Kokoomukselle on tärkeintä, on työväestön, työttömien, sairaiden, opiskelijoiden, vammaisten, eläkel

Anonyymi-ap

Kokoomukselle on tärkeintä, on työväestön, työttömien, sairaiden, opiskelijoiden, vammaisten, eläkeläisten, ja muiden elämän hankaloittaminen. No jostain pitää saada rahat hyvätuloisten verohelpoituksiin ! !!!
Ja jotta Orpo porukoineen saa pitää hallituksensa, täytyy antaa myönnytyksiä ....persut myöntyy Palestiinan tunnustamiseen. Eli Suomi tulee kärsimään työvoimapulasta, jonka maahanmuutto voisi korvata, mitä persut ei salli !Orpo puhui taas täyttä paskaa kansanedustajien edessä
"Pääministeri Petteri Orpon (kok.) lausunnot Suomen talouden tilanteesta ja näkymistä särähtävät yhä pahemmin korviin, toteaa keskustan varapuheenjohtaja Markus Lohi.

Orpo sanoi torstaina eduskunnan kyselytunnilla, että nyt nähdään työllisyyskehityksen ”lähteneen kääntymään” parempaan suuntaan.

Valtiovarainvaliokunnan puheenjohtaja Lohi kuitenkin huomauttaa, että viimeisimpien virallisten tietojen mukaan heinäkuun lopussa oli yhteensä noin 340 000 työtöntä työnhakijaa, mikä on selvästi enemmän kuin vuotta aiemmin.

– Hallituskauden alkuun verrattuna luku on kasvanut noin 60 000 työttömällä. Suomessa työttömyystilanne on ankaroitunut erityisen paljon ja on noussut jo toiseksi pahimmaksi koko Euroopassa. Yksinomaan kansainvälisen suhdanteen taakse hallitus ei siis voi piiloutua, Lohi sivaltaa.

Lisäksi Lohi muistuttaa, että pitkäaikaistyöttömiä on lähes 130 000 ja nuoria työttömiä noin 42 000. Avoimia työpaikkoja oli heinäkuun lopussa sen sijaan vain noin 26 000.

– Pääministeri on miltei jo vuoden päivän sanonut, että talouden kasvu on nurkan takana ja itse asiassa jo alkanut. Jo viime joulukuussa hän totesi pääministerin haastattelutunnilla, että Suomen taloudessa pahin on takana ja työpaikkoja tulee pian lisää.

– Kunpa näin olisikin. Valitettavasti tosiasiat osoittavat päinvastaista.

Lohen mukaan monet talouden indikaattorit osoittavat talouden sakkaavan pahasti. Esimerkiksi pankkikonserni Nordea heikensi vastikään ennustettaan. Heinäkuussa palkkasumma laski vuoden takaiseen verrattuna. Teollisuuden liikevaihto väheni. Kansantalous supistui tämän vuoden toisella neljänneksellä. Kuluttajien luottamus on tutkitusti heikkoa. Konkurssien määrä on jatkanut kasvuaan. Asuntorakentaminen on tilastohistorian alhaisimmalla tasolla.

– Pääministerillä, pääministeripuolueella ja hallituksella voi olla poliittisesti tarve kääntää asioita itselleen suotuisiksi. Ylimpien vallankäyttäjien tulee kuitenkin pitäytyä tosiasioissa. Tästä vaateesta ei voi etenkään eduskunnan edessä lipsua.

Keskustalainen painottaa, että on kansanvallan ja yhteiskunnallisen päätöksenteon uskottavuuden kannalta vaarallista, jos Suomi viedään samalle ”vaihtoehtoisten faktojen” tielle, jota esimerkiksi Yhdysvallat on jo pidempään kulkenut.

– Isänmaan tilaa ei pidä perusteettomasti synkistellä, koska nimenomaan luottamusta, toivoa ja tulevaisuudenuskoa koteihin ja työpaikoille nyt tarvitaan talouden käänteen aikaansaamiseen. Pääministeri, jos joku, on tässä poikkeuksellisen paljon vartijana.

