"Kirjailija ja kuvataitelija Katariina Souri lähtee mukaan politiikkaan ja perustaa puolueen. Asia käy ilmi hänen julkisesta Facebook-päivityksestään.
Souri on yhdessä Maiju Palinin ja Metsälintu Pahkinin kanssa laittanut vireille patentti- ja rekisterihallitukseen Graniittipuolue ry:n hakemuksen.
Sourin mukaan asiaa ei ollut tarkoitus julkistaa vielä. Suunnitelmaan tuli muutos, koska Demokraatti-lehden toimittaja oli ottanut bongannut rekisteröinnin PRH:sta.
Puolueohjelma on vasta tekeillä. Puolueen poliittisista tavoitteista Souri puhuu, kun kannattajakorttien kerääminen on ajankohtaista, Souri selittää.
– Kun toivottavasti puoluerekisteriin pääsemme niin puolueen nimi tulee olemaan Graniittipuolue, kansalliskivemme mukaan.
– Keskeinen ajatuksemme on rakentaa yhteiskuntaa ja hyvinvointia kestävälle kivijalalle, ja luoda taloudellisen vakauden rinnalle sosiaalista vaurautta. Haluamme pureutua ongelmien perimmäisiin juurisyihin, emmekä jättää poliittista keskustelua ja päätöksentekoa pintatasolle ja tyytyä pelkkään oireiden hoitoon."
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011627856.html
Nyt kuulostaa isänmaalliselta.
Uusi puolue perusteilla, Graniittipuolue, olkaapa hyvät!
18
183
Vastaukset
- Anonyymi
hiekkakivipuolue todellisuudessa 🤣🤣🤣
- Anonyymi
Kuulostaa terveeltä weke wennamolaisuudelta
- Anonyymi
Nyt meille avautui mahdollisuus muuhunkin loikkaan, kuin vain sisarpuolue Kepuliin loikkaus.
- Anonyymi
Meille? Mitkä kaikki sinun sivupersoonista meinaa loikata Sourin puolueeseen?
- Anonyymi
ei ota vasemmalle kallellaan olevat taiteilijaytädit sinimustia diggailevia Soinisteja puolueeseensa siitä saat olla varma.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ei ota vasemmalle kallellaan olevat taiteilijaytädit sinimustia diggailevia Soinisteja puolueeseensa siitä saat olla varma.
Wanha-SMP ei ollut ainakaan oikealle kallellaan
- Anonyymi
Montako sataa avausta eri lehtijutuista s24 palstoille sinä antipersukopiokone olet tänään kirjoittanut? Edelleen vaivautumatta katsomaan yhtään minkä aiheisia lehtijuttuja millekkin palstalle kopioit ja massapostaat.
"Jokaisella palstalla tulee keskustella palstan aihealueeseen liittyvistä asioista" https://www.suomi24.fi/opastus/saannot- Anonyymi
Aivan, koskee myös kepun saittia, jolla kepua harvemmin mainitaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aivan, koskee myös kepun saittia, jolla kepua harvemmin mainitaan.
Persutrollin täyttäessä Keskusta-palstan kommunismi-horinoillaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aivan, koskee myös kepun saittia, jolla kepua harvemmin mainitaan.
Miksi te kepulit häiritsette sisarpuoluelaistenne persujen keskusteluita tällä palstalla ja olette monta kertaa olleet vihaisia kun me olemme teitä ohjastaneet puolueperheen jäseninä teidän parhaaksenne. Olisitte kiitollisia, koska molempien meidän äiti oli yhteinen Maalaisliitto.
- Anonyymi
En tiedä tuosta puolueesta mitään.Sen sijaan toivoisin uutta puoluetta joka olisi suomalaisten asialla.Kalkkunoita tepastelee jo eduskunnassa.Ukot on fiinimpiä kuin akat ja akat on kuin ukot.Löytyykö Suomesta fiksuja aikuisia.Vai tuotako pitää katsoa.Rupusakkia ja sketsihahmoja.Ahneita ja tolloja.Pukupellet alkaa jo rasittaa.Pressan kausi voisi olla 4v ja samoin kansanedustajat voisivat nauttia kaksi kautta.Suojatyöpaikkojen ajan pitäisi olla ohi!Kun pellet palaisi sirkukseen ja eduskuntaan saataisiin pätevää porukkaa niin arvostus palautuisi.Kansanedustajia voisi olla puolet vähemmän.Kokeet yleistiedosta ja kielitaidosta!Juopot,rasistit,rikoksesta tuomitut,hönöt ja höyrypäät pois.
- Anonyymi
Joo ja entiset playboy tytöt tilalle..
Katriina Suoro ent. Kata Käkriäinen. ❤️
Jos Graniittipuolue pysyy irti ideologisen mädätyksen ja dogmaattisten ismien tulehduttavasta vaikutuspiiristä, sekä toimii objektiivisesti ja yhteiskuntakeskeisesti, niin sellaisen puolueen toivotan lämpimästi tervetulleeksi.
Meidän nykyinen poliittinen ilmapiiri on turvoksissa kaikenlaista "reilumpaa" sukupuoli-pride-woke-viher-hyveposeeraus-olkiukko-pulushakki-kapinatärinää ja pyhää kulttuurisotaa, että tässä zombifikaatiossa Perussuomalaisten kaltainen isänmaallinen ja yhteiskuntakeskeinen puolue olisi todellakin hyvä lisä. Mutta kohta nähdään, mikä on puolueen sielu, kun pääsevät ääneen.- Anonyymi
Kommenttisi on pitkälti MAGA-propagandaa kopioivaa.
- Anonyymi
Olet kyllä ylivoimaisesti hauskin trolli täällä. Perussuomalaisetko taistelevat wokea vastaan? Tynkkynen ja Viggekin?
- Anonyymi
Ei ole perskokkareita voittanutta.
- Anonyymi
no niin persupakkomielteinen persuista pihalle potkittu rotuopin julistaja, nappi huuleen, nalle kainaloon, tuti suuhun ja tutimaan että jaksat aamulla nousta taas reippaana poikana itkemään persujen perään.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1102311Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from311882Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen271853Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276471836- 1001798
Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la571122- 1101026
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei20873- 53838
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘110827