Totta vai tarua?

Anonyymi-ap

Onko eräs radio kiuruvesivastainen

5

389

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No ei oo mut mun pesukone tuntuu olevan

    • Anonyymi

      Ei ole kiuruvettä vastaan, mutta typeryyttä vastaan kyllä, mitä kiuruvetiset viheraivopestyt tollukat koittaa rummuttaa.

    • Anonyymi

      Mieti sitä. Ulkomaalaiset firmat tehneet vuokrasopimuksen Kiuruvedellä sijaitsevista maista. Otaksuttavasti suurimmat hyötyjen saajat ovat ensin tuulivoimafirma, joka roposia maksaa kiinteistöverotuloja. Toiset hyötyvät ovat isot firmat.
      Jotkut pienemmät maanomistajat saavat jonkun verran rahaa ( kaikki raha on jokaiselle tarpeen)
      Mutta mietitään jos tuleekin joku parempi innovaatio missä voisi paremmin hyödyntää näitä alueita ja se saattaisi olla silmiä miellyttävämpää, maanomistaja ei voi tehdä mitään. Hän on käytännössä myynyt sielunsa tuulivoimafirmalle.
      Entä sitten, kun tulee purku hetket. Otaksumassa on se, että perustukset myös pitää purkaa . Kuka tulee maksamaan ne ?
      Siihen on omat konstit ettei maanomistajan kontolle jää ne. Silloin on veronmaksajat rahoittamassa sitä osuutta.
      Tuulivoiman realistinen käyttöikä on noin 25 vuotta. Suomen sääolot ,yms tekevät sen.( Isoja ne firmojen johtajat puhuvat vaan sehän kuuluu heidän tehtäviin. ) eli se loppu tulee yllättävän nopeasti.
      Eikö ole hassua kuinka näissä maissa missä on tuulivoimaloita paljon, niin sähkön hinta on todella kallista.? Ruotsissa tuulivoimaloita on mennyt konkurssiin, Suomessa on jo ollut tuulivoimaloita myynnissä.
      Suomessa on lupa rakentaa useita tuhansia tuulivoimaloita. Miksi ei ole rakennettu ? Ei ole kannattavaa. Eli kaupungin taloutta ei kannata sen varaan laskea. Pyhäjärvi on tehnyt sen ja kas ns köyhän apua hakee joka vuosi.

      • Anonyymi

        Kuinka paljon maita on vuokrattu, missä ja montako kohdetta, paljonko pinta-ala yhteensä, kuinka pitkäksi aikaa, keitä ovat vuokraajat?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      251
      2888
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      5
      1620
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      2
      1315
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1174
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1151
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      70
      1039
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1025
    8. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1022
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      937
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      912
    Aihe