vastaukset
- Anonyymi
Luulosairaus on kait sairaus siinä missä joku muukin pikkuhäikkä korvien välissä
"Viimeksikin täysin seksittömän näköinen asiallinen vanhapari kiinnostui. Rouvan silmät ja ilme olivat näkemisen arvoinen. " Kirjoitat tosi ilkeästi ja luulen tosiaan, että suurin osa on omaa kuvitteluasi (vai toiveajattelua)
SInun ostoksesi eivät todellakaan kiinnosta, edes sitä mielestäsi seksitöntä pariskuntaa.
Sen sijaan, täytyy ihmetellä, miten sinä kaupassa seuraat sitä, mitä ihmiset katselevat??!!- Anonyymi
Sinä ja minä taas luulosairaina kommentoimme täällä ihmetellen toisten kirjoittamia kommentteja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinä ja minä taas luulosairaina kommentoimme täällä ihmetellen toisten kirjoittamia kommentteja.
''.... ihmetellen toisten kirjoittamia kommentteja.''
Ei mitään ihmeellistä, se on keskustelupalstan tarkoitus.
Jos ihmettelee omia kirjoituksia, se on outoa.....
- Anonyymi
Tarkkailepa välillä omia toimiasi yhtä tarkasti. Hah.
- AnonyymiUUSI
Totta, tarpeellista tietysti myös.
- Anonyymi
Hyvin erikoinen aihe. En ole koskaan huomannut että kukaan olisi katsonut ostoksiani tai seurannut minua. Voihan aloitajan tapauksessa olla joku yksittäinen häiriintynyt henkilö, on vaikea uskoa että heitä olisi enemmän.
Mutta siitäpä ajattelin mitä itse aikaisemmin seurasin. Joskus kassajonossa mietin miten iso porukka tuon määrä syö ja missä ajassa. silloin kun jonkun iso ostoskärry on täpötynnä ruokaa. Nykyisin sitä tilannetta ei enää ole, ei tarvitse odottaa tuon määrän liukumista edessään kassahihnalla kun on itsepalvelukassat.- AnonyymiUUSI
Kassajonossa odotellessa tosiaan herää joskus ajatuksia, kun edessä on täpö täysi kärry pääosim rasvaa, hiilareita ja suolaa. .. ja että miten nopeasti saisinkaan ambulanssikyydin.
Anonyymi kirjoitti:
Kassajonossa odotellessa tosiaan herää joskus ajatuksia, kun edessä on täpö täysi kärry pääosim rasvaa, hiilareita ja suolaa. .. ja että miten nopeasti saisinkaan ambulanssikyydin.
Arveletios että ostoskärryn sisältö oikeuttaisi ambulanssikyytiin😀.
Mä en katselis mitä muut tekee, tehköön mitä lystää. Osta sinä mitä ostat, valitset mitä valitset, ja sillä hyvä =) Antaa katsella jos tekee mieli, Siinähän katselevat. Sinä olet kaupassa, siinä itse teet valintoja, tuotteiden (oli ne mitä tahansa) edessä - aivan sama kuka katsoo ja kuinka tarkkaan.
Mitä tästä ajatuksesta oot mieltä :D- AnonyymiUUSI
Ihailtavaa ryhdikkyyttä, kunpa pystyisin samaan, en pyytelisi anteeksi ikään kuin.
Enpä ole huomannut että kukaan seuraisi juuri minun ostoksiani. Ehkä tuollainen ajattelu etenkin hygieniatuotteiden kohdalla kumpuaa omista häpeäntunteista, en tiedä.
Itse joskus katson ja kiinnitän huomiota toisten ostoskärryn sisältöön kun se on jostain syystä itselle ajankohtaista. Siis keräänkö kärryyni terveellisiä tuotteita vai lähinnä rasvaa, sokeria,m tupakkaa ja kaljaa :).- AnonyymiUUSI
Ja onhan ihan toivottavaakin, että kaupassa samalla vähän katsoo, kun aikaa on, miten on tullut sisäistettyä terveelliset valinnat.
- AnonyymiUUSI
Tuosta kertomastani tuijotuksesta heräsin miettimään, että en ole koskaan nähnyt marketeissa keski-ikäisten tai sitä vanhempien naisten ostavan kuukautissuojia tai inkontinenssisuojia. Muutaman kerran vuosien aikana hyllyjen luona on sattunut olemaan noin 20-30 kymppinen valitsemassa ostoskoriin jotain nopeasti.
- AnonyymiUUSI
Varmaankin vanhemmat naiset ja miehet ostavat mieluiten inkontinenssisuojat apteekista tai verkkokaupasta.
Erikoista. Minun cittarireissullani näitä naisia on joka kerta hyllyjen välissä valitsemassa sopivaa tuotetta.
