Hallituspuolueet ovat aloittanee loanheiton, koska niitten kannatus laskee.
Raporttia Marinin hallituksen menolisäyksistä on tulkittu tarkoitushakuisesti
VTV:n tarkastelu päättyy vuoteen 2024, mikä on Niemelän mielestä liian aikaisin. Siitä ei voi vielä päätellä, jääkö joku Marinin hallituskaudella tehty menolisäys ”pysyväksi”. Ministeriön oma tarkastelu ulottuu vuoteen 2026.
Vielä suurempi syy on se, että VTV laskee mukaan kaiken menojen kasvun – myös sellaisen, josta Marinin hallitus ei erikseen päättänyt.
”Siellä on ilmeisesti mukana suuria indeksitarkistuksia ja muuta tällaista automaattista menojen nousua. Minusta muutoin ansiokkaassa raportissa on tältä osin oiottu mutkia.”
---->>>> Esimerkiksi Petteri Orpon (kok) hallitus on tehnyt huomattavasti enemmän menoleikkauksia kuin menolisäyksiä. Silti valtion budjettitalouden menot ovat tänä vuonna noin 90 miljardia euroa, kun ne hallituskauden alussa olivat noin 81 miljardia. VTV:n tarkastelutavalla myös Orpon hallituksen voisi siis sanoa lisänneen menoja eikä leikanneen niitä.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011638626.html
Raportti joutuin naurettavaan valoon
10
119
Vastaukset
- Anonyymi
Natsipaska hallitus joka änkee ihmisten asuntoihin joutaa itse suohon survotuksi. Pelkkää paskasakkia kaikki neljä puoluetta äänestäjineen.
- Anonyymi
Perskokkarehallitus on syvältä. Nyt se alentui hädissään trumppilaiseen
mustamaalaukseen, koska sen kannatus laskee koko ajan,
Kokoomuksen ja PS:n eniten.
- Anonyymi
Kuka Niemelä Minäkin tunnen monta Niemelää ?
- Anonyymi
Demari Sannan valinta 2022. Puheesta taattua demariutta "eihän me vaan muut"
- Anonyymi
VTV on kamreervirasto joka tarkastelee asioita vain yhdestä näkökulmasta.
- Anonyymi
"mutku se oli marriini ihan oikeeasti joka päläpälä...." aloittaa persu : )
- Anonyymi
Edellinen hallitus teki sitä ja tätä. Keskittykää tämä hallitus omiin tekemiisiin ,työllisyyslama , ostovoimalama, kasvulama, velkaa pirusti vaan lisää. Te itse olette hallitus vastuussa ja sentään rikkaiden pullat on hyvin uunissa. Tämä hallitus on velka rahoittanut rikkaita miljardi kaupalla . Seuraavaksi 50 miljoonan leikkaukset saavat vanhukset tuntea kun ei ole hoitajia enään heitä auttamassa, suuntana on tämä. Mikä häpeä ja syy hallituksen , ei kuntien tai kaupunkien.
- Anonyymi
Rikkaiden ja työnantajan asioitahan nämä ovat tuolla ajamassa .Ovat unohtaneet että heidät on valittu vaalimaan kansan oloja .Nämä ajavat niitä alas edistääkseen elinkeinoelämää . Menttaliteetti työmiehen asialla olevillakin on kovin muuttunut, kun palkansaajan asemaa heikennetään järjestelmällisesti..
- Anonyymi
Marinin hallitus oli kansan puolella.
- Anonyymi
Totta!
Nykyisen OrpoPurran isänmaa on joko Cayman saaret tai Wall street.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2206891Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p3194801"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1483643Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1173454Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m693418Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492886Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2702739Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.842460- 252376
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk1011951