Taas tekisi mieli

Anonyymi-ap

Kirjoittaa se yksi sana

28

572

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rakas?

      • Anonyymi

        Just se


    • Anonyymi

      Nimi?

      • Anonyymi

        Joo, R:llä alkava. ❤️ -sivusta


    • Anonyymi

      Kirjoita käsin.

    • Anonyymi

      Rakkaus on ruma sana.

      • Anonyymi

        Kaipaus soi kauniimpana.


    • Anonyymi

      Esto.

    • Anonyymi

      Yhtenä päivänä, kun Havu, mies joka oli tottunut käyttämään lempinimeään vuosien takaa oli kävelyllä metsässä, hän löysi vanhan, sammaleen peittämän polun. Hän seurasi sitä ja löysi pienen, hylätyn mökin. Mökki oli romahtamassa, mutta sen sisällä oli pöydällä kirja. Kirja oli täynnä tarinoita, ja kun Havu alkoi lukea, hän löysi itsensä katsomasta tarinaa.

    • Anonyymi

      Vihjaa vähän mikä se voisi olla..

    • Anonyymi

      Mökki oli saaressa jossa Havu viettänyt useita vuodenvaihteita milloin kenenkin kanssa. Perinyt sen isoisältään joka oli viimeinen majakanvartija.

    • Anonyymi

      Vsikka valo oli sammunut Havu tunsi paikat.

    • Anonyymi

      Päivät näyttäytyivät rauhallisina ja arki kallioiden reunalla istuskeluna. Siihen maaperään Havun rakastuminen iskee ja lujaa.

    • Anonyymi

      Grilli kuumana takana ja makkarat tirisemässä ja tykkäsi sipulin ja valkosipulin tuoksusta.

    • Anonyymi

      Pölö!

    • Anonyymi

      Hetkessä perhe- elämä vaihtuu kanadalaiseen rakastajaan D:n jota muistella. Erityisesti Havu nauttii sanaleikeistä ja vähän kaksimielisistä jutuista D:n kanssa. Iltaisin sytyttivät kynttilöitä ja katsoivat olohuoneensa ikkunoista, kuinka lumi kimmelsi katuvalojen loisteessa. Lähimetsässä kuusien oksat taipuivat raskaina lumesta. Talvimyrskyt nousivat ja ulvoivat talon nurkissa. Keskustelut ja läpänheitot virtasivat. Olihan se ollut tosi poikkeuksellinen talvi, siitä Havu ei päässyt mihinkään. Aika huuli pyöreänä olin ollut mukana kyydissä, muisteli Havu.

    • Anonyymi

      Saaressa olo seesteistä läsnä vapaus. Seisoa ongella moottoriveneessä meren äärellä mutta vene kiinni tutussa laiturissa. Samalla kun mieli vaeltaa ties missä mutta Havun oli hyvä olla juuri tässä auringonpaisteessa ja meren kimmellyksessä. Myrskyisää yötä oli luvattu. Ei pelkkää tuulta ja aaltoja, vaan jotakin kummalista.

    • Anonyymi

      Ai se n-sana

    • Anonyymi

      Taivas synnytti pimeyden, uhkaaviin sävyihin. Tuuli vinkui ja ulvoi, paiskoen sadevesiä ikkunoita vasten. Sitten Havu kuuli sen äänen.
      Se oli laulua, aavemaista, kaihoisaa melodiaa, joka leikkasi läpi myrskyn pauhun.
      Havu oli liiterissä ja kääntyi nopeasti,
      ei voi olla, mutisi itsekseen, vaikka tiesi sydämessään, mikä ääni se oli. Vanhat tarinat naisseikkailustaan heräsivät eloon hänen mielessään.

    • Anonyymi

      Onhan näitä tuumasi Havu.
      Kerran nain yhtä hoitoa yhden pikku kaupungin keskustassa autossa. Kerran sen aikaisen seurustelukumppanin kanssa naitiin mökin parvella kun sen veli nukkui alakerrassa, sieltä oli suora näkymä sänkyymme, tämän saman tytyn kanssa naitiin usein heidän kotonaan suihkussa, saunassa jne. Yhtä yh-äitiä nain keskellä kirkasta päivää sen sohvalla ikkunan edessä, ikkunan takana meni pyörätie, mutta ei tuntunut haittaavan ollenkaan vaikka sieltä kulki ihmisiä.

    • Anonyymi

      Kaukana merellä aallot löivät rantaan voimalla, joka uhkasi niellä kaiken alleen. Myrsky oli nyt täällä. Pikkuhiljaan alkaa mieleen tulemaan varasuunnitelmat. Aina niistä muistutetaan.
      Havu pärjäsi kun myrsky katkaisi sähköt, lämmitti takkaa, kaivoi esiin vanhan spriikeittimen, jolla lämmitti sulavan pakastimen antimia. Suunnitelmissa liiterin katoksesta muutamia metrejä kesäkotiin Pohjanmaan rannikolle. Sieltähän ne jääkäritkin aikoinaan hiihtivät jään yli Ruotsiin. Täällä ehkä asuisi omavaraistaloudessa. Pihassa huussi ja kaivo. Tulisijoja kaksi ja puita riittää, joten lämpö ei loppuisi. Muulla perheellä eteisessä pullovettä, linssejä, makaronia ja lihasäilykkeitä. Länsi- Suomen asunnossa kotipuolessa ei ole takkaa joten tosipaikan tullen tulisi kylmä nopeasti, huh
      Havu mietti, tosipaikan tullen juuttuisin luultavasti moottoritien ruuhkaan ja auton akku tyhjenisi. Siinä sitä seistäisiin makaronipussien kanssa jossain Nummelassa.

    • Anonyymi

      Ro...... Melkein tein sen. ❤️

      • Anonyymi

        Lukeeko tossa rovasti?


      • Anonyymi

        Rokuli?


      • Anonyymi

        roottori?


    • Anonyymi

      Veikkaan pumpuli tai Pumppernikkeli

    • Anonyymi

      Tunnistaisiko hän sinut siitä?

    • Anonyymi

      Mikset kirjoita sitten?
      Nyt vielä saat yhteyden.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      113
      9451
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      92
      9051
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      18
      7855
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6254
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5378
    6. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      25
      4999
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      8
      4428
    8. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      23
      4345
    9. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      4243
    10. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      39
      4173
    Aihe