Liikenneympyrässä ajaminen

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/autot/art-2000011626951.html
Kumma juttu kun ihmiset ei osaa ajaa liikenneympyrässä.
No onhan tuossa liikenneympyrässä vaikeuttavia tekijöitä mutta jälleen se ennakointi ja suuntamerkit astuvat isoon rooliin.
Jos ryhittyy ajoissa sille oikealle kaistalle niin mitään ongelmaa ei synny, ymmärrän jos haluaa vaihtaa kaistaa vähän ennen liittymää niin ongelmia tulee.
Kyseisessä liikenneympyrässä kaikki tulevat kolmion takaa myös ns. suoraan ajavat jotka eivät varsinaisesti mene liikenneympyrään, ajoissa kaistaa vaihtanut on jo valmiiksi ulosmenokaistalla ja näin olen etuajo-oikeutettu.
Jos taasen vaihtaa kaistaa vähän ennen on kaistanvaihtaja ja väistämisvelvollinen.
Tämä sama ongelma tulee ilmi ihan tavallisissakin 2 kaistaisssa liikenneympyröissä, kuvitellaan että saa ajaa keksikaistalta suoraan liittymästä ulos ja monesti ilman suuntavilkkua.

En tiedä, pitääkö kaikille ajokortin omaaville ja uusille kokelaille pitää vaikka virtualikoulutus liikenneympyrässä ajamisesta ja jos ei läpäise niin ei saa korttia pitää tai saa sitä ollenkaan.
Samassa yhteydessä pitäisi myös testata ihan normiliikenteessä ryhmitystä ja vilkunkäyttöä.
Voisi ajoittaa siihen kortin uusimisen yhteyteen.

1

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kuka sitä naista maalittaa

        Täällä oikeasti?
        Ikävä
        172
        1147
      2. Anteeksipyynnöstä

        Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
        Ikävä
        132
        867
      3. Oletko päässyt minusta

        Eteenpäin?
        Ikävä
        84
        793
      4. Ei kukaan ole katsonut

        Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
        Ikävä
        51
        738
      5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

        Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
        Ikävä
        37
        561
      6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

        Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
        Ikävä
        55
        549
      7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

        Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
        Maailman menoa
        296
        538
      8. Martinan tarve valehdella.

        Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
        Kotimaiset julkkisjuorut
        216
        500
      9. Pakkomielle

        Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
        Ikävä
        45
        492
      10. Rakastan sinua

        Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
        Ikävä
        49
        487
      Aihe