Ahne voi olla myös köyhä. Halutaan rahaa ikäänkuin se voisi ihmisen pelastaa. Ja ollaan saitoja. Pian talousjärjestelmä kokee systeemikriisin ja rahalla ei saa mitään.
Kannattaisi turvata oikeamielisyyteen, rehellisyyteen , hyvyyteen ja uskoon. Niillä on todellista arvoa kun kaikki muu romahtaa.
Ahneus ja saituus. Kumpainenkin huono juttu
7
122
Vastaukset
- Anonyymi
Ruotsissa on oikeus työntekoon mutta Suomessa ajatellaan että on työvelvollisuus.
Niillä on niin suuri ero. Ruotsin verotus systeemi pitäisi kopioida suoraan Suomalaisille jotta tämä kansa uskaltaisi yrittää enemmän.
Tasaverotus, perintövero pois sekä sukupolvenvaihdos 0% .
Tasapäistäminen kouluissa sekä progressiivinen verotus tappaa halun tehdä työtä.
Urts ja Ugh - Anonyymi
Uskoon? Mitä hyötyä on uskoa johonkin olemattomaan? Minun uskoni on omissa käsissäni, mikään muu ei minua auta.
- Anonyymi
Kaikki on lahjaa Jumalalta. Jumala on todellinen. Et kaiketi usko itsekkään että kaikki on ilman suunnittelua syntynyt. Yhdessä ihmisen solussa on 2 metriä dataa suoraksi vedettynä. Ihmisen omatuntoko olisi syntynyt sattumalta tai aurinko?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikki on lahjaa Jumalalta. Jumala on todellinen. Et kaiketi usko itsekkään että kaikki on ilman suunnittelua syntynyt. Yhdessä ihmisen solussa on 2 metriä dataa suoraksi vedettynä. Ihmisen omatuntoko olisi syntynyt sattumalta tai aurinko?
Universumi (tai universumit) on syntynyt sattumalta. Sattumalta syntyi myös elämä ja sattumaa on ollut sen kehittyminen. Sitä sanotaan myös evoluutioksi.
Tosin jossakin vaiheessa sattumaa alettiin kammeta sivuun ja tuo kampeaminen vain kiihtyy kaikenaikaa. Kuka aloitti sen sattumaan eli evoluutioon puuttumisen, milloin ja missä universumin kolkassa, sitä emme tiedä.
En minä tiedä onko kaikkivaltias Jumala olemassa, ja jos on, niin en tiedä minkälainen hän lopulta on.
Ihmisen pahuutta perustellaan Saatanan tekemisillä. Jos kyseinen henkiolento voi puuhastella omiaan, niin tästähän voi päätellä, että kaikkivaltiaasta Jumalasta tai muusta vastaavasta tuskin on kyse.
Fysiikka tuntee voiman ja vastavoiman. Olisiko siis kyse jostakin tällaisesta, tiedä häntä.
Muutamissa Raamatun kohdissa on Jumalasta ja enkeleistä kerrottaessa esitetty niin selkeitä viittauksia avaruusolentoihin, että enpä pitäisi suurenakaan ihmeenä sitä, että nuo jumalat ja enkelit olisivatkin vieraita jostakin kaukaisesta, ihmistä kehittyneemmästä sivilisaatiosta.
Jos tämä osoitetaan jonakin päivänä todeksi, niin mihin muotoon uskontofanaatikko silloin suunsa pistää? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikki on lahjaa Jumalalta. Jumala on todellinen. Et kaiketi usko itsekkään että kaikki on ilman suunnittelua syntynyt. Yhdessä ihmisen solussa on 2 metriä dataa suoraksi vedettynä. Ihmisen omatuntoko olisi syntynyt sattumalta tai aurinko?
Älä viitsi satuilla aikuisille ihmisille noin lapsellisia joulupukki-tason uskomuksia.
Jotkut ihmiset ovat niin tyhmiä että pitävät aurinkoa ja sen ansiosta syntynyttä luontoa jumalana, vaikka ainoastaan niiden ansiosta ihminenkin on maapallolla.
Ei siinä luonnon kiertokulkua, fysiikkaa ja kemiaa kummallisempaa jumaluutta ole eikä tarvita.
- Anonyymi00007UUSI
Etsitkö vaaleita, tummaihoisia vai punapäitä? Täältä löytyy 😏 https://Lorrie.hoty.lat/Lorrie#/?/?/g4152ewqu
- Anonyymi00008UUSI
Ahne voi olla myös rikas.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1785042- 141681
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621605Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1231484Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91373Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit491090Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961074Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249297952- 190915
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7760