Katselin noita suurituloisten veroprosentteja, siellä tuli selkeästi esiin, että keinoja taitaa olla verojen pienentämiseen monilla tavoilla.
Tuskinhan nämä ovat rikosta tehneet, mutta meidän hallituksen ja eduskunnan tekemien päätösten vuoksi luulen niitä olevan mahdollista.
Näyttäisi, että palkat saadaan suurelta osin pääomatuloina, ilmeisesti osinkoina ja niissä on vielä täysin verotonta osa.
Nimittäin pistää silmään kun monien miljoonien tulojen saajan veroprosentti on alle 35 prosenttia ja heillä näyttää olevan korkeat pääomatulot.
Kun monesti keskituloisen veroprosentti on 40 prosenttia ja ylikin eli tulot valtavan paljon pienemmät, mutta veroja maksavat enemmän tuloistaan.
Valtion taloushan meillä on kuralla ja velkaa otetaan jatkuvasti lisää, joten näkisin, että tämä verojen perintä olisi tasapuolisempaa ihmisiltä.
Toinen hankala asia on, että on valtavan suuria eroja eri paikkakuntien veroprosenteilla, senkin voisi tasoittaa koko maata kattavasti.
Näin saattaisi moni asia parantua, nuoret perheetkin uskaltaisivat perustaa perheitä ja täten jatkuvuutta kansalle.
Toki tärkeää olisi, että yhtiöt laitettaisiin hajottamaan tuotantonsa myös maan itäosiin ja pohjoiseen, sillä olisi suuri merkitys koko maan ja maan talouden kannalta.
Nykyisin etäyhdet pelaavat hyvin jo koko maassa.
Pitää saada se maan toisella laidalla oleva toiminta jakautumaan koko maahan.
Nyt pyöritetään samoja juttuja pääkallon paikalla ja etsitään rahaa lisää verojen kiristämiseen, mutta pienipalkkaisten ihmisten verojen kiristyksellä ajetaan osa väestä aina sosiaalihuollon luukulle ja saamaan etuuksia, jotta saisivat edes ruokaa ja katon pään päälle.
Tässä vaan pitäisi nähdä, että nämä etuudet maksetaan juuri julkisista varoista eli verotuloista, eli raha ei lisäänny vaan sen pyöritys. Mitään järkeä koko touhussa.
Ja lisäksi kansa voi huonosti.
Melko epätasapinoista sanoisin
Anonyymi-ap
1
168
Vastaukset
- Anonyymi
Mutta kun niitä veroja ei makseta prosenteilla vaan euroilla. Miljoonatulojen saaja voi maksaa vuodessa enemmän suoria veroja kuin palkansaaja elinaikanaan.
Veroja ei pidä kiristää vaan laskea. Tukia ja tuettuja palveluita pitää leikata. Jokaisen työkykyisen pitäisi elättää itsensä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2624606Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit432776Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?751749Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061604Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 581351
- 931245
- 471129
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121128