Kuinka yleistä on saada keskenmeno?

Moikka!Olen kyllä lukenut keskenmenoista mutta miten se asian laita käytännössä on? Eli eikös ole jo jonkinlaisen etapin saavuttanut kun ei ihan heti ole tullut kesken. Itselläni hiukan kuitenkin pelottaa että tulee keskenmeno, viikkoja 7 3. Kyllä koko ajan yritän vaan toivoa että alkanut raskaus kuitenkin etenisi hyvin.
61139
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

tietoa..kyllä se hyvin yleistä on.Yks lääkäri sanoi kerran että kolmesta raskaudesta keskimäärin yksi menee kesken.Usein kuitenkin niin aikaisin ettei nainen edes tieda olleensa raskaana:kuukautiset päri päivää "myöhässä" ja sit tulee vuoto ja onkin keskenmeno vuotoa.Mutta yleistä on.Myös tuulimuna raskaudet yleisia:siis on raskausoireet, testi plussaa ja sikiöpussi kehittyy mutta sen sisässä ei alkiota.Selviää yleensä sen jälkeen kun sydänäänet pitäis alkaa kuulumaan eikä kuulukaan( ultralla vko 8 eteenpäin, neuvolassa myöhemmin)
joku pitää vko 12 jonkinlaisena rajana että sen jälkeen keskenmenot ainakin harvenevat.mutta yleisemmin kai kuitenkin lapsi kasvaa kehittyy ja syntyy, peukut pystyyn, onnea odotukseen!

Äänestä

kauhea pelko keskenmenosta koko ajan, olen nyt seitsemännellä viikolla.

Todetuista raskauksista n.10-15% menee kesken.
(eli kun plussa testi on tehty)
siis.. onhan meillä n.90% mahdollisuus onnistua :)

Niin.. ja näistä 15 % mitkä keskeytyy 70 % on tuulimunaraskauksia.

Kaikista raskauksista keskeytyy iso määrä, jotain 50 % tai ylikin (olen jostain lukenut) ja nämä tapahtuu siis niin että nainen ei ole tiennyt olevansa raskaana.

Odottavan aika on pitkä.... :)
Toivotaan että meillä molemmilla tyyppi pysyy kyydissä, ja kaikilla muillakin jotka hermoilee saman asian kanssa!

Äänestä

joista varhaisin tuli rv5,sitten rv7,seuraava rv 11, sitten rv16...tuon viimeisen jouduin synnyttämään ja oli kyllä aika karmaiseva kokemus:( mutta nyt miulla on kohta 3v poika ja rv 25;)

Äänestä

Minulla yksi keskenmeno takana toukokuussa, rv 7 jotain, ei ole tärpännyt uudelleen...

Äänestä

....

Äänestä
  • Tuo on vain arvio koskien kaikkia hedelmöityksiä.
    Niistä, jotka todella on diagnosoitu raskaudeksi (HCG), menee max 10 pros kesken.
    Jos siis on raskaana (HCG:tä veressä), on hyvin suuri tod.näk. synnyttää terve vauva.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Toivotaan parasta kirjoitti:

Moikka!Olen kyllä lukenut keskenmenoista mutta miten se asian laita käytännössä on? Eli eikös ole jo jonkinlaisen etapin saavuttanut kun ei ihan heti ole tullut kesken. Itselläni hiukan kuitenkin pelottaa että tulee keskenmeno, viikkoja 7 3. Kyllä koko ajan yritän vaan toivoa että alkanut raskaus kuitenkin etenisi hyvin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu