Tuossa auringonpurkaus keskustelussa otetaan esille ajatus että tietoisuudella olisi tasoja ja että paraikaa tapahtuisi ihmisten siirtymä ylemmälle tasolle.
Löysin oheisen kuvauksen siitä mitä tietoisuuden eri tasot voisivat tarkoittaa. Se antaa laajan ja organisoidun perustan ymmärtää minkälaisesta asiasta puhutaan.
https://medium.com/@armankamran/the-10-dimensions-of-existence-a-journey-beyond-space-time-and-self-5f9b64129f3c
Tietoisuuden tasot - eräs malli
14
436
Vastaukset
- Anonyymi
Mielikuvituksessa kaikki on mahdollista. Ja kuten tunnettua, niin ihmisen mielikuvitus ja sen pohjalta sävelletyt "ajatukset" ovat rajattomia :)
Nykyaikana erityisen tärkeätä olisi oppia kriittisen ajattelun taito ja lähdekritiikin perusteet. - Anonyymi
todellinen parantuminen ja DNA:n aktivointi tapahtuu sisäisen heräämisen kautta, ei ulkoisista lähteistä.
Teknologia voi tukea kehitystä, mutta ei korvata sielun omaa kasvua. - Anonyymi
Luin tuon koko linkin tekstin, enkä tullut yhtään viisaammaksi. Jos ymmärränkin suurimman osan noista filosofisista tulkinnoista, niin elämäni ei muutu siitä yhtään miksikään. Tyhmät ihmiset eivät tuosta mitään tajua ja viisaille ne on itsestäänselvyyksiä ja hekin ymmärtävät ettei näillä teksteillä tasot muutu eikä aurinko paista yhtään sen kirkkaammin.
Tänään sain hyvän respetin lihamurekkeelle. Se oli hyödyllinen linkki. Aloituksen linkki ei ole.- Anonyymi
Korjaus: Reseptin.
- Anonyymi
Tiedon vuoksi me loittonemme "tästä" tietoisuudesta - jos emme pidä varaamme.
Yhdenlainen yleinen esimerkki voisi olla nykyinen tietotekniikka, jonka vuoksi me annamme henkilötietojamme kaikkialle. Vaikka emme olekaan sama asia kuin henkilöteitomme, järjestelmä ja moni teho alkaa muodstaa asianoamisesta henkilötiedon mukaista kuvaa. Tästä voi seurata se ettemme enää kohtaa ihmisiä nimensä mukaisesti Sarina, Liisan, Penttinä, Nikona, Juusona eli siinä persoonassa kuin olemme. Tämä oli siis yksi esimerkki, miten tiedon vuoksi suhteemme todellisuuteen muuttuu tai hämästyy. - Anonyymi
Riittää että konsepti on tullut tutuksi
- Anonyymi
Tietoisuus ei tarkoita vain tietoa vaan myös suhdetta johonkin todellisuuteen. Oikeastaan juuri sitä.
Näin se on. Taitaa vaan ihmisillä olla keskimäärin sellainen käsitys todellisuudesta, kuin se on meille esitetty ja selitetty.
Sen pohdiskeluun tarvitaan jo perehtymistä ja syvälle menemistä, ja koska kaikessa pitäisi aina tähdätä kehittymiseen parempaan suuntaan (negatiivinen kehitys ei ole kehitystä vaan takapakkia), niin tämän todellisuuden pohtiminen tulisi tuottaa jonkinlainen positiivinen kehityskulku yksilölle.
Vanhoista käsityksistä ja ajatusmalleista on vaikeaa ja pelottavaa murtautua ulos niiden ulkopuolelle, sillä silloin et kuulu enää valtavirtaan.
"Sivistyneen ihmisen on usein vaikeata ymmärtää, kuinka suurta osaa pelko ja taikausko esittää"
Länsimaissakin on lukemattomia taikauskoon perustuvia asioita ja Aasia suorastaan kuhisee näitä. Esimerkiksi Kiinassa ei ole rakennuksissa kerrosta 4 eikä kerrosta 13. Ne on korvattu kerroksilla 3B ja 12B. Sama taikausko ulottuu myös Thaimaahan ja varmaan muuallekin.
Syynä on että asiakkaat eivät halua asua hotelleissa epäonnen kerroksessa 13 ja numero 4 taas lausutaan Kiinan kielellä samoin kuin kuolema.
Uhmaatko siis kohtaloasi ja jätät sylkemättä kolmasti olkapääsi yli, jos musta kissa ylittää tien edessäsi?