- AnonyymiUUSI
Kyllähän tuo kertomani viimeaikainen tapaus lienee huippukokemus. Se pysyi koko ajan mielessä pari päivää ja vaikeutti illalla nukahtamistakin. Ehkä heillä oli joku erikoinen päivä kun he kiertelivät lähes puoli tuntia ympärilläni laajassa marketissa.
Yritin jäädä sivuun ja peräännyin odottamaan ihan marketin toiseen laitaan mutta hetken päästä hekin olivat palanneet lähelle. Mitään he eivät kuitenkaan ostaneet.- AnonyymiUUSI
Siili25 kirjoitti:
Onpas outo kokemus. Oisit kysynyt että oliko heillä jotain asiaa.
Ei tuollaiset valittajat ja luulijat kysele vaan he tekevät johtopäätöksiä vajavaisilla tiedoilla ja puhuvat sitten selän takana "totena" asioita joita itse kuvittelevat.
Ei nämä luulosairaat kysele tai ota vastuuta mistään kun kaikkihan on aina muiden syy ja kaikki muut on jotenkin kummallisia Miten useammalla oli joku erityinen päivä🤔.
Vai oletkos kenties joku julkkis ja siksi herätät ihmisten kiinnostusta?- AnonyymiUUSI
Siili25 kirjoitti:
Onpas outo kokemus. Oisit kysynyt että oliko heillä jotain asiaa.
Hyvä idea, näinhän asia selviää. Tässä kun oli asiallinen vastapuoli niin uskaltaa kysyä.
- AnonyymiUUSI
Tilaa ostokset netistä kotiovelle.
- AnonyymiUUSI
Uteliaita kiinnostaa muiden asiat. Itseäni ei introverttina kiinnosta ylipäätään muut ihmiset ollenkaan, saatikka heidän ostoksensa.
- AnonyymiUUSI
Ostoskärry johon voi nojata ja kerätä tavarat kiertäessä suurta kauppakeskusta.
- AnonyymiUUSI
Jospa sulta on jäänyt wc-käynnillä helma pöksyihin ja yleisö seuraa pikkuhousujesi esittelykierrosta. Tai jos olet mieäs, ehkä sulla on sepalus auki.
- AnonyymiUUSI
Kiitos, mielenkiintoisia ajatuksia tänne olette kirjoitelleet. Löytyisikö vielä uusia näkökulmia juttuun
- AnonyymiUUSI
𝗠𝗜𝗸𝘀𝗶 𝘁𝗼𝗶𝘀𝗲𝗻 𝗼𝘀𝘁𝗼𝗸𝘀𝗲𝘁 𝗸𝗮𝘂𝗽𝗮𝘀𝘀𝗮 𝗸𝗶𝗶𝗻𝗻𝗼𝘀𝘁𝗮𝗮?
Minä ainakin seuraan toisten ostoksia, luen myös ostoskuitteja jos on kärryissä.
Saan ehkä ruokaideoita. Kassalla katson minkälainen ja pikkukaupungissakin tunnen lukuisia henkilöitä.
Muutaman hyvin varakkaan henkilön ostokset kiinnostaa, on joitain paketteja, lihatiskiltä. En vain tiedä mitä, muutama paketti maksaa 80e. Minun 3 kertaa enemmän maksaa 40-50e.
Minua on kiinnostanut mummuni ja myös reippaiden naapurieni, yli 90v ja yli 97v ikäisten syömiset.- AnonyymiUUSI
jatkan vielä. Kyllä monipuolinen ruoka vaikuttaa hyvin paljon aktiivisuuteen, mielentilaan ja kaikkeen. Moni vaan ei osaa syödä ja ostaa monipuolista ruokaa.
- AnonyymiUUSI
Ei varsinaiset ostokset mutta niiden punnitseminen.
Jos satun paikalle niin saatan vilkaista tulostaako ostelija vaakalapun ottamiensa kalliiden kotimaisten tomaattien vai halpojen tuntitomskujen näppylästä.
Joskus irtomyynin suolakurkkujen kohdalla sama juttu.
Aina jokus sattuu valintavirheitä. Olen niin törkeä, että saatan lausahta miten paljon kalliimpia nuo kotimaiset ovatkaan.
Kurkuista. Ajatella, että ne "venäläiset" ja tavalliset suolkurkut ovat muovipussissa saman näköisiä.
Pakattujen päälletarroittaminen onkin jo oma juttunsa. Koska kyse ei ole mahdollisuudesta selittää sitä erehdyksellä niin on syytä varata taakseen tilaa. - AnonyymiUUSI
Suomalaisjuntit on tahdittomia. Niillä kai ei ole muuta elämässä,
kun töllöttää leuka auki loksahtaneena muitten ostoksia.
Hoopoimmat ei älyä pitää edes suuta kiinni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741