Keskustalaisten luonnonpelko ja suoranainen viha, tai tietämättömyys lisää pelkoa maaseudulla.

Anonyymi-ap

Jostakin ihmeen syystä tuo pelko ja viha luontoa kohtaan näyttää periytyvän maaseudulla ja syrjäseuduilla, kyseessä on puhtaasti tietämättömyys ja vanhat uskomukset. Wikipedista.. Espanjassa on n 2000 sutta ja eivät ole ollenkaan ongelma, meillä pari sataa on valtava ongelma, ainakin jos asiaa kysyy maaseudun tietämättömiltä. Wikipediasta lainattua:

Maaliskuussa 2021 Suomessa oli 279–321 sutta, mikä on suurin luku 120 vuoteen.[28] Vuonna 2023 susireviirejä oli 54, ja lisäksi kahdeksan laumaa Suomen ja Venäjän välisen rajan molemmin puolin.[29] Vuonna 2018 Suomen susikannan painopiste oli siirtynyt itäisestä Suomesta läntiseen Suomeen, jossa Suomen susista on noin 70 prosenttia.[30] Suomessa kanta ei kuitenkaan juuri kasva, vaikka poikastuotto on hyvä.[31] Syynä on joidenkin tutkijoiden mielestä sitkeä susiviha, joka ilmenee muun muassa salakaatoina, sudella pelotteluna ja susitutkijoiden uhkailuna.

17

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole pitkä aika, kun laittomasti tappoivat huuhkajia, kotkia, joutsenia jne jne jne.. Onneksi nykyään rangaistukset on riittävän kovia nähden noiden rikosten törkeyteen.

    • Anonyymi

      Perhon Ekin käsi ei vapissut susipelosta.

      • Anonyymi

        Perhon Eki oli armoton keskustalainen, Eki ei susi katsellut, vaan laski savut omille korvilleen.


    • Anonyymi

      Maaseudulla uskotaan edelleen lujasti näihinkin hörhöisiin ajatuksiin, siihen mahtuu hyvin hillitön susi-ja luontopelko:

      Vanhoillislestadiolaiset pitäytyvät siinä, että vain heidän keskuudessaan on Kristuksen seurakunnan armohoito, koska he katsovat ettei missään muussa liikkeessä opeteta Raamatun mukaisesti. Esikoisuudessa käsitetään, että myös muiden raamatullisten herätysliikkeiden kautta voidaan pelastua. Tätä näkemystä ei tosin painoteta liikkeen julistuksessa. Vanhoillislestadiolaisia ryhmiä sekä esikoisuutta yhdistävät konservatiiviset arvot ja yksinkertaisen elämäntavan korostaminen: kristityn tulee välttää niin sanottua maailmallisuutta. Vanhoillis- ja esikoislestadiolaiset vastustivat kiivaasti uuden heräyksen käsitystä lain kolmannesta käytöstä ja puolustivat julkisesti saarnattavaa evankeliumia

      • Anonyymi

        Moni lähellä keskustaa oleva uskoo maapallon olevan littu! Niinkin hörhöjä on oikeasti olemassa.


    • Anonyymi

      Moni keskustalainen huntteri vihaa myös omaa lajiaan ja ampuu niitä "vahinkolaukauksilla"...

      • Anonyymi

        Silti kepuja on edelleen liikaa!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Silti kepuja on edelleen liikaa!

        Kieltämättä, mutta määrä on laskenut tasaisesti, eli kehitys on Ruotsin mallin mukainen.


    • Anonyymi

      Vesistö on toinen keskustalaisten vihan kohde. Mistä ihmeen peloista se oikein kumpuaa??

    • Anonyymi

      Olen itse maatalosta lähtöisin ja ymmärrän asian.

      Ossi

    • Anonyymi

      Missään muussa poliittisessa liikkeessä kuin Keskustassa ei todennäköisesti arvosteta ja kunnioiteta luontoa niin vahvasti kuin Keskustassa, realistiselta pohjalta. Se on realismiin perustuvaa luonnon kunnioittamista ja arvostamista. Metsästä suomalaiset pitävät yleisesti, joten sellaista luonnon arvostamista löytyy muistakin puolueista.

      (Ja ei, en tahdo tähän taputuksia tai kehuja ainakaan Kapikapi-Ossilta!)

    • Anonyymi

      Varsinkin vesistö ja suot on kepulaisten erityisen vihan kohteena.

    • Anonyymi

      Saavat luultavasti niin paljon trauma syrjäseudulla lapsuudessaan, varsinkin lestakepu alueilla hyvinkin vakavia traumoja, siellä isien pahat teot kostetaan aina uudelle sukupolvelle ja kierre on valmis.

      • Anonyymi

        Moni asiantuntija epäilee juuri tuota keskustan luontovihan alkuperäksi.


    • Anonyymi

      Jostakin ihmeen syystä kaikki Suomen suurimmat vesistöjen saastutukset on keskustan käsialaa, Talvivaara, soiden tuhoaminen ja maatalous. Yhteinen nimittäjä on vielä se, että kaikkiin noihin hankkeisiin on kulutettu valtavasti veronmaksajien rahoja ja takaisin ei ole tullut mitään.

    • Anonyymi

      Keskustalaisten elämä on niin tylsää, että pitää keksiä mielikuvitus susia ja kapeja. Perhon Ekillä läksi mielikuvitus keulimaan.

    • Anonyymi

      Keput pelkää pimeää ja yksinäisyyttä syrjäseudulla, ja naapuria, varsinkin jos sillä on metsästysase.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      139
      2793
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      270
      2433
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      26
      1466
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1162
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      105
      1120
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1033
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      992
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      58
      886
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      297
      867
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      62
      864
    Aihe