Onko hyviä kokemuksia lainojen yhdistämisestä?

Menee taas hieman talous tiukalle ja koetin vaihtaa lainoja halvemmaksi.
Löysin aika monta pankkia jotka mainostaa lainojen yhdistämistä.
Ainakin sortter, anyfinn ja bluestep.

Bluestep vaati asuntoa vakuudeksi, ja sitä mulla ei ole.
Onko joku saanut yhdistelylainan ja korot pienemmäksi? Ja mistä?

6

93

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koitas lisätä tuloja. Nuo vaan lisää kurjuutta

    • joo, tulojakin pitää lisätä :)
      Mutta myös vähentää menoja....

      • Anonyymi

        juu, tuloja suuremmat menot ovat yleensä se ongelma joka tähän tilanteeseen johtaa. yleensä syy ei ole tuloissa vaan menoissa, joten se pitää korjata, muuten homma pissii jossain vaiheessa uudelleen.

        tuo lainojen yhdistely ei yleensä pienennä menoja vaan suurentaa, tosin jaksottaa ne pidemmälle ajalle. harva kuitenkaan yrittää maksaa samaa tahtia lainoja pois kuin mihin yksittäiset lainasopparit johtavat, vaan kuukausierää yritetään alentaa, jolloin tietty laina-aika pitenee ja kokonaiskulut eikun nousevat vaan.

        Toinen juttu tuntuu olevan se, että lainojen yhdistelylainat tuntuvat menevän läpi lähinnä vain kaikkein maksukykyisimmiltä. Muutkin saattavat saada tarjouksen mutta niin pienestä summasta, että kyseessä ei ole mikään yhdistelylaina, vaan oikeastaan yhdistelylainaa hakeva saa houkutuksen vielä yhteen pikkuvippiin.


    • Anonyymi

      Ideahan on hyvä jos yhdistettävät lainat on samata paikasta ja pankki suostuu yhdistelyyn, ja asiakas ymmärtää mitä yhdistely tarkoittaa. Mutta turha on mennä vinkumaan mitään sellaista joka on toisen pankin tai pikavippijutun antama. Jos jotain hyötyä yhdistämisestä, niin kuluthan laskee vähän.

    • Anonyymi

      korkoja saa pienemmäksi vain oikeasta pankista otetulla vakuudellisella lainalla. no voiko sellaista saada, riippuu vakuuksien olemassaolosta ja ilmeisesti sinulla niitä ei ollut. eli ei ole mahdollista.

    • Anonyymi
      UUSI

      Ihan pakko kysyä, että miksi talous menee TAAS tiukalle? Miksi et oppinut edellisestä kerrasta?

      Mitä niin tärkeää hankittavaa on ollut, että niitä on pitänyt hankkia lainoilla? Puhut monikossa, eli näitä on useita.

      Positiivista, että sentään yrität hoitaa asiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      153
      11488
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8122
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5974
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      166
      4957
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      17
      4724
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      37
      4381
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      101
      4265
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      90
      3565
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3280
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1781
    Aihe