Vaihdevuosien sukuelinten oireyhtymä (Genitourinary Syndrome of Menopause, GSM)

Anonyymi-ap

2

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Johtava naisvaivajärjestö 'The Menopause Society' jakaa ohjetta 'Genitourinary Syndrome of Menopause' vain PDF muodossa: https://menopause.org/wp-content/uploads/for-women/MenoNote-GSM.pdf tuon PDF:n linkki on sivulla https://menopause.org/patient-education/menonotes kohdassa 'Available MenoNotes'
      PDF sisältää mm. seuraavaa:

      Konekäännös: "Laajenna näkemyksiäsi seksuaalisesta nautinnosta sisältämään ulkoisia vaihtoehtoja, kuten pitkäaikainen hyväily, keskinäinen masturbaatio ja hieronta tarjoavat tavan pysyä seksuaalisesti intiiminä yhdynnän sijaan."
      Kenen kanssa nainen pysyy seksuaalisesti intiiminä? Mieshän siirtyy paremmin naisen luokse siinä vaiheessa kun kotiseksi päättyy.

      Konekäännös: "Emättimen laajentajat voivat venyttää ja suurentaa emätintä, jos siitä on tullut liian lyhyt ja kapea tai jos tahatonta kiristymistä tapahtuu, estäen mukavan seksuaalisen aktiviteetin. Laajentajia voi ostaa verkosta tai erikoiskaupasta ja käytetään seksuaalilääketieteen asiantuntijan, fysioterapeutin tai seksuaaliterapeutin ohjeiden mukaan."
      Menopausaalisen naisen tavarasta tulee aina ja varmasti liian lyhyt ja kapea kun endokriininen estrogeenitaso romahtaa. Täytyy myöntää, että tavaran levittäminen tässä kontekstissa on minulle ihan uutta tietoa, pitääkö miehen tunkeutua menopausaaliseen levittimen läpi, vai jääkö tavara levälleen ja jos jää levälleen niin kuinka pitkäksi ajaksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      153
      2875
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      281
      2566
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      39
      1584
    4. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1510
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1222
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1163
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      15
      1085
    8. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1053
    9. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      37
      1009
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      322
      957
    Aihe