Melko epätasapinoista sanoisin

Anonyymi-ap

Katselin noita suurituloisten veroprosentteja, siellä tuli selkeästi esiin, että keinoja taitaa olla verojen pienentämiseen monilla tavoilla.

Tuskinhan nämä ovat rikosta tehneet, mutta meidän hallituksen ja eduskunnan tekemien päätösten vuoksi luulen niitä olevan mahdollista.
Näyttäisi, että palkat saadaan suurelta osin pääomatuloina, ilmeisesti osinkoina ja niissä on vielä täysin verotonta osa.
Nimittäin pistää silmään kun monien miljoonien tulojen saajan veroprosentti on alle 35 prosenttia ja heillä näyttää olevan korkeat pääomatulot.
Kun monesti keskituloisen veroprosentti on 40 prosenttia ja ylikin eli tulot valtavan paljon pienemmät, mutta veroja maksavat enemmän tuloistaan.

Valtion taloushan meillä on kuralla ja velkaa otetaan jatkuvasti lisää, joten näkisin, että tämä verojen perintä olisi tasapuolisempaa ihmisiltä.
Toinen hankala asia on, että on valtavan suuria eroja eri paikkakuntien veroprosenteilla, senkin voisi tasoittaa koko maata kattavasti.

Näin saattaisi moni asia parantua, nuoret perheetkin uskaltaisivat perustaa perheitä ja täten jatkuvuutta kansalle.

Toki tärkeää olisi, että yhtiöt laitettaisiin hajottamaan tuotantonsa myös maan itäosiin ja pohjoiseen, sillä olisi suuri merkitys koko maan ja maan talouden kannalta.
Nykyisin etäyhdet pelaavat hyvin jo koko maassa.

Pitää saada se maan toisella laidalla oleva toiminta jakautumaan koko maahan.

Nyt pyöritetään samoja juttuja pääkallon paikalla ja etsitään rahaa lisää verojen kiristämiseen, mutta pienipalkkaisten ihmisten verojen kiristyksellä ajetaan osa väestä aina sosiaalihuollon luukulle ja saamaan etuuksia, jotta saisivat edes ruokaa ja katon pään päälle.

Tässä vaan pitäisi nähdä, että nämä etuudet maksetaan juuri julkisista varoista eli verotuloista, eli raha ei lisäänny vaan sen pyöritys. Mitään järkeä koko touhussa.
Ja lisäksi kansa voi huonosti.

2

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mutta kun niitä veroja ei makseta prosenteilla vaan euroilla. Miljoonatulojen saaja voi maksaa vuodessa enemmän suoria veroja kuin palkansaaja elinaikanaan.

      Veroja ei pidä kiristää vaan laskea. Tukia ja tuettuja palveluita pitää leikata. Jokaisen työkykyisen pitäisi elättää itsensä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2513
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      98
      1030
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      63
      789
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      690
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      658
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe