https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011637414.html
Monta kertaa on käynyt mielessä että hyppään rattiin ja hurautan kohti auringonnousua kun näen auton joka jätetty tyhjäkäynnille ja kuski esim kaupassa.
Vanhemmista autoista voi ottaa virta-avaimen ja pudottaa sadevesi kaivoon.
Monta kertaa on käynyt mielessä että hyppään rattiin ja hurautan kohti auringonnousua kun näen auton joka jätetty tyhjäkäynnille ja kuski esim kaupassa.
Vanhemmista autoista voi ottaa virta-avaimen ja pudottaa sadevesi kaivoon.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Minullapa on Rutinoffissa kahet avvaimet, ee lähe nappia painelemalla
käyntiin.
Rutinoffin ovet aukeaa 5 sekunnissa oikeilla työkaluilla.
Onko sulla oikeat työkalut aina matkassa maitokauppareissulla?
+
Ovista tulikin mieleen:
Trabant quality control
https://www.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A
Pöljäke, eikö sulla oo muuta miettimistä. Criminal mind. Mitä hyötyisi jonkun auton avaimien hävittämisestä. Ootko ihan kahjo. Eikö mielesi tee varastaa vaikka kaupasta laittaa povariin tavaraa.
Ei tee mieli varastaa mutta koska on lainvastaista jättää auto tyhjäkäynnille niin ihan hyvin voi auton sammuttaa ja avaimet pudottaa kaivoon.
Silloin ei harrasta autoakaan.
Kannattaa laittaa tiiliskivi polkimelle niin silloin auto ei käy tyhjäkäyntiä vaan osakaasulla ja viranomaiset ei voi sakottaa, koska tätä tyhjäkäynti asetusta ei ole rikottu.
Noinkohan tuo toimisi. Epäilen.
Ei vässykästä ole muuhun kuin kirjoittelemaan fantasioitaan.
Niinhän sinä luulet. Joku muukin voi ottaa auton kun ajella niin pitkälle kun polttoainetta riittää.
Tänäkin tuulettomana pakkaspäivänä kaikkien maaseudun köyhien pörssisähkö ukkien ja mummojen pitää välttää lämmittämästä autoaan vähäisellä vihreällä sähköllä lähtiessään apteekki ja kauppareissulle.
Auto puoleksi tunniksi kotipihalla käyntiin ja sitten matkaan lämpimällä autolla.
Eikö nyt ole aika käyttää metsämannien keräämiä risuja sähköntuotantoon kun tuulimyllyt eivät pyöri?
Miehillä on nelivedot, ponsset ja risukourat mutta ei kykyä ja lieneekö haluakaan lähteä metsään vehkeitään rassaamaan.
Kesällä on kyllä viikon pari pelloilla vanhan navetan kokoisia traktoreita, mutta missä ne komistukset ja niiden kuljettajat 11,5 kuukautta makaavat?
"Auton varsinaisessa määräaikaiskatsastuksen päästömittauksessa ei mitata erikseen polttonesteellä toimivan lisälämmittimen (kuten Webasto, Eberspächer, Binar) päästöjä."
Eikö myös autoihin kiinteästi asennettujen polttoaineella toimivien lisämmittimien päästöt pidä mitata määräaikaiskatsastuksessa?
Rikkailla on eeperit ja veeperit autoissaan mutta köyhällä vain sähköllä lämpiävä lätkä Skodan öljypohjassa joka lämmittää vain sähköpörssi pelurin pankkitiliä.
Skoota neljä pyörää ja loota.
Citikkaa moititaan mutta eipä noita citikoita korjaamojen pihalla näy.
Itselläni ollut Citroen C5 jo kuusi vuotta. Niin huoleton auto kun vain voi olla enkä ole edes viimeisiä huoltoja teetättänyt. Normaalit öljynvaihdot.
Näin olen kuullut. Itse mietin sitä talviaikaa, onko toiminut hyvin? Kannattaa huollot tehdä ajallaan, niin luotettavuus säilyy 👍🏻
Ei mitään ongelmaa talvellakaan.
Lämpimiälin taitavat olla. Ei ollenkaan huono vaihtoehto, kun seuraavan kerran auton vaihto ajankohtainen.
Netissä citikka C5 tyyppivikoja, mm. kuluneet jarrut🤣
Nuo jarrut on sitten jokaisen auton tyyppivikoja🤣🤣
Minullapa on Mersu…..heh heh. Maan ja taivaan ikäinen rotisko. Penkinlämmitin Motonetista.
Ei vanha auto kerkiä lämmetä kun kymmenen kilometriä ajelen kaupalle ja apteekkiin,
Voiko sähköauton jättää tyhjäkäynnille?