Koronamenot muuttuivat pysyviksi – Marinin hallitus nosti menot uudelle tasolle.
Valtiontalouden tarkastusviraston raportti osoittaa, että koronakriisin varjolla tehdyt menolisäykset eivät jääneet väliaikaisiksi. Yli puolet lisämenoista ei liittynyt pandemiaan, mikä nosti valtion menotason pysyvästi ja kiihdytti velkaantumista.
Tässäkö se tulee? Ilman päivänpolitiikan värikynää laadittu lopullinen vastaus Suomen nopean velkaantumisen syistä:
valtion menotason"Jos Marinin hallitus olisi ollut maltillisempi menolisäyksissä, tilanne olisi nyt parempi."
Valtiontalouden tarkastusviraston VTV:n keskiviikkona julkaisema raportti.
Marin lisäsi valtion menotason pysyvästi, kiihdytti velkaantumista
16
115
Vastaukset
- Anonyymi
VM:n ,siis purran virkamies kumosi tänään jutun, mutta sitähän persut eivät usko.
- Anonyymi
Mika Niemelä on Marinin tuonti -demari.
- AnonyymiUUSI
Eikö tämä heppu laskenut erilailla Saahan sitä silloin eri lopputuloksen
Ei tullut. Purran oma budjettipäällikkö kertoo, että raportti vääristelee totuutta. Mika Niemelän mukan 3 miljardia menee Marin hallituksen piikkiin, kun puhutaan näistä ns. omista kustannuksista. Eilisessa a-studiossa myös Roope Uusitalo ja Matti Vanhanen pitivät raporttia liioiteltuna. Vanhanen sanoi myös, että hallitus on keskittynyt ruikuttamiseen ja lisännyt vain velkaa, vaikka sillä olisi täysi valtuus päättää kaikesta toisin, omalla tavallaan. Vain puolutusmenojen kasvua Vanhanen piti annettuna, mikä johtuu mm. Ukrainan sodasta ja Nato-velvoitteiden kasvusta.
- Anonyymi
Mika Niemelä on Marinin tuonti -demari, turha noin poliittiseen kannanottoon ottaa MMP kantaa. Muutkin demarit sanoo samoin. Työskentelee budjettipäällikkönä valtiovarainministeriössä. Hän aloitti tehtävässään vuonna 2022. Ennen budjettipäällikön tointa hän on työskennellyt muun muassa työ- ja elinkeinoministeriössä
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Mika Niemelä on Marinin tuonti -demari, turha noin poliittiseen kannanottoon ottaa MMP kantaa. Muutkin demarit sanoo samoin. Työskentelee budjettipäällikkönä valtiovarainministeriössä. Hän aloitti tehtävässään vuonna 2022. Ennen budjettipäällikön tointa hän on työskennellyt muun muassa työ- ja elinkeinoministeriössä
Miksi persu valehtelee AINA???
- Anonyymi
Demokratiakrapula on varmasti kauhun paikka. Mitäs läksitte.
- Anonyymi
No nykyhallitus voi Perua tehdyt päätökset.
Miksi ei tee mitään? - AnonyymiUUSI
Valtakunnanoikeus tulee.
- AnonyymiUUSI
Syytä olisi .Tämä hallitus on ylittänyt valtuutensa monta kertaa ja toiminut rikkoen perutuslakia.
- AnonyymiUUSI
Orpo ja Purra tilanneet ” vaaliraportin”. Heh, heh. Ja tollot taas uskoo!
- AnonyymiUUSI
Persut ainakin tykkää uskoa valheita. Koko Persuus perustuu valheille.
- AnonyymiUUSI
Höpöti Höpöti höpöti. Purraa avustava nobody antoi saksikäsiPurraa miellyttävänlausunnon edellisen hallituksen rahankäytöstä.
Lausunto ammuttiin oitis alas mutta tietenkin aloittaja perstrolli naisvihaa uhkuvana täällä trollailee
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011638626.html - AnonyymiUUSI
Sanna on edelleen epästabiili hahmo.
Ja historian epäpätevin pääministeri.
Kassapimu.- AnonyymiUUSI
Ja aivan vit... tyhmä.
- AnonyymiUUSI
Mäkkärin kassako pätevöittää sitten? Riikkuli ei kestänyt sitäkään pitkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El746314MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny415388Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.604255NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun734122Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja663880Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.691167- 571000
- 304999
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?32850Toivotko, että
Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?62811