Onko eräs radio kiuruvesivastainen
Totta vai tarua?
Anonyymi-ap
4398
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
No ei oo mut mun pesukone tuntuu olevan
Ei ole kiuruvettä vastaan, mutta typeryyttä vastaan kyllä, mitä kiuruvetiset viheraivopestyt tollukat koittaa rummuttaa.
Mieti sitä. Ulkomaalaiset firmat tehneet vuokrasopimuksen Kiuruvedellä sijaitsevista maista. Otaksuttavasti suurimmat hyötyjen saajat ovat ensin tuulivoimafirma, joka roposia maksaa kiinteistöverotuloja. Toiset hyötyvät ovat isot firmat.
Jotkut pienemmät maanomistajat saavat jonkun verran rahaa ( kaikki raha on jokaiselle tarpeen)
Mutta mietitään jos tuleekin joku parempi innovaatio missä voisi paremmin hyödyntää näitä alueita ja se saattaisi olla silmiä miellyttävämpää, maanomistaja ei voi tehdä mitään. Hän on käytännössä myynyt sielunsa tuulivoimafirmalle.
Entä sitten, kun tulee purku hetket. Otaksumassa on se, että perustukset myös pitää purkaa . Kuka tulee maksamaan ne ?
Siihen on omat konstit ettei maanomistajan kontolle jää ne. Silloin on veronmaksajat rahoittamassa sitä osuutta.
Tuulivoiman realistinen käyttöikä on noin 25 vuotta. Suomen sääolot ,yms tekevät sen.( Isoja ne firmojen johtajat puhuvat vaan sehän kuuluu heidän tehtäviin. ) eli se loppu tulee yllättävän nopeasti.
Eikö ole hassua kuinka näissä maissa missä on tuulivoimaloita paljon, niin sähkön hinta on todella kallista.? Ruotsissa tuulivoimaloita on mennyt konkurssiin, Suomessa on jo ollut tuulivoimaloita myynnissä.
Suomessa on lupa rakentaa useita tuhansia tuulivoimaloita. Miksi ei ole rakennettu ? Ei ole kannattavaa. Eli kaupungin taloutta ei kannata sen varaan laskea. Pyhäjärvi on tehnyt sen ja kas ns köyhän apua hakee joka vuosi.
Kuinka paljon maita on vuokrattu, missä ja montako kohdetta, paljonko pinta-ala yhteensä, kuinka pitkäksi aikaa, keitä ovat vuokraajat?