Kateushan on sitä että henkisesti epäkypsä ihminen ajattelee kuin varas, että toiselle kuuluvat aineelliset tai aineettomat asiat kuuluisikin mukamas kateelliselle jotenkin. Tietenkään eivät kuulu.
Kateellisen tulisi hävetä henkistä kypsymättömyyttään ja lapsellisuuttaan. Kateus rumentaa koko ihmisen ja tekee hänestä itsekkään.
Kateus on aina itsetunnon puutetta. Siksi sitä tulisi osata hävetä.
Kateuden häpeäminen
11
170
Vastaukset
- Anonyymi
On se hemmetin hyvä että on kaikkea näyttävää talosta ja pihasta alkaen autoihin ja muihin liikkumisvälineisiin mitä esitellä naapureille.
Ei ole pienen rahan puutetta.
Rahat pitää ansaita, kateus tulee luonnostaan vanha sanonta- Anonyymi
Ei karjalassa väki kadehti toisen autoja, taloja tai rahaa. He kadehtii kaikkea vain itseisarvoisesti siksi että on narsistinen häiriö. Narsistihan on kateellinen kaikille. Jos köyhä ja sairas on onnellinen, on karjalaiset useimmat kateellisia siitä toisen onnellisuudestakin.
- Anonyymi
Kyllä naapuri kateus no duunari 2000e netto palkka näytellä että rahaa on kun jää työttömäksi tulee mt-ongelmia.
- Anonyymi
Mistäpä ovat kateellisia?
- Anonyymi
Pohjois-karjalassa ollaan kateellisia työttömyydestä, työllisyydestä, osaamisesta, onnesta, käytännössä ihan mistä tahansa ja kenelle tahansa. Kun puuttuu itsetunto niin kateus on silloin kaikenkattava elämänsisältö. Jos joku on työssään tyytyväinen, on sekin kateuden syy. Ja jos muu ei auta niin keksivät ainakin juoruja toisistaan ihan vaan koska haluavat olla veemäisiä toisilleen.
- Anonyymi
Eiköhän noita kateellisia ole joka tuloluokassa ja ihmisryhmissä. Tunne tai reaktiohan tuo on siinä missä ilo tai surukin, mitä sitä täällä jeesustelemaan. Olen itsekin ollut jostain kateellinen.
- Anonyymi
Jokaisella on omanlaisensa elämä, jos toiselle on suotu maallista hyvää, niin olkoon onnellinen onnestaan, mutta kukaan ei saa täältä poistuessaan mukaansa mitään.
Parasta on kun ei vertaile, jos ja kun ei tiedetä mitä murhetta ja vaivaa sekin varakas kantaa sisällään. Yhtä hyvin sitä voi sairastua vakavasti sekin rikas naapuri, kuin köyhempi. Jospa sitä vain yritetään tehdä parhaamme niillä eväillä mitä meille on annettu. Joskus elämä koettelee, mutta Suomessa ei kukaan kuole ruuan puutteeseen, eikä nyt ole näköpiirissä sotia tai muita mullistuksia, kun vain yritetään pysyä hyvissä tai edes kohtuullisissa väleissä keskenämme. Yritetään myös kunnioittaa esivaltaa, joka on kulloinkin meille annettu, siis itse on äänestetty tämäkin eduskunnan väki ja sitä mukaa hallitus. Sitä saa mitä tilaa !- Anonyymi
Miten niin ei ole sotia tiedossa. Suursota alkaa aivan tuota pikaa ja Suomi on siinä osallisena. Jumalan vihanaika alkaa pian. Näistä on Raamatussa kerrottu ja mehän jo näemme miten suursotaa pedataan tulevaksi.
- Anonyymi
Aloittaja on sama kestovinkuja joka on vuosia piinannut tätä palstaa joutavilla valituksillaan.
Vähän aikaa oli rauhallisempaa, oliko hoidossa vaiko estossa, en tiedä mutta saisi mennä sinne takaisin.
Ei tuota tauotonta valitusta jaksa kukaan lukea.- Anonyymi
Harvemmin ihmiset jaksaa kuunnella sitä että nostetaan esille väärinkäytöksiä. Useimmat haluavat harjoittaa vääryyttä ja pahuutta kenenkään siihen puuttumatta. Mutta olisiko se lähimäisenrakkautta että ei edes varoittaisi väärintekijöitä siitä mitä iankaikkisuus-seurauksia pahanteosta on ilman parannuksen tekoa?
Jos kenenkään mieltä ei saisi pahoittaa, niin silloin emme voisi moittia edes niitä jotka potkii ihmisiä kaduilla tai murtautuu toisten autoihin tai tekee jotain muuta kamalaa. Pahoittaahan väärintekijä aina mielensä myös maallisesta tuomiosta mutta ei se ole mikään peruste jättää asiaa sikseen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Harvemmin ihmiset jaksaa kuunnella sitä että nostetaan esille väärinkäytöksiä. Useimmat haluavat harjoittaa vääryyttä ja pahuutta kenenkään siihen puuttumatta. Mutta olisiko se lähimäisenrakkautta että ei edes varoittaisi väärintekijöitä siitä mitä iankaikkisuus-seurauksia pahanteosta on ilman parannuksen tekoa?
Jos kenenkään mieltä ei saisi pahoittaa, niin silloin emme voisi moittia edes niitä jotka potkii ihmisiä kaduilla tai murtautuu toisten autoihin tai tekee jotain muuta kamalaa. Pahoittaahan väärintekijä aina mielensä myös maallisesta tuomiosta mutta ei se ole mikään peruste jättää asiaa sikseen.Kyllä se on laitoksesta karannut. Hakisivat äkkiä takaisin...
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896082KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3475500Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222747Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522629Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521031995Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071738- 1141601
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181573seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241484Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351443