Mediassa on julkaistu tämänvuotinen kuntien elinvoimatutkimus.
Tutkimuksessa käytettiin 21 indikaattoria, joiden avulla saatiin sijoitus kuntarankingissa. Suomessa on kuntia 292 kpl.
Indikaattoreita olivat mm. tuottavuuden ja talouden tekijät, työllisyys, työvoima, ansiotaso, yritykset ja kuntatalous.
Kiteen sijoitus elinvoimassa jatkoi laskuaan.
Sijoitus oli 236 / 292.
Kiteen elinvoima vajonnut jyrkästi kuluvan vuoden aikana
12
439
Vastaukset
- Anonyymi
* Rääkkylä 285 / 292 (vuonna 2024: 288 / 293).
* Tohmajärvi 286 / 292 (vuonna 2024 276 / 293).- Anonyymi
Muun muassa matkailuelinkeinon myötä pohjoiset kunnat - esim. Kittilä, Inari ja Sodankylä - ovat pärjänneet elinvoimansa vahvistamisessa hyvin.
Linkki tutkimukseen: https://www.wsp.com/fi-fi/nakemyksia/alueiden-tutkimus-2025
- Anonyymi
Mihin kuntaan valtioneuvosto Kiteen pian liittää.
- Anonyymi00012
Joensuun kaupunki on oikea vastuutaho.
- Anonyymi
No eihän tuo ole edes huono tulos ottaen huomioon alle 10 tuhannen asukkaan lukumäärän. Mitä nyt muutama kannattamaton firma mennyt nurin mutta uusiakin on tullut tilalle.
- Anonyymi
Onko jossain tietoo vuosittain lopettaneiden ja uusien yritysten määrästä?Tai työpaikoista, kadonneista ja uusista? Ei niistä joskus, ehkä, tulevista.
Ketin aikaan oli tilastoo. Tietääkö vain kunnanhallitus, jos sekään? Paluumuuttoo miettii moni etelänevakko, seudun palvelutasokin vaikuttaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko jossain tietoo vuosittain lopettaneiden ja uusien yritysten määrästä?Tai työpaikoista, kadonneista ja uusista? Ei niistä joskus, ehkä, tulevista.
Ketin aikaan oli tilastoo. Tietääkö vain kunnanhallitus, jos sekään? Paluumuuttoo miettii moni etelänevakko, seudun palvelutasokin vaikuttaa.Ne muuttaa sitten eläköidyttyään rasittamaan ennestään tukossa olevaa sotesektoria, paluumuuttajista ei ole muuta kuin haittaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko jossain tietoo vuosittain lopettaneiden ja uusien yritysten määrästä?Tai työpaikoista, kadonneista ja uusista? Ei niistä joskus, ehkä, tulevista.
Ketin aikaan oli tilastoo. Tietääkö vain kunnanhallitus, jos sekään? Paluumuuttoo miettii moni etelänevakko, seudun palvelutasokin vaikuttaa.Puhoksessa on uutisen mukaan 20 yritystä. Kuinka paljon niissä on työpaikkoja, juuri nyt?
Etelän evakoilla voi olla hyvät eläkkeet, ehkä kämppäkin myyty siellä. Maksukykyy on monella, mut kunnatko ei heitä halluu? Sote-ruuhkat menee valtion piikkiin, joka kylässä.
- Anonyymi
Eikös nämä kolme kuntaa olleet kehitysyhtiö KETIn elinkeinopolitiikan alue? Jokaisen teolliset työpaikat ja elinvoima supistuivat pohjiin kahdessakymmenessä vuodessa. Se teollinen perusta, mikä luotiin 1970-luvulla, tuhottiin 2010-luvulla. KETI oli suurin elinvoimakatastrofi kautta aikain Pohjois-Karjalan historiassa.
- Anonyymi
Varmaan tuosta johtuu, että ankarasta työttömyydestä on tullut vallitseva tila.
Ely-keskuksen viimeisimmän eli lokakuun työllisyyskatsauksen mukaan Kiteen työttömyysprosentti oli 15,3 %. Tuo on paljon. Työttömiä työnhakijoita oli 563. Avoimia työpaikkoja oli 10.
- Anonyymi
Ei voi odottaa että olis kovasti elinvoimaa jos alle kolmannes asukkaista on työssä käyviä. Siihen nähden tilanne lienee ihan kohtuullinen.
- Anonyymi
Ei ehkä tuo kuntiin rahhoo datahuumakaan
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/a/c2e7950f-e311-44e0-b88b-42d082bf1fac?ref=iltalehti:92f0&utm_source=iltalehti.fi&utm_medium=almainternal&utm_campaign=kiintea_kauppalehti_ohjausboksi&utm_content=ohjausboksi&_gl=1*119py9s*_ga*MTQwMjQzOTguMTUyMTM2OTk4MA..*_ga_3L539PMN3X*czE3NjM3Mzc2NTkkbzk4MiRnMSR0MTc2MzczNzg4NCRqMiRsMCRoMA..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos4446446Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http1523781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?992485Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit251959Moraaliköyhä S-ryhmä
S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko1211325Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741263- 671104
- 631075
Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te76990- 44983