Totta vai tarua?

Anonyymi-ap

Onko eräs radio kiuruvesivastainen

4

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No ei oo mut mun pesukone tuntuu olevan

    • Anonyymi

      Ei ole kiuruvettä vastaan, mutta typeryyttä vastaan kyllä, mitä kiuruvetiset viheraivopestyt tollukat koittaa rummuttaa.

    • Anonyymi

      Mieti sitä. Ulkomaalaiset firmat tehneet vuokrasopimuksen Kiuruvedellä sijaitsevista maista. Otaksuttavasti suurimmat hyötyjen saajat ovat ensin tuulivoimafirma, joka roposia maksaa kiinteistöverotuloja. Toiset hyötyvät ovat isot firmat.
      Jotkut pienemmät maanomistajat saavat jonkun verran rahaa ( kaikki raha on jokaiselle tarpeen)
      Mutta mietitään jos tuleekin joku parempi innovaatio missä voisi paremmin hyödyntää näitä alueita ja se saattaisi olla silmiä miellyttävämpää, maanomistaja ei voi tehdä mitään. Hän on käytännössä myynyt sielunsa tuulivoimafirmalle.
      Entä sitten, kun tulee purku hetket. Otaksumassa on se, että perustukset myös pitää purkaa . Kuka tulee maksamaan ne ?
      Siihen on omat konstit ettei maanomistajan kontolle jää ne. Silloin on veronmaksajat rahoittamassa sitä osuutta.
      Tuulivoiman realistinen käyttöikä on noin 25 vuotta. Suomen sääolot ,yms tekevät sen.( Isoja ne firmojen johtajat puhuvat vaan sehän kuuluu heidän tehtäviin. ) eli se loppu tulee yllättävän nopeasti.
      Eikö ole hassua kuinka näissä maissa missä on tuulivoimaloita paljon, niin sähkön hinta on todella kallista.? Ruotsissa tuulivoimaloita on mennyt konkurssiin, Suomessa on jo ollut tuulivoimaloita myynnissä.
      Suomessa on lupa rakentaa useita tuhansia tuulivoimaloita. Miksi ei ole rakennettu ? Ei ole kannattavaa. Eli kaupungin taloutta ei kannata sen varaan laskea. Pyhäjärvi on tehnyt sen ja kas ns köyhän apua hakee joka vuosi.

      • Anonyymi

        Kuinka paljon maita on vuokrattu, missä ja montako kohdetta, paljonko pinta-ala yhteensä, kuinka pitkäksi aikaa, keitä ovat vuokraajat?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      162
      11510
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8132
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      6004
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      166
      4967
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      20
      4737
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      39
      4384
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      101
      4275
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      97
      3619
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3290
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1781
    Aihe