Lohi muistuttaa, että olemassa on toinenkin kestäväksi osoittautunut ohjenuora päätöksentekoon: ”kertokaa totuus, mutta rohkaiskaa.”

– Uskon, että suomalaiset kestävät totuuden. Ja heillä on oikeus siihen, että päättäjät puhuvat totta. Voimme ratkaista yhdessä talouden ongelmat vain, jos päätöksenteon pohjautuu tosiasioihin ja tutkittuun tietoon."

https://www.suomenmaa.fi/uutiset/hammennys-orpon-puheista-kunpa-nain-olisikin/

Kokoomuslainen valeht.... vaihtoehtoisien totuuksien kertominen on siitä parempaa valeht..... vaihtoehtoisien totuuksien kertomista, joka ei velvoita pääministeriä tekemään johtopäätöksiä? Orpo on jauhanut paskaa pääministerinä koko hallituskauden ajan ja tarkalleen ottaen myös vaalit sekä hallitusneuvottelut mukaanlukien.KOKOOMUS .MAAMME HYVINVOINNIN TÄYSTUHO
Tässä sinulle Suomen kurjistavat viime 20 vuoden ajalta
Sipislö29.5.2015 - 6.6.2019 1470 Suomen Keskusta Enemmistö
Stubb 24.6.2014 - 29.5.2015 340 Kansallinen Kokoomus Enemmistö
Katainen 22.6.2011 - 24.6.2014 1099 Kansallinen Kokoomus Enemmistö
Kiviniemi 22.6.2010 - 22.6.2011 366 Suomen Keskusta Enemmistö
Vanhanen II 19.4.2007 - 22.6.2010 1161 Suomen Keskusta Enemmistö
Vanhanen 24.6.2003 - 19.4.2007 1396 Suomen Keskusta Enemmistö
Jäätteenmäki 17.4.2003 - 24.6.2003 69 Suomen Keskusta EnemmistöTyöttömyysturvan 10 leikkausta

Työttömyysturvan heikennykset ovat Orpon hallituksen kovaa työttömien kurittamista. Yhtään uutta työpaikkaa heikennykset eivät lisää. Kuluttajien, joita myös työttömät ja pätkätyöläiset ovat, ostovoimaa tulisi sen sijaan lisätä. Rakennusalan ja palvelualan konkurssit johtuvat taantumasta, suurtyöttömyydestä ja myös viennin heikentymisestä, kun Venäjän kauppa loppui.

Työttömyyspäivärahan vähentäminen, jopa puolittaminen, vuorotteluvapaan poistaminen tai lapsikorotusten poistaminen eivät tuo yhtään uutta työpaikkaa - sen enempää kuin 300 euron suojaosan poisto tai indeksien jäädytykset.

LAKI MUUTOKSET tulevat voimaan asteittain:

1.1.2024
- Omavastuuajan pitenee 7 päivään.

- Lom

15

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      Urpo pelkää jo Marina

      Untamo

      • Anonyymi
        UUSI

        Marin 2.0 tekee tuloaan😀.


    • Anonyymi
      UUSI

      Kokoomuksen ihanne on aina ollut kova kapitalismi ,jossa kaikki on yksityisessä omistuksessa. Harvoinpa sitä tulee ajateltua mitä se käytännössä merkitsee. Nyt tuo tulee hallituksen toimina esiin kun he ovat hallitus vastuullisina.

      Yksityistäminen on yksi heidän ihanteistaan ja se tietää kunnallisen puolen alas ajoa ,joka näkyy kuluttajille mm. julkisenpuolen terveyspalveluiden alas ajona. Kovassa kapitalismissa jota äärioikeisto harjoittaa ei myöskään ole sosiaalista turvaa, jota nyt kovalla kädellä on leikattu.

