Uusi puolue perusteilla, Graniittipuolue, olkaapa hyvät!

Anonyymi-ap

"Kirjailija ja kuvataitelija Katariina Souri lähtee mukaan politiikkaan ja perustaa puolueen. Asia käy ilmi hänen julkisesta Facebook-päivityksestään.

Souri on yhdessä Maiju Palinin ja Metsälintu Pahkinin kanssa laittanut vireille patentti- ja rekisterihallitukseen Graniittipuolue ry:n hakemuksen.

Sourin mukaan asiaa ei ollut tarkoitus julkistaa vielä. Suunnitelmaan tuli muutos, koska Demokraatti-lehden toimittaja oli ottanut bongannut rekisteröinnin PRH:sta.

Puolueohjelma on vasta tekeillä. Puolueen poliittisista tavoitteista Souri puhuu, kun kannattajakorttien kerääminen on ajankohtaista, Souri selittää.

– Kun toivottavasti puoluerekisteriin pääsemme niin puolueen nimi tulee olemaan Graniittipuolue, kansalliskivemme mukaan.

– Keskeinen ajatuksemme on rakentaa yhteiskuntaa ja hyvinvointia kestävälle kivijalalle, ja luoda taloudellisen vakauden rinnalle sosiaalista vaurautta. Haluamme pureutua ongelmien perimmäisiin juurisyihin, emmekä jättää poliittista keskustelua ja päätöksentekoa pintatasolle ja tyytyä pelkkään oireiden hoitoon."

https://www.is.fi/politiikka/art-2000011627856.html

Nyt kuulostaa isänmaalliselta.

18

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      hiekkakivipuolue todellisuudessa 🤣🤣🤣

    • Anonyymi

      Kuulostaa terveeltä weke wennamolaisuudelta

    • Anonyymi

      Nyt meille avautui mahdollisuus muuhunkin loikkaan, kuin vain sisarpuolue Kepuliin loikkaus.

      • Anonyymi

        Meille? Mitkä kaikki sinun sivupersoonista meinaa loikata Sourin puolueeseen?


      • Anonyymi

        ei ota vasemmalle kallellaan olevat taiteilijaytädit sinimustia diggailevia Soinisteja puolueeseensa siitä saat olla varma.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ei ota vasemmalle kallellaan olevat taiteilijaytädit sinimustia diggailevia Soinisteja puolueeseensa siitä saat olla varma.

        Wanha-SMP ei ollut ainakaan oikealle kallellaan


    • Anonyymi

      Montako sataa avausta eri lehtijutuista s24 palstoille sinä antipersukopiokone olet tänään kirjoittanut? Edelleen vaivautumatta katsomaan yhtään minkä aiheisia lehtijuttuja millekkin palstalle kopioit ja massapostaat.

      "Jokaisella palstalla tulee keskustella palstan aihealueeseen liittyvistä asioista" https://www.suomi24.fi/opastus/saannot

      • Anonyymi

        Aivan, koskee myös kepun saittia, jolla kepua harvemmin mainitaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aivan, koskee myös kepun saittia, jolla kepua harvemmin mainitaan.

        Persutrollin täyttäessä Keskusta-palstan kommunismi-horinoillaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aivan, koskee myös kepun saittia, jolla kepua harvemmin mainitaan.

        Miksi te kepulit häiritsette sisarpuoluelaistenne persujen keskusteluita tällä palstalla ja olette monta kertaa olleet vihaisia kun me olemme teitä ohjastaneet puolueperheen jäseninä teidän parhaaksenne. Olisitte kiitollisia, koska molempien meidän äiti oli yhteinen Maalaisliitto.


    • Anonyymi

      En tiedä tuosta puolueesta mitään.Sen sijaan toivoisin uutta puoluetta joka olisi suomalaisten asialla.Kalkkunoita tepastelee jo eduskunnassa.Ukot on fiinimpiä kuin akat ja akat on kuin ukot.Löytyykö Suomesta fiksuja aikuisia.Vai tuotako pitää katsoa.Rupusakkia ja sketsihahmoja.Ahneita ja tolloja.Pukupellet alkaa jo rasittaa.Pressan kausi voisi olla 4v ja samoin kansanedustajat voisivat nauttia kaksi kautta.Suojatyöpaikkojen ajan pitäisi olla ohi!Kun pellet palaisi sirkukseen ja eduskuntaan saataisiin pätevää porukkaa niin arvostus palautuisi.Kansanedustajia voisi olla puolet vähemmän.Kokeet yleistiedosta ja kielitaidosta!Juopot,rasistit,rikoksesta tuomitut,hönöt ja höyrypäät pois.

      • Anonyymi

        Joo ja entiset playboy tytöt tilalle..


    • Katriina Suoro ent. Kata Käkriäinen. ❤️

    • Jos Graniittipuolue pysyy irti ideologisen mädätyksen ja dogmaattisten ismien tulehduttavasta vaikutuspiiristä, sekä toimii objektiivisesti ja yhteiskuntakeskeisesti, niin sellaisen puolueen toivotan lämpimästi tervetulleeksi.

      Meidän nykyinen poliittinen ilmapiiri on turvoksissa kaikenlaista "reilumpaa" sukupuoli-pride-woke-viher-hyveposeeraus-olkiukko-pulushakki-kapinatärinää ja pyhää kulttuurisotaa, että tässä zombifikaatiossa Perussuomalaisten kaltainen isänmaallinen ja yhteiskuntakeskeinen puolue olisi todellakin hyvä lisä. Mutta kohta nähdään, mikä on puolueen sielu, kun pääsevät ääneen.

      • Anonyymi

        Kommenttisi on pitkälti MAGA-propagandaa kopioivaa.


      • Anonyymi

        Olet kyllä ylivoimaisesti hauskin trolli täällä. Perussuomalaisetko taistelevat wokea vastaan? Tynkkynen ja Viggekin?


    • Anonyymi

      Ei ole perskokkareita voittanutta.

      • Anonyymi

        no niin persupakkomielteinen persuista pihalle potkittu rotuopin julistaja, nappi huuleen, nalle kainaloon, tuti suuhun ja tutimaan että jaksat aamulla nousta taas reippaana poikana itkemään persujen perään.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      110
      2311
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      31
      1882
    3. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      27
      1853
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      47
      1836
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      100
      1798
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      57
      1122
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      110
      1026
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      873
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      53
      838
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      827
    Aihe