Sanna ei vastuuta kanna.
Anonyymi-ap
5105
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sanna vaikuttaa täysin juurettomalta aivopestyltä. Siis kirjaimellisesti aivopestyltä.
Sanna ei itse tajua tilaansa. Siksi jaksaa. Ei vastuu kanna. Eikä vaikuta ainoalta. Niitä on liuta.
Tämä ei ole vitsi. Vaan vakava tilanne.
Tää on muuten aihe. Mistä ei saa puhua. Eikä kirjottaa.
Ei vaikuta? Sinä vaikutat!
Eikös tuo vaikuta olevan kyseisen puolueen (sdp) linja?
Tässä alla muutamia äärivihervasemmiston sloganeita, joilla saavat kannatusta:
-Suomi ensin ajattelu on vahingollista!
-Kaikille sama elintaso tuloista riippumatta!
-Suomessa kenenkään ei tarvitse mennä töihin, on oikein elää sosiaaliturvan varassa!
-Jos jotain tarvii, eikä oo rahaa, sen voi pölliä!
Suomi ensin on vahingollista, jos kaikki maat ajattelevat niin. Totta! Suomi ensin, on sama kuin "minä ensin".
Jos Persut ajattelisivat "suomalainen ensin", silloin suomalaisilla olisi asiat paremmin. Mutta ei, nyt köyhyys lisääntyy, massatyöttömyys saatu aikaan, konkurssit Euroopan ennätys!
Mikään ei suju PersKokkareilla! Ei mikään.
Ei kaikille sama elintaso, vaan kaikille töitä. Mutta Persu ajattelee, että "kaikki työttömiksi". Ja siinä on vissi ero!
Vasemmisto sekä SDP ovat aina olleet työn puolesta puhujia. Vain työllä Suomi nousee, ei työttömyydellä, kuten PersKokkareet nyt tekevät.
Kuka asuntolainaa aikoo työttömyydellä maksaa? Kuka? Vain työllä Suomi nousee!
Pölliä?
No Persu nyt pöllii ja siirtää rahaa rikkaille, joilla sitä jo ennestään, eikä nämä voi sitä kuluttaa enempää.
Leikkaus köyhille on yhtälailla leikkaus yrityksiin, koska "köyhä kuluttaa jokaisen euron". Ja mihin? Yrityksiin!
Jos leikkaa 100€/kk köyhiltä miljoonalta, se on suora leikkaus 100 miljoonaa euro joka kuukausi yrityksiltä.
Siksi nämä potkivat työvoimaa pois. Eikä kannustin toimi, koska entisiäkin potkitaan pois!
Suomi nousee vain Bkt:n kasvulla. Se on vasemmiston lääke. Investoimalla ei leikkaamalla.
Leikkaus vie verotulot ja näivettää talouden.
Esimerkiksi, on lasketu, että jos ihmiset kuluttavat säästöistä (114 miljardia euroa) vain 3 miljardia euroa enemmän, nousee Bkt 1,5%.
Markkitalous on 70% palveluyhteiskunta ja se työllistää eniten. Ja tämä on riippuvainen jokaisen suomalaisen ostovoimasta!! Jokaisen! Ei vain muutaman rikkaan!