"Viestit täällä eivät ole sinulle.
Jos joskus tuntuu siltä että ovat, olet erehtynyt.
Vaikka viestissä olisi nimi, syntymävuosi, kaupunki, auto, kirja, lempikumiankka tai mitä vain tunnistetietoja täsmälleen oikein, niin eivöt ne ole oikein.
Eikä se siltikään ole juuri sinulle, se on vain sattumaa tai kirjoittajan erehdystä, ihan samanlaisia mutta parempia ihmisiä on maailma täynnä.
...ja jos jokin viesti jossain olisikin ollut joskus sinulle, ei se tarkoittanut sitä mitä luulit, tajusit taas väärin, miten voi luetun ymmärtäminen olla noin vaikeaa?
Eikä se ollut siltä keneltä toivoisit, ei tietenkään, se on siltä joltakulta, jota yrität vältellä.
Ja joka tapauksessa se oli kahean kauan sitten."
Jos joskus tuntuu siltä että ovat, olet erehtynyt.
Vaikka viestissä olisi nimi, syntymävuosi, kaupunki, auto, kirja, lempikumiankka tai mitä vain tunnistetietoja täsmälleen oikein, niin eivöt ne ole oikein.
Eikä se siltikään ole juuri sinulle, se on vain sattumaa tai kirjoittajan erehdystä, ihan samanlaisia mutta parempia ihmisiä on maailma täynnä.
...ja jos jokin viesti jossain olisikin ollut joskus sinulle, ei se tarkoittanut sitä mitä luulit, tajusit taas väärin, miten voi luetun ymmärtäminen olla noin vaikeaa?
Eikä se ollut siltä keneltä toivoisit, ei tietenkään, se on siltä joltakulta, jota yrität vältellä.
Ja joka tapauksessa se oli kahean kauan sitten."
Vastaukset 22
Vanhimmat
Susta saattaa tuntua ihan uskomattomalta, mutta vaikka jotkut tai monet vastaavatkin, niin he eivät luule aloituksen olevan juuri heille!
Itse vastaan joko puuta heinää, joskus teollaan ja joskus niin, että joku ymmärtää ehkä sen olevan hänelle tarkoitetun.
Meitä on siis ihan täyspöisiäkin tai vähintäänkin palstan tavoille oppineita joukossa.
Juuri noin se on!
Tämäkään ei ollut minulle, se oli vain jonkun toisen ajatus, aivopieru, hieno muistutus. Itseasiassa, en edes tiedä miksi olen tällä palstalla tai ketä ikävöin. Kun sillähän on jo joku. Tai itseasiassa on ollut koko ajan joku. Ja se joku on tyyppi, jolla oli osuutta sössiä mun avioliitto. Ai mikä avioliitto, onko mulla ollut semmoinenkin. No oli ja meni, silloin joskus.
Ai mutta mitä hittoa nyt höpisenkään ja muistelen menneitä. Hmmm tuli vain mieleen, mutta luultavasti karma is bitch tai tulee olemaan....
Kuulostaa ikävältä😔
Maailma on täynnä näitä Antonioita.
Vaikka niillä olisi sama nimi kuin omalla lapsellasi oli, niillä ei ole väliä, koska ne ovat narsistien tavoille oppineita lapsia.
Joku tuntuu nyt mustasukkaiselta, tänään lenkkeiltiin
Itsekin olen alkanut vastaamaan ihan yleisesti, kohdentamatta kenellekkään tai ehkä kuitenkin sinne menneisyyteen. Kuitenkin tulee niitä väliin huutelijoita "ei ollu sulle" juu, no ei ollu sullekkaan huutelija. Niiiih.
Samoin. En liiemmin kirjoittele tänne ajtuksella, että viestit olisivat minulle, enkä suuntaa kimmentteja kenellekään tietylle. Kunhan osallistun yleisellä tasolla keskusteluun ja toisinaan peilaan ja opuntaroin menneisyyden tapahtumia ja toisinaan jutusteln ihan vain teoreettisesti.
Välillä palstakirjoittelut vaikuttavat aloittavan varsinaisen p-myrskyn irl. Ei ehlä kannattais suhtautua niin vakavasti ja kaikki on aina kuitenkin tilanne- ja persoonakohtaista. Se mikä yhdessä on ehdoton ei, on jossakussa toisessa okei, koska kokonaisuus ratkaisee,
Rakas Turjake mieheni oikein innostui SYRJIMÄÄN minua rakasta vaimoaan 🥰😘💞❤️❤️🔥💓💋💋
Tuntuu olevan taas vähän 🥖 kovana oikeassa lahkeessa 😋
Ensinnäkin lähtökohtaisesti väärä ajatus tulla tänne sillä mielellä että toinenkin täällä kaipaa. Eikö idea ole purkaa niitä omia tunteita. Eikä etsiä sitä kaivattua täällä.
Niin varmaan, mutta kyllä moni täältä silti etsii kaivattuaan ja toivoo että täällä hän saattaa käydä, ei mahdottomuus ollenkaan.
Ei toki mahdottomuus mutta ihme se silloin on.
Haha ei todellakaan kaikki kaipaa, vaikka kuinka olisivat ikäväpalstalla. Tämä tullaan pian näyttämään todeksi melkoisen laajassa mitassa.
Että moro moro kaikille kisuille 👋
Olisin kyllä tosi iloinen, jos hän lukisi juttujani ja ottaisi yhteyttä, mutta ei hän oikeesti ole täällä. Jos haluaisi puhua, niin vastaisi muinaisiin viesteihini irl. - tää
Niin onhan täällä teitä sekojakin. Mut pääasia et jokainen itse tietää mitä täällä tekee.
En varmaan edes elä kauaa. On sellainen olo että en ole terve vaan jollain tapaa sairas. Parempi olla kaipailematta.
Ota yhteyttä siihen kumiankkaan, ni voit alkaa sen oikeusavustajaks. Sitä se nimittäin tulee tarvii. ;)
Puhutaanko nyt siitä kumiankasta, "the kumiankka"? - tiedän mitä vinguit viime kesänä 👀
Mä en tiedä mitään kumiankoista enkä niiden sielunelämästä tai oikeustoimikelpoisuudesta.
Niinhän se on. Kyllähän tämän tiedostaa.
🐬🐬💛🤎