      Raha virrat pyritään siis siirtämään yksityiselle sektorille ja tällöin yhteiskunta muotoutuu kauniilla termillä kuvattuna yksilövastuullisempaan suuntaan. Käytännössä se tietää kuitenkin luokka erojen kasvua ja mahdollisuuksien sulkeutumista niiltä joilla ei ole riittävästi paukkuja esim . kouluttaa lapsiaan yksityisesti ,sillä koulutus maksaa kymmeniä tuhansia vuodessa ,silloin kun se ei ole verovaroin tuettua. Eli tuo kehitys tietää vääjäämättä kulujen kasvua mm. terveysmenojen myötä kun palvelut yksityistetään ja kuluja ei ole hillitsemässä julkinen tarjonta. Kukin voi äänestäessään miettiä millaisessa yhteiskunnassa haluavat elää. Suomessa kansa näyttää haluavan kyseisen kaltaista kehitystä, sillä se osoitti tahtonsa viime vaaleissa valiten Kokoomuksen hallitus vastuulliseksi puolueeksi. Jokainen valveutunut äänestäjä tietää millaisia asioita he ajavat ja millainen maailman kuva on heidän ihanteensa. Nyt sitten tulee sitä mitä on tilattu, ei se sen kummempaa ole, Suomi on kansan demokratia ja kansa päättää mitä haluaa ja sitä se myös saa.

      • Anonyymi
        UUSI

        1930-LUKU LÄHESTYY, PETTERI HEHKUTTAA


    • UUSI

      Kun miettii mitä on tapahtunut niin et ainakaan hallitusta voi syyttää työttömyydestä. Kun halliotus valtaan astuessaan alkoi korjailemaan työehdoissa olevia virheitä niin siitähän nousu lakko jono koska ay toimijat eivät halunnet diktatuurinsa purkamista. Kuitenkin jos ay järjestelmä hoitaisi asiansa niin työttömyys olisi paljon pienempi ongelma kuin mitä se on tänään. Vaikka työttömyys on kasvanut jätti mittoihin niin työ diktaattori ay ei ole tehnyt mitään millä asiaa helpotettaisiin. Moitteet työttömyydestä pitää suunnata oikeaan osoitteeseen eli ay liikkeen suuntaan!

      Olen myös eläkeläinen ja ainoa mikä on hieman hankaloittanut elämää entiseen verraten on sosialisti sote joka on pidentänyt lääkäriin pääsyn aikoja oleellisesti! Muutoin elän kuin aiemmin!

      • Anonyymi
        UUSI

        Ay liikkeellä ei ole mitään tekemistä tämän hetken työllisyys tilanteen kanssa, sen sijaan poliittisilla päätöksillä on .Tilanne on täysin huonojen poliittisten päätösten tulosta. Puolueettomuus politiikka olisi kantanut meitä. Eu:n pakote politiikkaan osallistuminen on ollut Suomen taloutta jäädyttävä, raaka aine saannin ym kaupan käynnin sulkeuduttu .Sulaa myrkkyä .Päälle piti ehdoin tahdoin hankkia heikossa talous tilanteessa lisämenoja Natoon liittymällä. Piti saada leikkiä "isoa poikaa". Nyt sitten kyseisitä toimita ,kuten huonosta talouden hoidosta tulee lasku . Valtion omaisuuden hallinnan heikkoudesta kertoo mm. Uniper kaupat ja tappiollisten yhtiöiden yritys johtajien palkitsemiset joita on harjoitettu mm. Finnairin kohdalla. Sama heikko esitystaso talouden hoidosta ja uusiutumis kyvystä / sähläys on jatkunut sote sektorilla jo useita kymmeniä vuosia. Väliin on rakennettu tietoliikenne verkkoa /abotti järjestelmiä joiden suhteen on saatu aikaan valtavat kustannukset .Omalla kukkarolla ei tuollaisia sählinkejä kauaa harrasteta ja nuo kertovat suoraan päättäjiemme kyvystä hoitaa asioita. Tulokset kertovat armotonta totuutta. Joskus tuntuu että poliittisten päätöksentekijöidemme päätökset perustuvat enemmänkin haluihin ,kuin järjen käyttöön.


      • UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Ay liikkeellä ei ole mitään tekemistä tämän hetken työllisyys tilanteen kanssa, sen sijaan poliittisilla päätöksillä on .Tilanne on täysin huonojen poliittisten päätösten tulosta. Puolueettomuus politiikka olisi kantanut meitä. Eu:n pakote politiikkaan osallistuminen on ollut Suomen taloutta jäädyttävä, raaka aine saannin ym kaupan käynnin sulkeuduttu .Sulaa myrkkyä .Päälle piti ehdoin tahdoin hankkia heikossa talous tilanteessa lisämenoja Natoon liittymällä. Piti saada leikkiä "isoa poikaa". Nyt sitten kyseisitä toimita ,kuten huonosta talouden hoidosta tulee lasku . Valtion omaisuuden hallinnan heikkoudesta kertoo mm. Uniper kaupat ja tappiollisten yhtiöiden yritys johtajien palkitsemiset joita on harjoitettu mm. Finnairin kohdalla. Sama heikko esitystaso talouden hoidosta ja uusiutumis kyvystä / sähläys on jatkunut sote sektorilla jo useita kymmeniä vuosia. Väliin on rakennettu tietoliikenne verkkoa /abotti järjestelmiä joiden suhteen on saatu aikaan valtavat kustannukset .Omalla kukkarolla ei tuollaisia sählinkejä kauaa harrasteta ja nuo kertovat suoraan päättäjiemme kyvystä hoitaa asioita. Tulokset kertovat armotonta totuutta. Joskus tuntuu että poliittisten päätöksentekijöidemme päätökset perustuvat enemmänkin haluihin ,kuin järjen käyttöön.

        Koska ay haluaa päättää työehdoista, niin sen pitäisi seurata aina markkinoita ja palkkoja eli kustannuksia siltä osin, pitäisi aina sovitella kulloisenkin markkinatilanteen mukaan. Markkinoiden armoillahan kaikki tapahtuu. Nyt joudutaan irtisanomaan suuria joukkoja, koska he eivät kykene olevalla työmäärällä ansaitsemaan palkkojaan, joten palkkoja pitäisi laskea matalasuhdanteessa ja niitä voisi taas nostaa kun kauppa on käynnissä reippaammin. Hallituksen politiikka ei tuossa mielessä vaikuta asiaan. Kun tiedämme markkinoiden vaihtelevan niin ihmetelen suuresti miksi sitä ei huomioida vaan mieluummin vain irtisanotaan joukoittain väkeä? Ay ei ole ajan tasalla, vaan elää Moskovan tyylin aikaa!


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Ay liikkeellä ei ole mitään tekemistä tämän hetken työllisyys tilanteen kanssa, sen sijaan poliittisilla päätöksillä on .Tilanne on täysin huonojen poliittisten päätösten tulosta. Puolueettomuus politiikka olisi kantanut meitä. Eu:n pakote politiikkaan osallistuminen on ollut Suomen taloutta jäädyttävä, raaka aine saannin ym kaupan käynnin sulkeuduttu .Sulaa myrkkyä .Päälle piti ehdoin tahdoin hankkia heikossa talous tilanteessa lisämenoja Natoon liittymällä. Piti saada leikkiä "isoa poikaa". Nyt sitten kyseisitä toimita ,kuten huonosta talouden hoidosta tulee lasku . Valtion omaisuuden hallinnan heikkoudesta kertoo mm. Uniper kaupat ja tappiollisten yhtiöiden yritys johtajien palkitsemiset joita on harjoitettu mm. Finnairin kohdalla. Sama heikko esitystaso talouden hoidosta ja uusiutumis kyvystä / sähläys on jatkunut sote sektorilla jo useita kymmeniä vuosia. Väliin on rakennettu tietoliikenne verkkoa /abotti järjestelmiä joiden suhteen on saatu aikaan valtavat kustannukset .Omalla kukkarolla ei tuollaisia sählinkejä kauaa harrasteta ja nuo kertovat suoraan päättäjiemme kyvystä hoitaa asioita. Tulokset kertovat armotonta totuutta. Joskus tuntuu että poliittisten päätöksentekijöidemme päätökset perustuvat enemmänkin haluihin ,kuin järjen käyttöön.

