Posti: Näin pakotat postin toimimaan oikein!

Anonyymi-ap

Kommentti toisaalla netissä:

"70 prosenttia tilaamistani lähetyksistä menee muuhun paikkaan kuin siihen minulle lähimpään johon minulla on hissimatka. Niin kauan kuin näin tapahtuu, haen pakettini viimeisenä mahdollisena noutopäivänä."

Kommentti löytyy täältä (TO 13.11.2025 kello 9:20):
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011619537.html

Tämähän on mainio idea!

JOS posti toimittaa paketin juuri siihen pakettiautomaattiin, johon paketin tilaaja sen haluaakin, niin nouda paketti HETI, kun se vain on mahdollista.

MUTTA jos posti toimittaa paketin johonkin asiakkaalle huonosti sopivaan pakettiautomaattiin, niin nouda paketti joko viimeisenä mahdollisena noutupäivänä, tai hieman ennen tuota, millä varmistat, ettei yllättäen ilmaantunut este kokonaan estä paketin noutoa.

Jos mahdollisimman moni toimii näin, niin se lopulta pakottaa postin toimittamaan paketit HALUTTUUN pakettiautomaattiin eikä johonkin satunnaisesti valittuun pakettiautomaattiin.

Toki Posti voisi, niin halutessaan kehittää palvelujaan paremmaksi.

Tässä muutama esimerkki, miten:

1. Paketin vastaanottajalle annettava mahdollisuus asettaa vaikkapa enintään 10 noutopistettä, siten että: 1=Mieluisin, 2=Toiseksi mieluisin ja 10 = 10:nneksi mieluisin noutopiste.

Voi myös syöttää vähemmän kuin 10 noutopistettä.

Postin tulee toimitaa paketti johonkin asiakkaan tuohon palveluun syöttämistä noutopisteistä. Jos ei ole tilaa, niin mieluummin viive kuin väärään paikkaan toimitettu paketti.

2. Vastaanottajalla tulee olla mahdollisuus syöttää puhelinnumero Postille ko. paketin tietojen yhteyteen myös silloin, jos lähettäjä ei ole syöttänyt vastaanottajan numeroa Postin pakettitietoihin.

3. Postin pitää lähettää vähintään tekstiviesti, lisäksi, JOS jostakin syystä oikeassa toimitustavassa/ajassa on jotakin epäselvää, postin tulee soittaa vastaanottajalle asian selvittämiseksi.

4. Posti ei saa ilman vastaanottajan nimenomaista hyväksyntää toimittaa pakettia sellaiseen automaattiin, josta paketin noutaminen edellyttää postin sovelluksen asentamista puhelimeen!

Sovellus tulee olla KAIKKIEN postinsaajien ladattavissa, lataamisen ehtona EI SAA vaatia sitä, että puhelimessa pitäisi olla GOOGLE tai APPLE -tili!

Ainakin Android -sovellusten osalta helposti toteutettavissa, eli Google Play EI SAA olla ainoa tapa ladata sovellus.

Vaihtoehtoisena tapana esim:

https://apps.posti.fi/Posti_Sovellus_Setup.APK

Lisäksi:

Sovellus on suunniteltava siten, ettei paketin nouto edellytä mobiilidatayhteyttä.

Sovelluksella paketin nouto pitää onnistua, kunhan:

1) Asiakkaallan on esim. kotona Wi-Fi -yhteys (ja mahdollinen salasana syötetään Wi-Fi yhteyden ollessa käytössä).

ja

2) Puhelimessa on sallittu Bluetooth -yhteydet (todennäköisesti tarpeen, koska sovellus lähettää Bluetooth -yhteyllä pakettiautomaattiin lokeron avausvaltuutuksen.

sekä

3) Paikannus on sallittu ainakin sovelluksen käytön aikana.

Mutta siis niin, että noutoprosessin voi aloittaa kodin Wi-Fi -yhteydellä, mutta pakettiautomaatille saavuttaessa riittää paikannus + Bluetooth, mutta nettiyhteyttä tässä vaiheessa EI SAA vaatia!

Lisäksi:
Jos posti veloittaa lähettäjältä lisämaksun "Vastaanottajan valitseman automaatin käytöstä", tämä lisämaksu tulee palauttaa, jos lähetystä ei voi toimittaa vastaanottajan ensisijaisen valinnan mukaiseen automaattiin.

Posti siis voisi palvella paremmin, jos haluaisi.
Miksi näin ei tehdä, sitä en tiedä.
Mutta jos postilla olisi velvollisuus palauttaa lähettäjälle lisämaksu tapauksissa, jolloin pakettia ei voida toimittaa ensisijaiseen automaattiin, niin siinä olisi postille motiivi parantaa palveluaan. Jos ei ole edes lisämaksun palautusvelvollisuutta, niin sehän motivoi postia toimittamaan paketti aivan mihin automaattiin tahansa.
Ei ole oikeudenmukaista veloittaaa lisäpalvelusta, jos ko. lisäpalvelua ei pystytä toteuttamaan!

2

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kirjoituksessasi ei ole päätä eikä häntää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      222
      2952
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      10
      1665
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      5
      1347
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      103
      1216
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1171
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      75
      1107
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1032
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1025
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      937
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      922
    Aihe