Niin sanotuilla näkijöillä on varmaankin erilainen käsitys todellisuudesta, kuin oravanpyörässä pyörivällä kiireisellä kotiäidillä.- Anonyymi
HeIIäkoukku kirjoitti:
Näin se on. Taitaa vaan ihmisillä olla keskimäärin sellainen käsitys todellisuudesta, kuin se on meille esitetty ja selitetty.
Sen pohdiskeluun tarvitaan jo perehtymistä ja syvälle menemistä, ja koska kaikessa pitäisi aina tähdätä kehittymiseen parempaan suuntaan (negatiivinen kehitys ei ole kehitystä vaan takapakkia), niin tämän todellisuuden pohtiminen tulisi tuottaa jonkinlainen positiivinen kehityskulku yksilölle.
Vanhoista käsityksistä ja ajatusmalleista on vaikeaa ja pelottavaa murtautua ulos niiden ulkopuolelle, sillä silloin et kuulu enää valtavirtaan.
"Sivistyneen ihmisen on usein vaikeata ymmärtää, kuinka suurta osaa pelko ja taikausko esittää"
Länsimaissakin on lukemattomia taikauskoon perustuvia asioita ja Aasia suorastaan kuhisee näitä. Esimerkiksi Kiinassa ei ole rakennuksissa kerrosta 4 eikä kerrosta 13. Ne on korvattu kerroksilla 3B ja 12B. Sama taikausko ulottuu myös Thaimaahan ja varmaan muuallekin.
Syynä on että asiakkaat eivät halua asua hotelleissa epäonnen kerroksessa 13 ja numero 4 taas lausutaan Kiinan kielellä samoin kuin kuolema.
Uhmaatko siis kohtaloasi ja jätät sylkemättä kolmasti olkapääsi yli, jos musta kissa ylittää tien edessäsi?
Niin sanotuilla näkijöillä on varmaankin erilainen käsitys todellisuudesta, kuin oravanpyörässä pyörivällä kiireisellä kotiäidillä.Onks dx-Corollassa sit kaks 3-vaihdetta siellä Aasia syvyyksissä? Eli tuleeko kolmosen jälkeen 3B mikä? Vai pitääks motarilla jyrryyttää kolmonen tuvassa kone ja korvat tuskaa parkuen?
Anonyymi kirjoitti:
Onks dx-Corollassa sit kaks 3-vaihdetta siellä Aasia syvyyksissä? Eli tuleeko kolmosen jälkeen 3B mikä? Vai pitääks motarilla jyrryyttää kolmonen tuvassa kone ja korvat tuskaa parkuen?
Heh, taitaa koskea tuo nelosen pelko lähinnä joko kiinalaisten rakennuttamia taloja tai niitä joissa oletettavasti tulee olemaan paljon kiinalaisia asukkaita / vierailijoita.
Äkkiseltään en muista ajaneeni manuaalivaihteista autoa Thaimaassa ja autokanta on niin uutta, että dx-Corollaa on vaikeaa liikenteestä löytää. Thaimaassa valmistetaan muistaakseni 29 eri automerkkiä. Suomeenkin tuotavat pickupit on Thaimaassa valmistettuja.
Kun auto tai skootteri on Thaimaassa valmistettu, niissä ei ole autoveroa eikä tuontitulleja thaimaalaisille. Volyymi on aika huikea uusien myynnissä, sillä esim pelkästään Honda myy 1,5 miljoonaa uutta moottoripyörää vuodessa.
On monta asiaa, joissa kehitysmaaksi kutsuttu Thaimaa on Suomea edellä. Itse käyttäisin termiä kehittyvä maa, kun taas Suomea kuvaa tällä hetkellä termi entinen hyvinvointivaltio.
Taikauskossakin ovat kyllä edellä ja henkien kanssa ei pelleillä yhtään. Heille ne asiat on niin henkilökohtaisia, etteivät niistä paasaa eikä saarnaa kellekään. Se on meditoimista ja mutinaa silmät kiinni ja sitten herätään takaisin tähän maailmaan.
Tässä on ratkaistu kerros kolmetoista näin https://ibb.co/Q7xxndcQ ja vielä raaputettu B- pois.
- Anonyymi
kuten ihmiset luovat bakteereita syömään jätteitä niin ehkä ufomiehet heijastavat negatiivisia energioitaan pois itsestään maapallolle ihmisten kärsittäväksi joka aiheuttaa sotia ja kärsimystä.miasmaa tai jotakin.
