...kirjoittaa Auli Viitala kirjoituksensa otsikossa:
https://yle.fi/a/74-20193628
"593,55 euroa kuussa. Sillä pitää minimissään pärjätä, jos asuu yksin. Ruoka, puhelin, vaatteet, hygienia ja siivous, bussiliput ja harrastukset kuuluvat toimeentulotuen perusosalla hankittaviksi; reseptilääkkeistä ei tarvitse maksaa. Toimeentulotuen saajalla ei voi käytännössä olla säästöjä, ja jopa lahjat, veronpalautukset ja veikkausvoitot vähennetään tuesta.
Tässä hallitus näkee mahdollisuuden vielä säästää. Se, mitä hallitusohjelmassa vielä kutsuttiin toimeentulotuen ”kokonaisuudistukseksi”, paljastuu nyt hallituksen lakiesityksessä mielestäni silkaksi leikkaamiseksi."
Onko tämä leikkaaminen oikein? Valtion talousvajeiden korjaamiseksi on muitakin tapoja. Nythän esimerkiksi veronkevennyksistä hyötyivät eniten runsastuloiset yli 100 tuhatta ansaitsevat.
Vastaus on että ei ole oikein leikata vajaa 600e/kk toimeentulotuista.
Vastaus ei ole, että mene töihin tienaamaan tai kuole nälkään.
"Todellisuus on karumpi. Ihmisten, jotka eivät edes toimeentulotuella ollessaan hae työtä, arjen hallinta ei syystä tai toisesta ole mallillaan. Esitysluonnoksesta lausunnon antaneet sosiaalialan järjestöt ovatkin huomauttaneet, että moni näistä ihmisistä kuuluisi luultavasti esimerkiksi sairauspäivärahalle tai työkyvyttömyyseläkkeelle."
Kysymys on myös, että haluammeko me olla hyvinvointiyhteiskunta jossa heikommista pidetään huolta?
Mikäli ei pidetä niin se on erittäin huono asia.
Tässä se kiteytyy hyvin:
" Esimerkiksi Ihmisoikeusliitto on pitänyt esillä sitä, että riittävä toimeentulo on ihmisoikeus eikä hengissä pysymistä tarvitse ”ansaita”, se kuuluu perusoikeuksiin"
Hallitus tietää hyvin, että Suomi on saanut Euroopan sosiaalisten oikeuksien komitealta huomautuksen liian alhaisesta perusturvasta.
"Vastikään valmistui myös selvitys, jonka mukaan muut sosiaaliturvaan tehdyt kiristykset koskevat samaa ihmisjoukkoa, mikä ei tietysti ole yllätys, sillä hallitus on leikannut sekä työttömyys- että asumistuesta."
"Ja toive siitä, että leikkauksella olisi työllisyyttä edistävä vaikutus, on epärealistinen. Jos jokin lisääntyy toimeentulotukea kiristämällä, niin enintään harmaa talous ja muu rikollisuus. Kukaan ei Suomessa kieltäydy työstä sen takia, että alle 600 eurolla on niin lokoisaa olla kotona. Jos siis edes on niin onnekas, että on saanut pidettyä kotinsa asumistuen kiristyksistä huolimatta!"
Ikävä asia, että nämä ihmiset joita nämä leikkaukset eniten koskettavat ovat niitä ihmisiä jotka äänestävät vähiten. Siksi pitää rumpua lyödä siitä kuinka kurjaan jamaan nykyhallitus on ajamassa vähätuloisten asemaa, että saisimme suuren kansanliikkeen aikaan nykyhallituksen kansaamme kurjistavia toimia vastaan.
Hallituksen suunnitelma säästää toimeentulotuesta on epärealistinen ja julma...
15
120
Vastaukset
- Anonyymi
Orpon hallitus toteuttaa sosiaalipolitiikkaansa Jussi Halla-ahon ihmisarvonäkemyksen pohjalta.
"Ainoa mitattava ja siten kiistatta olemassaoleva ihmisarvo on yksilön instrumentaalinen arvo. Yksilöt voidaan perustellusti asettaa arvohierarkiaan sen mukaan, miten paljon heidän kykyjensä tai osaamisensa poistaminen yhteisön käytöstä heikentäisi yhteisöä."
"Kunnes joku kertoo minulle, että miten niin kaikki ovat samanarvoisia, olen edellä sanotusta seuraten sitä mieltä, että erilaisuus on eriarvoisuutta ja että kaikki ovat eriarvoisia. Sen sijaan, toisin kuin egalitaristit kuvittelevat, eriarvoisuudesta ei seuraa vähempiarvoisten kaasuttaminen, ellei kaasuttamiselle ole muuta pätevää syytä."
https://www.halla-aho.com/scripta/ihmisarvosta.html- Anonyymi
Huhhuh ja tuommoinen natsi siis on meillä eduskunnan puhemiehenä.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Huhhuh ja tuommoinen natsi siis on meillä eduskunnan puhemiehenä.
Saanen huomauttaa että nämä natsittelut talletetaan. Voipi postiluukku kolahtaa
Lakimies.
- Anonyymi
Eikä sanaakaan palstan aiheesta taaskaan.
- Anonyymi
Arska, tämä ei liity palstan aiheeseen.
- Anonyymi
Säästäminen on teko sinänsä. Ankkureita saa marinetason kaupoista.
- AnonyymiUUSI
Jotenkin kokoomuksesta tuli ps:n mukanaolosta johtuen humaanista politiikasta välittämätön kovien keinojen "köyhät kyykkyyn"- puolue. Hallituksen sisällä ei ole pidäkettä koska sekä kristillliset että ruotsalaiset ovat kuin pikkulapsia isojen poikien leikeissä. Ps sitä vastoin on kokoomustakin kovakätisempi duunareitten ja köyhien eduista ja perusturvasta leikkaaja. Näette mitä se tarkoittaa seuraavissa vaaleissa.
- AnonyymiUUSI
Avaaja valehtelee. Toimeentulotuen perusosaan lasketaan myös kohtuulliset asumiskustannukset ellei saa asumistukea eli käytännössä kaikki saavat noin tonnin kuussa käteen.
- AnonyymiUUSI
Tätäkään ei ketjun avaaja tiedä.
- AnonyymiUUSI
Toimittajat jaksavat valehdella siitä että KELA pakottaa muuttamaan.
Ei pakota ja maksat se muutaman kympin itse vuokraa.
Toivoisin punaiselta YLE:ltä hieman tarkkuutta.
Punalasiselle avaajalle meni taas täydestä. - AnonyymiUUSI
Siis velkaa pitäisi ottaa lisää entisten päälle.
- AnonyymiUUSI
Poistakaa avaus koska se ei sisällä palstan aiheeseen kuuluvaa asiaa.
- AnonyymiUUSI
Mutta mites tää liittyy suomen keskustaan.
- AnonyymiUUSI
Poistakaa avaus koska se ei liity palstan aiheeseen ja on pelkkää copypastea.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä20911944- 298228
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.596353Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1775277- 585000
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai514523Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1194451- 1193946
- 833452
- 551995