        Juosten kustu tämäkin hallituskausi.


      • UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Ay liikkeellä ei ole mitään tekemistä tämän hetken työllisyys tilanteen kanssa, sen sijaan poliittisilla päätöksillä on .Tilanne on täysin huonojen poliittisten päätösten tulosta. Puolueettomuus politiikka olisi kantanut meitä. Eu:n pakote politiikkaan osallistuminen on ollut Suomen taloutta jäädyttävä, raaka aine saannin ym kaupan käynnin sulkeuduttu .Sulaa myrkkyä .Päälle piti ehdoin tahdoin hankkia heikossa talous tilanteessa lisämenoja Natoon liittymällä. Piti saada leikkiä "isoa poikaa". Nyt sitten kyseisitä toimita ,kuten huonosta talouden hoidosta tulee lasku . Valtion omaisuuden hallinnan heikkoudesta kertoo mm. Uniper kaupat ja tappiollisten yhtiöiden yritys johtajien palkitsemiset joita on harjoitettu mm. Finnairin kohdalla. Sama heikko esitystaso talouden hoidosta ja uusiutumis kyvystä / sähläys on jatkunut sote sektorilla jo useita kymmeniä vuosia. Väliin on rakennettu tietoliikenne verkkoa /abotti järjestelmiä joiden suhteen on saatu aikaan valtavat kustannukset .Omalla kukkarolla ei tuollaisia sählinkejä kauaa harrasteta ja nuo kertovat suoraan päättäjiemme kyvystä hoitaa asioita. Tulokset kertovat armotonta totuutta. Joskus tuntuu että poliittisten päätöksentekijöidemme päätökset perustuvat enemmänkin haluihin ,kuin järjen käyttöön.

        Uniper kaupat: "Fortum hankki 47 prosenttia Uniperista loppuvuodesta 2017 noin 3,8 miljardilla eurolla." "Omistajaohjausministerinä Uniper-kaupan julkistamisen aikaan toimi nykyinen elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk), joka on kertonut saaneensa tiedon Fortumin ostoaikeista vain varttituntia ennen kaupan julkistamista."
        "Lokakuussa 2019 Fortum ilmoitti laajentavansa Uniper-investointiaan yli 70,5:een prosenttiin, jolloin Uniper-investoinnin kokonaisarvo nousi noin 6,2 miljardiin euroon.
        Omistajaohjausministerinä toimi tuolloin Sirpa Paatero (sd) ja pääministerinä Antti Rinne (sd)."
        "Toukokuussa 2020 Fortumin Uniper-omistus kasvoi 73,4 prosenttiin ja hankintahinta noin 6,5 miljardiin euroon.
        Pääministeriksi oli vaihtunut Sanna Marin (sd) ja omistajaohjausministeriksi Tytti Tuppurainen (sd).
        Vuoden 2021 lopulla Fortumin Uniper-omistus oli noussut 78 prosenttiin."
        "Osana Saksan ajamaa ratkaisua Saksan valtio hankki Uniperista 30 prosentin osuuden pilkkahintaan 267 miljoonalla eurolla, ja Fortumin omistusosuus Uniperista laimeni 80 prosentista 56 prosenttiin."
        "4. tammikuuta 2022 Fortum tiedotti myöntäneensä Uniperille kahdeksan miljardin euron rahoitusjärjestelyn. Fortum informoi tukipaketista omistajaohjausosastoa.
        Asia käytiin läpi myös talouspoliittisessa ministerivaliokunnassa, jota johtaa pääministeri Marin. Maan hallitus siis käytännössä hyväksyi Fortumin massiivisen tukipaketin Uniperille."
        "23.9.2022 • YLE Uutisluokka Fortum ja Saksan valtio ovat päässeet yhteisymmärrykseen Fortumin saksalaisen tytäryhtiön Uniperin kansallistamisesta. Sopimuksen mukaan Saksa ostaa Fortumilta koko sen Uniper-omistuksen. Fortumille kauppa tarkoittaa suuria tappioita.
        Eurooppa- ja omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen (sd.) sanoo, että Uniper-kauppa oli väistämätön, jotta Fortumin tappiot saatiin rajattua ja Suomen valtio ei joudu enää pääomittamaan yhtiötä. Tuppuraisen mukaan Saksa vastaa tästä eteenpäin satoja miljoonia euroja tappiota päivässä tuottavasta Uniperista."