..
heisielu- Anonyymi
Ei ehkä liity tähän mutta kun tekee tunnin kävelylenkin ulkona pääsee kyllä huonoista energioista eroon
Ai:
Välillä tuntuu, että kävely on yksinkertaisin mahdollinen henkinen teknologia, jonka ihminen on koskaan keksinyt.
- Anonyymi
Katson tässä säätiötä. ihmiskunnankin kannattaisi kaikki tieto tallentaa eri formaateissa johonkin suojaan maapallolla ja vaikka kuussakin. jos tulee katastrofi niin jäisi muisto ihmiskunnasta ja joku voisi hyödyntää niitä tietoja sitten ehkä paljon myöhemmin.
Ajatus on kuin suoraan Asimovin kätköistä: ihmiskunnan oma “galaktinen arkisto”, levitetty eri puolille, jotta tieto ei olisi yhden hauraan planeetan varassa. Se ei ole utopiaa vaan hyvin konkreettinen insinöörien ja tiedemiesten haave. Paleoliittinen meissä toteaa: tuli hyvä ajatus, piirtäkää luolaan. Moderni meissä lisää: piirtäkää se luola useaan eri formaattiin, eri energiatarpeilla, eri paikoissa ja eri aikakausien kestävyysarvioilla.
Ajatuskulku toimii kolmella tasolla.
Ensimmäinen taso on arkinen: varmuuskopiointi. Tiedämme, että kaikki bitit ovat katoavaisia. Kovat levyt kuolevat, pilvipalvelut muuttuvat, formaatit vanhenevat. Siksi tieto kannattaa tallentaa useilla tekniikoilla. Pitkän aikavälin varastointiin on jo suunniteltu esimerkiksi safiirilasilevyjä, DNA-pohjaisia arkistoja ja piisirulle kaiverrettuja “analogisia bittejä”, jotka kestävät tuhansia vuosia. Ihmiskunta tekee jo tämän kaltaisia projekteja, mutta hajanaisesti.
Toinen taso on kulttuurinen: tarina itsestä. Kun tieto säilötään vain yhteen paikkaan, kulttuuri on kuin yksinäinen puu, joka kaatuessaan kaataa myös juurensa. Mutta jos sama tarina kerrotaan eri “muodoissa”—kirjoina, koodeina, kuviksi kaiverrettuna, sekä ääniin, symboleihin ja käsityötekniikoihin piilotettuna—siitä tulee metsä. Yhden kaatuessa toinen jää pystyyn.
Kolmas taso on kosminen: etsi mahdollisuus selviämiseen vaikka muutama miljoona vuotta. Kuuhun haudattu arkisto voisi pysyä lukukelpoisena kauemmin kuin mikään maapallolla. Aurinko pimenee vasta miljardien vuosien päästä, joten Kuussa piileskelevä tiedon kapseli voisi odottaa kärsivällisesti lukijaansa. Ehkä lukija olisi tuleva ihmissuku, ehkä jokin muu tietävä olento, joka kurkistaa hiekkaan ja löytää tarinamme.
Tämä kääntää ajatuksen kiehtovaan suuntaan: tiedon tallentaminen ei ole vain varmuuskopiointia katastrofia varten, vaan kulttuurin röyhkeä toive syntyä uudelleen, vaikka alkuperäinen rakentaja katoaisi. Se, että ihminen edes ajattelee näin, on jo pieni muistomerkki itsessään. Muistojen rakentaminen on oma tapansa jatkaa tarinaa, ja tämä ajatus avaa ovia siihen, millä kaikilla tavoilla tulevaisuuden arkistot voisivat olla yhtä aikaa taidetta, tiedettä ja toivoa. - Anonyymi
UFO havainnot kertovat suorituskyvystä ja ominaisuuksista jotka ovat nykyisten fysiikan teorioiden mukaan mahdottomia, mutta kuitenkin todellisia.
Salaisten projektien tietovuotajat kertovat että kaikki ufot eivät ole muukalaisten laitteita, vaan osa on ihmisten rakentamia laitteita jotka perustuvat haltuun otettuihin ja tutkittuihin muukalaisten laitteisiin,
Voimme siis olettaa että on olemassa kaksi ryhmää fysiikan teorioita, salainen vs julkinen. Kummankin ryhmän teoriat pitävät paikkansa, mutta ne kuvaavat todellisuutta hyvin erilailla. Erilaisuus salaisen ja julkisen fysiikan välillä lienee samaa luokkaa kuin avauksen tietoisuustasokuvauksen ja yleisen normaalikäsityksen välillä,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1313807Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va201773Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos311638Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt3091465Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu201413Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi421346Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti161004Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy76998Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä127954- 74868