ihme kyllä en löytänyt mistään kyseistä keskustelua mikä vaikuttaa kyllä aika epäilyttävältä, taitaa raha vaihtaa omistajaa että kokemukset saa peiteltyä..
mutta tässä oma kokemukseni kyseisestä kirjanpito-ohjelmasta 4kk käytön jälkeen Lemonaid-ohjelmiston käytön jälkeen.
softahan myytiin minulle "kätevänä" sekä "helppona", pakko myöntää että ei kirjanpitosoftasta ainakaan yhtään hankalempaa voi varmaan enään tehdä.
helvetin epäselvät valikot eikä muutenkaan mitään logiikkaa valikoiden järjestyksessä.
itse kamppailin pelkästään ensimmäisen kuukauden sillä kun ohjelma ei suostunut maksaa järjestelmän läpi laskuja, kaikista tuli pankilta vaan ilmoitus että ei ole tilin tiedot oikein eikä kukaan(kirjanpitäjä tai procountor) osannut sano mitään, syyttivät pelkästään pankkia ja pankki heitä.. no se selvisi sitten heidän ohjelmistonsa typeryyden syyksi.
no seuraavaksi pelkka laskujen maksu on tälläkin hetkellä sellainen että jostain helvetin syystä jos yritän maksaa joitain laskuja niin kaikki maksunäppäimet on harmaana että ei voi jostain kumman syystä maksaa, mikä on ihan helvetin älytöntä.
mutta oman kokemukseni kautta pysykää helvetin kaukana jos haluatte "helppoa ja tomivaa", tämä ei todellakaan ole sitä..
pitää taas vaihtaa kirjanpito-ohjelmaa koska tämä on aivan jäerjettömän hankalaksi pelkästään suunniteltu eikä todellakaan ole käyttäjäystävällinen millään asteella. ihmettelin jo aluksi kun selittivät että aloituspakettiin kuuluu 4h koulutus.. jumaliste laskujen lähetys, maksu, tarjouksien teko, laskujen vastaanotto ja asiakkaiden lisääminen järjestelmään, ei hankalampaa voisi enään olla.
Procountor kokemuksia
4
572
Vastaukset
- Anonyymi
Pakko vielä lisätä että järjestelmästä pelkästään laskujen maksukin on omasta mielestä hankalampaa kuin pelkkä verkkopankista maksu, jokainen lasku pitää hyväksyä, maksaa sekä varmistaa procountorin kautta yksitellen ja useimmista pitää lisätä manuaalisesti lähettäjä omaan järjestelmään mitä se ei edes näytä hyväksyvän esimerkiksi wurthin osalta ja silti pitää aina manuaalisesti lisätä.. miten helvetissä tämä voi olla näin historiallinen ohjelmisto? Siitä ei voi suoraan maksaa edes palkkoja niin että sivukulut menee maksuun samalla ilman kirjanpitäjää...
- Anonyymi00002
Hermot menee procountorin kanssa. Joka lasku pitää hyväksyä avaimella joka on 6 numeroinen koodi. Ei aukee kuin joka 10 kerta. Koko illan muutamaa laskua yrittäny maksaa. Ei toimi ni ei toimi. Nyt menee vaihtoon!
- Anonyymi00004
Ne eivät ole enää suomalaisia; ne on ostettu israelilais-amerikkalaisen yrityksen omistukseen. Boikotoikaa niitä epäröimättä....ja tietysti ne ovat nostaneet hintoja huomattavasti
- Anonyymi00005
Moni talousohjelma on kirjampitäjien pohjalta tehtyjä, eli kirjanpitäjät takovat numeroita katsomatta ja ilmeisesti muistavat eri numerosarjoja normi-ihmistä paremmin.
Aikoineen käytin econet ohjelmia, mielestäni ihan ok käyettävyydltään.
No vaihtui omistaja ja alkoi tulla kaikenlaisia lisämaksuja yms. joten vaihdoin Fivaldiin.
No eihän sekään ole mikään helppo ohjelma ja sen kanssa oppi jotekin tulemaan toimeen mutta käytettävyydessä paistoi pahasti läpi tuo kirjanpitäjien suunnittelema ohjelma.
Nyt ajoin yritystoimintaa alas ja toimin harratuspohjalta ja vaihdoin Maestroon.
No ei Maestrokaan ole mikää huippuluokkaa käytettävyydessä mutta alan pikkuhiljaa oppimaan sen kommervenkit.
Maestrossa on hyvää se että makut ovat tapahtumapohjaisia ja pieniimmillään kuukaudessa alle 10e, siis laskutus, ostoreskontra, maksatus ja kirjanpitäjä tekee kirjanpidon samalla ohjelmalla.
Eli yhteenvetona, ei ole tullut vielä yli 30v aikana vastaan käyttäjäystävällistä taloushallinnon ohjelmaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll1475651Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava2063877Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi523250Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut582149Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?
Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik421318Loimaan k-citymarketilla puukotus
Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun411236Martinan ex-rakas ulkoilutti Espanjassa koiraa.
No on hyvä asia, että heillä on kuitenkin hyvät välit, vaikka eroneet jo viimme syksynä.3271206Kunnanjohtaja haista sinä
Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei331196- 831076
Shokkitulos: venäläisten ja iranilaisten älykkyys keskimäärin korkeampi kuin suomalaisten
Kiina: 106.48 pistettä Iran: 104.80 pistettä Venäjä: 103.68 pistettä Suomi: 99.97 pistettä Ukraina: 95.66 pistettä257907