        Nuo lainaamani uutiset kertovat pitkälti miten vasemmiston liikeäly toimii, niinhän siinä kävi Uniperissa kuten koko Neuvostoliitonkin kanssa!


      • Anonyymi
        UUSI

        No ainakin nykien hallitus on nostanut työttömyyttä kuten teki Sipilän hallituskin. Tuossa välillähän asia korjaantui mutta nyt taas työttömyys kasvaa.

        "Moitteet työttömyydestä pitää suunnata oikeaan osoitteeseen eli ay liikkeen suuntaan!"

        Tutustu historiaan milloin työttömyys kasva ja milloin ei. Tilastot 80 luvun lopusta asti kertoo että kun Kokoomus ollut hallituksissa niin työttömyys kasvaa. Älä levitä väärää tietoa. No enemmän palstaa seuraaville tarinasi on tietysti tuttua soopaa.

        "ainoa mikä on hieman hankaloittanut elämää entiseen verraten on sosialisti sote joka on pidentänyt lääkäriin pääsyn aikoja oleellisesti!"

        Edellinen hallitus sijoitti asiaan merkittävän summan että hoitoon pääsisi nopeammin. Nykyinen sinimusta hallitus otti tuon summan pois julkiselta puolelta ja tasan saman summa antoi yksityisenpuolen osake anteihin. Hiukan tarkkuutta asioiden seuraamiseen.

        Ethän nyt mahdollisesti ihan tahallisesti yritä kääntää asioita. Vai oletko oikeasti noin tyhmä ja ulkona normaalista elämästä?


    • Anonyymi
      UUSI

      Ap on oikeassa, valitettavasti

    • Anonyymi
      UUSI

      Purra perseestä Petteri perässä.
      Hallituksen köyhyytysohjelma kostautui homma levisi reisille ja puukottivat itseään selkään.

      Nyt sit selitellään olematonta talouskasvua odotellessa.

      Yli 2 ja puoli vuotta takana.

      Ei näy Ei kuulu Ei sitten minkäänlaista näkymää ja visiota talouskasvusta.

      Pelkkää tuhoa.

      Häkämies heitti pyyhkeen kehään eukko hoitamaan hommia eli Pelle Helle.


      Jopa Pentikäinen tuhersi tippa linssissä töllössä.

    • Anonyymi
      UUSI

      Kokoomukselle tärkeintä kansanvarojen siirto globaaleille miljardööreille jotka lahjovat niin paljon

      • Anonyymi
        UUSI

        PuuhaPeten eurovaalikassa pullistunee??


      • Anonyymi
        UUSI

        No leikattu euro maksaa kympin lisäkulut valtiolle.

        Tästä ei kukaan ministeri uskalla puhua.

        Kaikki väitetyt säästöt täysin hypoteettisia.

        Nyt tämä VTV älämölö myrsky virtsapotassa.

        Yliviisari romahdutti Viraston maineen ja substanssin.

        Potkujen pelossa naisoletettu syytti viisikkoa Ja Marinia kaikesta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      272
      17604
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      192
      12512
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6232
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      35
      5183
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      77
      5058
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      58
      4196
    7. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      69
      4022
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      57
      3792
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3712
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3179
    Aihe